Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jepičí sláva mladičkých ruských krasobruslařek. Zjeví se, zazáří, zmizí

Jaký bude jejich další osud? | foto: AP

1 2016
Mé jediné dítě má krasobruslit? Ne, to nechci, říkala kdysi matka Jeleny Radionovové, profesí klavíristka. „Na stadionu je pro ni moc velká zima.“

Jenže otec, nadšený sportovec, rozhodl: „Má slabé nohy, hlavně pravou. Bruslením je posílí.“

V pěti letech vyhrála malá Jelena své první závody.

„Krasobruslení je lepší než gymnastika. Gymnastky moc trpí,“ tvrdí dnes. Skládá písničky, vymýšlí kostýmy pro svého psa, chce být zpěvačkou, bubenicí, sní sny mnoha teenagerek.

V 17 letech chce být v pátečním večeru i mistryní Evropy. Ač duší stále děvčátko, míní v Bratislavě dobýt scénu ženského krasobruslení. Na hudbu z Titaniku se „nepotápí“, jede skvěle.

Triumfálně vymrští pěst.

Jelena Radionovová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě.

Jelena Radionovová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě.

„Získala 209,99 bodu,“ oznámí hlasatel. Největší sokyně Jevgenija Medveděvová si zacpává uši.

Pak se sama Medveděvová rozjede. Šestnáctiletá, nejmladší a nejdrobnější z finalistek, sice upadne při dvojitém axelu, přesto sedmi trojitými skoky a přetěžkými kombinacemi Radionovovou přeskáče.

Trenérka, 41letá Eteri Tutberidzeová, s velkým stříbrným křížem na krku, při čekání na známky ochranitelsky položí Medveděvové ruku kolem ramen, než obě uvidí: 215,45 bodu. Zlato!

Vítězka si dá nevěřícně ruku před pusu, zatímco Radionovová nejprve zuřivě esemeskuje, než se srdceryvně rozpláče.

DĚTSKÁ RADOST. Šestnáctiletá ruská krasobruslařka Jevgenija Medveděvová.

Radost. Šestnáctiletá Jevgenija Medveděvová na stupních vítězů.

Už od tří let Medveděvová bruslí. „Měla jsem ošklivou postavu, vysedlé lopatky, kulatá záda. Díky krasobruslení teď vypadám lépe,“ povídá.

A také: „Sport není pro slabé. Je o překonávání bolesti a stresu.“

Jezdím metrem. Proč ne?

Bronzová Anna Pogorilá, sedmnáctiletá blondýna, trio Rusek na stupních vítězů doplňuje. Tisková konference poté připomíná dívčí večírek. Smíšek Pogorilá bere Medveděvové vizitku se jménem, která je před ní na stole, přetahují se o ni. Mračící se Radionovová hlavu vytrvale sklání k mobilu.

Pouze šampionka opouští svoji komfortní zónu ruštiny a snaží se hovořit i lámanou angličtinou: „Poprvé v životě jsem brečela radostí,“ říká Medveděvová. Když se do svých slov zamotá, rozesměje se.

„Radši to řeknu rusky, ano?“ A vypráví, jak chce po sezoně zkoušet čtverného salchowa, zato na trojitého axela si nevěří. Axela vůbec nemá ráda.

„Co uděláte, abyste vyhrála i mistrovství světa?“ zeptají se jí.

„Budu...,“ začne odpovídat.

Pogorilá jí skočí do řeči: „... líp bruslit.“

Medveděvová po ní blýskne očima: „Ticho.“

Vzápětí snad až příliš dospěle pronese: „Vložím duši do své práce a budu věřit trenérce.“

Následujícího dne sedí u stolku v koutě tiskového střediska, v ruce plyšového medvídka, a vedle ní se střídají reportéři. Trpělivě s nimi mluví, skromná, usměvavá, ochotná. „Po Moskvě jezdím metrem jako normální lidi. Proč bych nejezdila?“ sděluje.

Další generace ruských ledových teenagerek si tak užívá své chvíle na výsluní. Jenže na jak dlouho?

Jen si připomeňme:

Mistryní Evropy 2014 byla 15letá Julija Lipnická.

Olympijskou vítězkou 2014 se stala 17letá Adelina Sotnikovová.

Kde je jim konec?

Julija Lipnická
V 15 letech byla v Budapešti 2014 nejmladší mistryní Evropy všech dob. Pak? Pátá na olympiádě, psychické potíže, letos až sedmá na mistrovství Ruska.

Adelina Sotnikovová
V Soči 2014 se coby 17letá stala první ruskou olympijskou vítězkou v historii. V další sezoně přetržené vazy v kotníku, zákaz skoků. Nyní je doma šestá.

Jelizabeta Tuktamyševová
V roce 2014 nejdřív ani nepatřila do reprezentace, pak najednou vyhrála ME i MS. Letos? Nadváha, až osmá v Rusku.

A loňskou mistryní světa i Evropy 18letá Jelizabeta Tuktamyševová.

Všechny dál bruslí, ale na ruském mistrovství tápají a prohrávají. Lipnická měla psychické potíže, Sotnikovová se zranila, Tuktamyševová ztloustla.

A tak byly nahrazeny.

Rittbergery jim ničí kyčle?

„Vždycky přijdou nové, patnáctileté Rusky, jsou tu dva roky a najednou zmizí a nikdo už o nich neslyší,“ říká 19letá česká mistryně Eliška Březinová, letošní maturantka, a posteskne si: „Najednou si tu připadám tak trochu stará.“

Její otec Rudolf Březina udiveně pozoruje bratislavský trénink Medveděvové, nesoucí se v duchu těžko na cvičišti, lehko na bojišti. „Jede při něm program s pěti obtížnými trojkombinacemi, což podle pravidel v závodě samozřejmě nesmí. A když dojede, vypadá, jako by si sedla na kafíčko. Ale kdo ví, co bude, až vyroste.“

Lékaři varují, že drobná těla mladých Rusek likviduje tréninkový dril a především časté tréninkové pokusy o kombinace, v nichž je druhým skokem trojitý rittberger. Právě ten nejvíc ničí kyčelní klouby.

„To je pravda,“ přitaká rozhodčí Olga Žáková. „Výhodou Medveděvové je, že váží okolo 40 kil a nožičky má jako hůlčičky. Nápor na kyčle není u ní tak velký. Zato pro další dvě Rusky už to může být na hraně.“

Otec Březina by nejraději viděl, aby mezinárodní unie ISU posunula věkový limit na vstup do kategorie žen z 15 na 17 let. „Stejně kdysi zvedali věkovou hranici i gymnastkám. Krasobruslařky by pak nebyly tak brzy opotřebované.“

Jeho přání však s největší pravděpodobností vyslyšeno nebude.

Jevgenija Medveděvová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě.

Medveděvová při volné jízdě v Bratislavě.

Možná i Medveděvové a Radionovové zůstanou velmi brzy jen vzpomínky na stupně vítězů.

A přijdou další ruské dívky. Opět nakratičko?

Jak připomíná Olga Žáková: „Rusové mají doma takový výběr, že ty současné zase rychle nahradí.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze