Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmladší děvčátko všechny přeskákalo. Šestnáctiletá Ruska vévodí ženám

Jevgenija Medveděvová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě. | foto: Reuters

29 2016
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - 1. Rusko, 2. Rusko, 3. Rusko. Krasobruslařky z největší evropské země deklasovaly zbytek kontinentu ve finále soutěže žen na mistrovství Evropy v Bratislavě. Na 23. místo sestoupila po volných jízdách Eliška Březinová, sestra Michala Březiny.

Na evropský šampionát se z ruského mistrovství nekvalifikovaly tři největší hvězdy posledních let - olympijská vítězka Sotnikovová, předloňská evropská mistryně Lipnická a loňská mistryně světa i Evropy Tuktamyševová.

Další generace mladičkých ruských děvčátek, která je z národního týmu vytlačila, však v Bratislavě excelovala.

Jevgenija Medveděvová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě.

16 let, 17 let, 17 let.

Tolik je medailistkám.

Letošní zjevení v kategorii žen jménem Jevgenija Medveděvová, absolutně nejmladší ze všech finalistek, vyskákala sedm trojitých skoků a ani pád při dvojitém axelu, paradoxně nejjednodušším ze skoků v jejím repertoáru, ji nemohl obrat o vítězství. Nevěřícně si dávala ruce před pusu, když na displeji zazářilo 215,45 bodu.

„Byla jsem tak smutná kvůli tomu pádu. A potom tak napjatá. Teď je pro mě tak šťastný den. Poprvé jsem plakala štěstím. Byl můj sen dnes vyhrát, ale nečekala jsem to,“ vykládala nová šampionka, tréninková sparingpartnerka někdejší mistryně Lipnické.

Soundtrack z Titaniku hrál k volné jízdě její největší konkurentky Jeleny Radionovové. Ta se při podmanivé hudbě „nepotopila“, naopak radostně zatínala pěsti a zvedala ruce nad hlavu, když dobruslila.

Jenže ke zlatu jí 5,46 bodu chybělo.

Jelena Radionovová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě.

Jelena Radionovová ve volné jízdě na mistrovství Evropy v Bratislavě.

Anna Pogorilá, nejženštěji působící z celého tria, sice v roli Šeherezády dvakrát upadla, přesto stále získala o 10 bodů více než nejlepší žena ze zbytku Evropy, kterou byla Lotyška Angelina Kučvalská. Přitom ta si výrazně zlepšila osobní rekord!

Další smutný den prožila rodina Březinových. Bratr Michal doprovázel Elišku Březinovou k ledu, před volnou jízdou si s ním dvakrát plácla a za mohutného aplausu se nachystala k volné jízdě.

„Vypadá dobře,“ říkala po dopoledním povedeném tréninku mezinárodní rozhodčí Olga Žáková.

Od prvního skoku však měla Březinová problémy s výjezdy, potom i ubírala otáčky. Jen s trojitým rittbergerem mohla být spokojena.

Fotogalerie

„Dneska na mě nervozita úplně spadla. Takhle blbě jsem závod nikdy nezajela,“ zpytovala svědomí. Po posledním tónu skladby Notre Dame de Paris pohlédla ke stropu, zavřela oči, v obličeji zklamání.

Ze 17. místa po krátkém programu chtěla zabojovat i o první desítku. „Moc jsem se do ni chtěla dostat, abychom za rok v Ostravě měli pro Česko dvě místa. A možná jsem toho na sebe hodila až moc,“ dumala. Namísto vzestupu následoval sestup.

Až na 23. místo.

„Bratislava je pro nás zakletá,“ říkal otec Rudolf Březina a přemýšlel, co by pro své děti udělal. „Asi bychom měli vyzkoušet psychologa, vždyť některé výpravy si je vozí s sebou. Jen jak najít toho vhodného?“

Už z tribuny potom sledovali snažení ženy z plakátu, která všude po městě zve na šampionát. Ani domácí Nicole Rajičová, v Americe žijící Slovenka, však neunesla tíhu očekávání tisíců diváků. Po sérii chyb opustila devátá žena z krátkého programu elitní desítku a skončila dvanáctá.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Bratislavě

Ženy - konečné pořadí: 1. Medveděvová 215,45, 2. Radionovová 209,99, 3. Pogorilá (všechny Rus.) 187,05, 4. Kučvalská (Lot.) 176,99, 5. Rodeghierová (It.) 170,76, 6. Meiteová (Fr.) 161,23, ...23. Březinová (ČR) 121,26.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze