Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krasobruslařce bylo v hrobce do smíchu

18 2003
Praha - Zvídavě bruslí okolo sebe a vyměňují si nesmělé polibky. "Jsi můj anděl vysněný, v noci jsi přiletěl k mým dveřím," zpívá Julie. Vzápětí s Romeem pějí duet: "Já jsem jen tvůj, já jsem jen tvá." Hlasy patří Lucii Bílé a Bohuši Matušovi. Ale na ledě jsou veronskými milenci Radka Kovaříková a René Novotný, krasobruslařští mistři světa z roku 1995.

"Tuhle scénu máme nejradši," vypráví Novotný. S muzikálem Romeo a Julie na ledu přijíždějí poprvé i do Prahy. Vystoupí teprve v pátek. Ve čtvrtek je alternuje ruský pár Jovanovičová - Žovrinskij, téměř ještě děti.

"Věkem a nevinností odpovídají Romeovi a Julii mnohem víc. Jenže oni spolu nechodí. Lásku na ledu jen hrají. My ne," říká Novotný. Od roku 1996 jsou s Kovaříkovou manželé. Jemu je čtyřicet, jí osmadvacet.

"S Luckou Bílou jsme na tom podobně. Ona, zkušená žena, se taky musela vcítit do mladičké Julie," povídá Kovaříková. Se zpěvačkou se sblížila na jaře, v Bratislavě měly i společnou šatnu.

"Lucka je hrozně fajn. Divila jsem se, že předtím ani nebyla zvědavá, komu propůjčuje svůj hlas. Ale já bych jí ostudu neudělala," směje se.

V muzikálu bruslí dokonce i na balkoně. "A ve Zlíně jsem z něj málem přepadla." Další veselé historky z ledu? Třeba závěr představení. Kovaříková leží v hrobce, nad ní se sklánějí chůva i vévoda.

"V Budějovicích se najednou na mě začali řehtat. Měli ruce před obličeji, nikdo z diváků to neviděl, jen já. Musela jsem hrát ledově mrtvou, přitom bych nejradši vybuchla smíchy."

Zato Novotnému nebylo do smíchu, když mu olympijský vítěz Urmanov při šermířské scéně rozsekl prst. Kordy jsou ostré, žádné napodobeniny.
Čelo dalšího bruslaře z komparzu zdobí dva stehy.

Při každém vystoupení jsou na ledě hodinu a půl. Stále házejí trojitý toeloop, svůj kdysi parádní prvek. "Můžeme si dovolit i v závodech zakázané zvedačky," těší Kovaříkovou.

Jak dlouho ještě vydrží? Novotný denně strečuje a posiluje. "Po dvou představeních si nevýskám. Záda mě nebolí. Ale oč jsem starší, o to víc musím regenerovat."

Kdysi mu stačilo pár hodin spánku. "Teď se v jednu v noci naložím do teplé vany."

Nejen muzikálem jsou živi. Na podzim letěli do Kanady, v závodě Team Challenge vytvořili společně s Bajulovou a Cousinsem evropský tým. Začátkem týdne bavili vídeňské publikum, k tomu jim naživo hrála španělská kapela.

"Po vystoupení nám jeden fanoušek řekl: Vy jediní se na ledu smějete," vzpomíná Novotný. "Když do toho dáte duši, divák to pozná." Také proto nechce led opustit ani na prahu páté životní desítky.

"Renda pořád vypadá líp než mladší kluci," oceňuje Kovaříková. "Dokonce jsem zhubnul," vyzdvihuje.

Nepřibral patnáct kilogramů jako exmistr světa Oleg Ovsjanikov. Dávno přivykli životu na kufrech. Osm měsíců v roce cestují. Štědrý den? Doma budou jen na otočku.

"Vařit jsem se nestihla naučit," přiznává Kovaříková. "Zvládnu jen snídani a kafe. Renda to chápe."

V hlavě nosí další ledový příběh. Zatím o něm nemluví. Jakmile děláme plány moc dopředu, dopadne to většinou jinak, shodují se.

Romeo a Julie na ledě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze