Čtverná smršť? Je to i popírání gravitace a zákonů fyziky, soudí Březina

Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách. | foto: Reuters

4 2017
Počet čtverných skoků se v budoucnu vrátí do sfér, na které jsme byli zvyklí, domnívá se po letošní explozi čtverných pokusů krasobruslař Michal Březina.

Vlastně na tomto mistrovství světa krasobruslařů vůbec ani nemusel být. Měsíc před šampionátem si natrhl vaz v kotníku odrazové nohy. „Navíc mi na magnetické rezonanci zjistili, že mám obraženou kost na odrazové noze,“ vyprávěl Michal Březina v Helsinkách.

Přesto jste s tím závodil?
Naštěstí šlo o jeden z vnitřních vazů, který k pohybu při odrazu až tak moc nepotřebuju. Vnější vazy a svaly mě na ledu podržely.

Po dlouhé době jste ve volné jízdě zvládl i čtverného salchowa. Přitom trenér Arutunian ani nechtěl, abyste ho riskoval, že?
To je pravda. Tři týdny jsme ho nedělali, trenér si nebyl jistý, jestli mi půjde. Tak mi říkal, ať ho radši nezařazuju. Přece jen, z té nohy jsem se ještě před 14 dny vůbec nemohl odrazit a ani na mistrovství jsme čtveráka v tréninku nezkoušeli. Ale poté, co jsem nastoupil na led, spontánně jsem se rozhodl: Když už jsem tady, pojedu se vším, i kdybych měl při tom čtverákovi spadnout.

Vůbec byl úvod vaší volné jízdy skvělý, chyby přišly až ve druhé polovině. Chyběla vám kvůli předchozímu zranění fyzička?
Možné to je. Ale i během té doby jsem se snažil pracovat s kondičním trenérem - tak, abychom kotník moc nepřetěžovali. Udělal jsem 100 procent pro to, abych byl připravený.

Jak si tedy vysvětlujete dva nepovedené skoky v závěru?
Snažil jsem se je až příliš kontrolovat, to se často nevyplácí. Měl jsem do nich prostě jen jít a zabalil je automaticky, jak to mé tělo dělá každý den na tréninku.

Konečné 18. místo na světě není umístěním, na které byste byl zvyklý. Přesto, co si z tohoto šampionátu můžete odnést do budoucna pozitivního?
Pozitivní náboj do další sezony mi dodá ten skočený čtverák. Také teď vím, že i s menším zraněním dokážu odjet závod i se slušným výsledkem. Není to perfektní výsledek, ale místo na olympiádu vyjeté je.

Jak závod vyhodnotil váš trenér Arutunian?
Byl rád, že jsem to nezabalil a překonal sám sebe, i když jsem byl zraněný a mohl trénovat jen na nějakých 80 procent. Řekl mi: Na to, že jsme se tři týdny nemohli pořádně připravovat, tak jsi zajel líp, než jsem čekal. Protože když se ti to přihodilo s tím kotníkem, myslel jsem, že mistrovství světa možná ani nepojedeš.

Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách.

Po své jízdě jste z tribuny sledoval až neuvěřitelný festival čtverných skoků v podání nejsilnější skupiny. Jakoby se najednou bruslilo v jiné dimenzi, nemyslíte?
Je to tak. Ale pořád jde jen o čtyři bruslaře, kteří skáčou tři nebo i více rozdílných čtverných skoků (Juzuru Hanju, Šoma Umo, Ťin Po-jang a Nathan Chen). Ostatní mají „jen“ čtverné salchowy a toeloopy. Ono mít třeba pět čtveráků ve volné je opravdu náročné. Ale když je vám 17 nebo 19 let, tělo funguje jinak než v pětadvaceti.

Fotogalerie

Sedmnáctiletý Nathan Chen se pokusil dokonce o šest čtverných skoků, z nichž ustál čtyři.
Přitom pro něj jsou dva pády při čtveráku docela propad. Na tréninku skáče jednoho za druhým.

Je vašim sparingpartnerem ve skupině kouče Arutuniana. Není pro vás až demotivující sledovat ho, jak jsou pro něj čtverné skoky samozřejmostí?
Naopak, pomáhá mi to. Sám pak přemýšlím nad tím, jestli má cenu zkoušet nějaký nový čtverák.

Ono je ale sporné, co provede přemíra čtverných skoků s lidským tělem. Následkem mohou být operace kyčle i jiná zranění, jak naznačil na tiskové konferenci Patrick Chan.
Nathan Chen už má po operaci kyčle. Těmi všemi čtvernými skoky vlastně ti kluci tak trochu popírají gravitaci a zákony fyziky. Musíte předvést čtyři otočky za méně než vteřinu ve vzduchu - a při dopadu je pak zátěž na nohu sedmkrát větší než je váha celého těla člověka. Myslím, že to bude trvat tak tři roky, než se s počtem čtveráků vrátíme do sfér, na jaké jsme byli zvyklí.

K maximálně třem ve volné jízdě? Vyznáváte tedy názor sesazeného mistra světa Fernándeze, že by počet čtverných pokusů a kvalitní bruslení měly zůstat v rovnováze?
Určitě. Čtveráky k bruslení patří. Ale dávat jich do volné sedm s tím, že pak budu jezdit už jen od skoku ke skoku a kromě toho se nebude pořádně na co koukat? To už by pak nebylo krasobruslení.

Po své porážce na hrách ve Vancouveru 2010 se Jevgenij Pljuščenko vztekal, jak může být šampionem Američan Lysacek, když na rozdíl od něj nezařadil čtverný skok. Reakcí funkcionářů bylo navýšení bodů za čtverné skoky. I to mohlo vést k současné explozi jejich počtu?
Je to možné. Ale na olympiádě ve Vancouveru skákalo čtveráka ve volné tak šest kluků. A tady je předvádějí i v nejslabší rozjížďce. Navíc jsou už i u sportovek. Bruslení se posunuje. Uvidíme, jak dlouho tento trend vydrží.

Také Ruska Medveděvová se svým drobným tělem hovoří o čtverném slachowu.
Zrovna ona má na něj dobrý odraz i rychlou rotaci. Bude záležet, jak ho zvládne technicky a kolik bude mít síly, aby ho vyjela.

Co nyní čeká vás? Chvíle klidu po sezoně a příprava svatby?
Do svatby máme měsíc a půl, musíme ještě doladit spoustu věcí. Kromě toho už poslechnu doktory a dám si tak 14 dní pauzu, aby se kotník spravil a ta obraženina mohla konečně slézt dolů. Potom začnu pomalu s přípravou na olympijskou sezonu. Měl bych měnit i oba programy.

Už jste se rozhodl, zda budete po olympiádě končit?
Asi až po příštím mistrovství světa v Miláně se rozhodnu, jestli tomu dám ještě rok, nebo jestli už stačilo. Teď o tom nechci uvažovat. Chci se připravit na olympiáídu a na celou příští sezonu, abych v ní byl ve 100procentní formě a bez zranění.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme retrotým. Po tom, co udělal Real, si postupu vážím víc, řekl Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba slaví  výhru na AS Řím v Lize mistrů.

VIDEO Byl ve výborné náladě, byl nadšený. A postup do jarní fáze Evropské ligy slavil s fanoušky v Plzni...

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

VIDEO Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na...

Vrátíme se do Prahy silnější, věří Kellnerová po „blbé náhodě“

Anna Kellnerová v pražském závodě Global Champions League

VIDEO Už byla jen divákem. Možná tím nejnapjatějším v celé O2 areně. Trpěla, čekání ji trýznilo. Anna...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

VIDEO Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je...

Další z rubriky

Kellnerová a spol. v Praze končí. Sen o titulu se rozplynul u české vlajky

Anna Kellnerová v pražském závodě Global Champions League

VIDEO Je po nadějích. Super Cup v rukách domácích Prague Lions neskončí. Tým s Annou Kellnerovou vypadl...

Parkur, láska za všechny peníze. Ale jisté místo nemá ani Gatesova dcera

Jessica Springsteenová

VIDEO Na pár vzácných záběrech, které se podařilo natočit, vypadal jako každý jiný sportovní táta. Chvíli...

Vrátíme se do Prahy silnější, věří Kellnerová po „blbé náhodě“

Anna Kellnerová v pražském závodě Global Champions League

VIDEO Už byla jen divákem. Možná tím nejnapjatějším v celé O2 areně. Trpěla, čekání ji trýznilo. Anna...

Najdete na iDNES.cz