Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympiáda v Koreji, to je výzva pro český pár Kuzmichová, Sinicyn

Mladý taneční pár Nicole Kuzmichová a Alexandr Sinicyn | foto: ČKS

21 2016
Pozice těsně za elitní světovou desítkou a k tomu výrazně zlepšené osobní maximum - krasobruslařský pár Nicole Kuzmichová, Alexandr Sinicyn v závěru letošní sezony potěšil na juniorském světovém šampionátu v Debrecínu. Po dvouletém společném bruslení se opět posunul nahoru. A míří ještě výš, touží po startu na zimních olympijských hrách v Koreji 2018.

„Bude to mimořádně náročné, protože konkurence ve světě je obrovská,“ uvědomuje si Alexandr Sinicyn.

Krasobruslařský život přináší zvláštní příběhy. Ten „český taneční“ se zrodil z velké trpělivosti a za kanadské asistence.

Talentovaný junior Alexandr Sinicyn, syn bývalých reprezentantů Sovětského svazu Natalie Karamyševové a Rostislava Sinicyna, který se už narodil v Česku a má také české občanství, se v roce 2013 rozešel se svojí krasobruslařskou partnerkou Janou Čejkovou. „Pátrání“ po ideální tanečnici bylo v Česku bezvýsledné.

Kanadská trenérka Carol Laneová, dobrá známá jeho otce Rostislava, však přišla s nápadem: Zkus jezdit s Nicole Kuzmichovou.

Talentovaná rodačka z Toronta byla právě také bez partnera. První „testovací“ jízdy naznačily, že pár by si mohl vyhovovat. Kvůli školním povinnostem a maturitě však Sinicyn sezonu 2013-2014 vypustil. Nicole na něj trpělivě čekala a poté, co Alexandr získal možnost studovat na univerzitě v Torontu, se zrodil nový taneční pár s českou vlajkou u jména.

Ve druhé sezoně společného bruslení došlo k jejich výraznému zlepšení - na mistrovství světa juniorů v Debrecínu skončil český pár jedenáctý, přičemž v hodnocení volných jízd dokonce v Top 10. V příští sezoně budou ještě Kuzmichová, Sinicyn bruslit v juniorské kategorii, ale rozhodně by se rádi představili na několika závodech dospělých.

Tréninkový stereotyp v přípravě se pro ně nijak nezmění, pod vedením Carole Laneové budou nadále působit v Torontu, kde na podzim začala na tamní univerzitě studovat už i osmnáctiletá Nicole.

„Ty dvě sezony, co spolu jezdí, jsou tam vlastně celoročně,“ říká Rostislav Sinicyn. Financování? „Sponzory“ jsou zejména rodiče obou mladých talentů, výraznou pomocí je však také příspěvek Českého krasobruslařského svazu.
Denní plán mají nabitý: bruslení na ledu, balet, fitness, společenský tanec.

„Volného času jim opravdu moc nezbývá,“ přiznává otec Sinicyn.

Dlouhodobě je pro mladý taneční pár velkým lákadlem start na zimních olympijských hrách, ty nejbližší hostí v roce 2018 korejský Pchjongčchang. Zásadní podmínkou jejich účasti pod pěti kruhy je zisk českého občanství pro kanadskou rodačku Nicole Kuzmichovou a samozřejmě, sportovní výkonnost.

„Bude to mimořádně náročné, protože konkurence ve světě je obrovská,“ uvědomuje si Alexandr Sinicyn, 20letý krasobruslař.

„Výsledek z Debrecínu je hodně namotivoval, chtějí na sobě tvrdě pracovat, aby se příští rok dostali ještě výš,“ dodává Rostislav Sinicyn. Příští sezona může hodně napovědět.Najdete na iDNES.czmobilní verze