Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krasobruslař Verner se chystá na finále GP. Chci maximum sezony, říká

Český krasobruslař Tomáš Verner během exhibice v Moskvě. | foto: Misha JaparidzeováAP

8 2010
S cílem získat víc než 230,31 bodu půjde do svého třetího finálového závodu Grand Prix krasobruslař Tomáš Verner. Právě tohle číslo je totiž jeho dosavadní bodové maximum sezony. V Pekingu si to o konečné pořadí rozdá šest nejlepších bruslařů letošního roku.

"Chci předvést solidní výkon, což se mi doposud v Grand Prix dařilo, a posunout si bodový zisk na konci závodu trochu nahoru. Začínal jsem na 214 v Číně, v Rusku to bylo 230. Chtěl bych kontinuálně pokračovat vzhůru," přál si Verner.

Díky zisku 230 bodů vyhrál závod v Moskvě, při předchozím prvním startu byl třetí. "Přál bych si, aby rozhodčí zaregistrovali, že se něco změnilo v mém bruslařském životě, a počítali s tím, že budu podávat solidní výkony," podotkl čtyřiadvacetiletý krasobruslař, jenž po minulé nevydařené sezoně změnil ve svém životě vše, co šlo. Přestěhoval se do Kanady, našel si nového trenéra a zatím se mu daří.

Tomáš VernerTomáš Verner

Evropský šampion z roku 2008 obsadil loni ve finále GP šesté místo, o rok dříve byl čtvrtý. Podobně se zkušenostmi je ale na tom většina z jeho pěti soupeřů, s výjimkou Francouze Florenta Amodia nikoho nečeká premiérový start. Například Japonec Daisuke Takahaši bude při své páté účasti ve finále usilovat o premiérové prvenství.

"Vyhrát finále Grand Prix je vynikající, ale jinak v něm není vítězů a poražených. Každý, kdo se tam dostal, prokázal, že má výkonnost, která jej zařadila mezi nejlepší na světě," podotkl Verner, jenž je rád, že mu při nadcházejícím závodě odpadne stres z možných následků nevydařené první jízdy. "Například na mistrovství světa, když na úvod bruslař podá špatný výkon, tak se pak zařadí do první rozjížďky, což se tady stát nemůže, protože je jen jedna," uvedl Verner.

Rodák z Písku se do Číny přesunul v úterý z Toronta, kde s trenérem Robertem Emersonem v posledních týdnech pracoval na vylepšení volné jízdy. Pro nadcházející závod se do ní na začátku rozhodl zařadit čtverný skok. "Když to bude fungovat, tak to bude jen dobře. Další změny přijdou potom, každá potřebuje chvilku času," řekl Verner.

Do pátečního závodu vstoupí pouze po jednom tréninku přímo v dějišti, z čehož obavy nemá. Horší je to se stravou, neboť při listopadovém startu v Pekingu shodil několik kilogramů.

"Oficiální strava tam nebyla dobrá. Budu doufat, že to trochu vylepšili, protože bych nerad zase šel s váhou dolů," přiznal Verner, který z Číny poletí domů na Vánoce.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze