Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za rok se do Ostravy sjede evropská krasobruslařská elita

Slovenská krasobruslařka Nicole Rajičová | foto: AP

19 2015
Nejlepší krasobruslaři a krasobruslařky z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se tento víkend utkají na společném šampionátu v třinecké Werk Areně.

Za rok, měsíc a čtyři dny začne v kraji mnohem významnější akce – mistrovství Evropy v krasobruslení. To bude hostit Ostrava Aréna od 25. do 29. ledna 2017.

„Jsme pyšní, že se nám podařilo získat pořadatelství po dlouhých osmnácti letech,“ řekla předsedkyně Českého krasobruslařského svazu Věra Tauchmanová. „A jsem ráda, že to bude v Ostravě, protože má obrovské renomé jako skvělý pořadatel vrcholných soutěží.“

Naposledy byl šampionát v Česku v roce 1999 v Praze.

To, že je mistrovství Evropy v Ostravě, není podle prezidenta organizačního výboru a šéfa LR Cosmetic Ostrava Stanislava Žídka náhoda. Připomněl, že se ve městě už konalo mistrovství světa juniorů, závody ISU juniorů Grand Prix včetně finále, čtyři České brusle, ale i tréninkové kempy za účasti nejlepších světových trenérů.

„Přesto nebylo jednoduché pořadatelství získat,“ upozornil Žídek. „Tři roky jsme o to žádali.“

Přiznal, že tajně doufali, že šampionát v Česku bude už v roce 2016. Leč ten příští měsíc hostí Bratislava. „Rozhodla diplomacie Slováků, vztahy předsedkyně slovenského svazu byly o něco bližší mezinárodní unii než naše,“ usmál se Žídek. „V Bratislavě ale budeme prezentovat naše mistrovství, kraj, Ostravu. A také to, že pořádáme šampionát rok před olympiádou, a to se už tvoří ty diplomacie, které směřují k medailím.“

Stanislav Žídek zatím nezná přesný rozpočet mistrovství Evropy. „Ještě nechci říkat konkrétní čísla, protože za čtrnáct dnů to nemusí být pravda. Víme, že peníze, které dostaneme od mezinárodní federace, nebudou zdaleka stačit. Pevně ale věříme, že to zvládneme.“

K tomu by měla pomoci i spolupráce s městem a krajem, kterou pořadatelé včera uzavřeli. Při té příležitosti náměstkyně hejtmana Věra Palková upozornila, že kraj v příštím roce vyčlení na sport přes 80 milionů korun, což je nejvíce v historii.

Zástupci kraje a města by měli na šampionát dát z rozpočtu pro rok 2017 dohromady přibližně patnáct milionů korun. „Rozpočet mistrovství bude v desítkách milionů korun,“ řekl generální sekretář organizačního výboru Petr Handl.

Ceny vstupného dosud pořadatelé nestanovili. „Už jsme ale o tom hodně diskutovali,“ uvedl Stanislav Žídek. „Známe region, ekonomické možnosti obyvatel, takže chceme, aby lístky byly dostupné všem, aby diváci halu naplnili.“ Krasobruslaři plánují zpřístupnit dopolední kvalifikační závody a některé tréninky školákům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze