Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krasobruslení zamíří z Bratislavy do Ostravy. A vstupenky budou levnější

29 2016
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Bylo to symbolické. Zatímco Michal Březina dokončoval ve čtvrtek dopoledne v bratislavské hale svůj poslední trénink před volnou jízdou, začínala ve vedlejším hotelu Hilton slavnostní prezentace příštího šampionátu, na němž má být Březina největší českou hvězdou. Z Bratislavy zamíří krasobruslařská Evropa roku 2017 do Ostravy.

Poslední dva kováři v železárnách ve Vítkovicích ukovali v propagačním spotu brusle, Tomáš Verner je nazul a Stanislav Žídek, šéf organizačního výboru, říkal: „Po tolika juniorských vrcholných akcích přivítáme v Ostravě i dospělou špičku.“

Trvalo dlouhých 18 let, než se mistrovství do Česka vrátilo. V Praze 1999 zářili Rusové Jagudin i Butyrská a nejlepšími Čechy byla na 7. místě dvojice Beránková-Dlabola.

„To jsem se ještě nekvalifikoval,“ vtipkuje Tomáš Verner, vždyť mu tehdy bylo dvanáct let. „A s největší pravděpodobností se nedostanu do týmu ani za rok. Tak budu raději ambasadorem šampionátu.“

Vstupenky půjdou do prodeje nejpozději od 1. července. V Bratislavě letos nejsou z nejlacinějších, na den stojí od 29 eur, permanentky od 125 eur a ty do spodního věnce tribun dokonce 245 eur.

Ostrava má být levnější. „Náš region není z nejbohatších, co se týče finančních možností. Takže se budeme snažit šampionát zpřístupnit i normálním lidem,“ říká Žídek.

Denní vstupné by mohlo stát okolo 200 korun.

Komplikované letecké spojení chtějí organizátoři řešit odvozem výprav z letišť v Katovicích a Krakově či pendolinem z Prahy.

Bude to v historii podeváté, kdy se v Česku či Československu evropské mistrovství uskuteční. Poprvé je přivítala roku 1928 Opava, tehdy však v režii sudetoněmeckého bruslařského svazu, který dodal též všechny československé reprezentanty Rudolfa Praznowského, Otta Zappeho a Wilhelma Czecha.

Později už hostily evropské šampionáty na našem území pouze Praha a Bratislava. Až nyní dochází ke změně.

Nejvýznamnějším krasobruslařským podnikem v Ostravě dosud bylo juniorské mistrovství světa 2003.

Z jeho aktérů se sem může příští rok vrátit olympijská vítězka ve sportovních dvojicích Taťána Volosožarová a možná i Carolina Kostnerová. Italka po sezoně 2014 přerušila kariéru a později obdržela 21měsíční distanc za to, že kryla doping svého někdejšího partnera, olympijského vítěze v chůzi Alexe Schwarzera.

„Znám od Caroliny detaily této kauzy, která je nešťastná, podle pravidel nedořešená a médii špatně prezentovaná,“ říká Verner, bývalý tréninkový partner Kostnerové. „Nyní ale v Oberstdorfu opět trénuje a dělá vše pro to, aby mohla zase závodit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze