Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krasobruslař Rakowski postoupil na ME

7 2000
V í d e ň - Český krasobruslař Lukáš Rakowski si v úvodní soutěži mistrovství Evropy ve Vídni, kvalifikaci kategorie mužů, zajistil postup do úterního krátkého programu. Lednový mistr republiky dnes skončil v kvalifikační skupině A na patnáctém, posledním postupovém místě. Rakowski ve vídeňské Stadthalle zvládl v kvalifikační volné jízdě dva čisté trojité skoky, rittberger a toeloop. Na domácím šampionátu v lednu v Mladé Boleslavi přitom skočil o tři více.

"Z toho jsem hodně zklamaný, ale zklamali mě i rozhodčí. Spoustu lidí, co neskočili vůbec nic, dali přede mě a já se tak do poslední chvíle musel třást o postup," řekl český reprezentant, který ve skupině A porazil jen tři soupeře. "Mělo to být lepší než loni v Praze, ale nebylo," dodal Rakowski, na loňském ME třiadvacátý.


Kvalifikační skupinu A bez potíží vyhrál devatenáctiletý obhájce titulu Alexej Jagudin, přestože do Vídně přijel se zlomenou záprstní kůstkou na levé ruce. "Při skocích to moc
nebolí, horší je to při piruetách," popsal ruský mistr světa stav zranění, které si přivodil před dvěma týdny při tréninku. Přesto dostal čtyři známky 5,9 za umělecký dojem a vyhrál skupinu před svým krajanem Alexandrem Abtem.

Druhou kvalifikační skupinu vyhrál podobně suverénně Jevgenij Pljuščenko, velký Jagudinův soupeř. Ten mistra světa porazil na prosincovém ruském šampionátu a  triumfoval i v lednovém finále Grand Prix, kterého se Jagudin pro zranění Achillovy šlachy nezúčastnil. Na druhém místě ve skupině B skončil mistr Evropy z roku 1993, Ukrajinec Dmitrij Dmitrenko.

V pondělním krátkém programu sportovních dvojic kralovaly Ruské páry Maria Petrovová, Alexej Tichonov a Jelena Běrežná, Anton Sicharulidze. Do středečních volných jízd půjdou z prvního místa obhájci titulu Petrovová a Tichonov, třetí příčka zatím patří Dorotě Zagorské a Mariuszi Siudkovi z Polska.


Kateřina Beránková a Otto Dlabola jsou po úvodní polovině soutěže na desáté pozici.
České dvojici, která nastupovala s nevýhodným číslem dvě, krátký program nevyšel. Dlabola nezvládl trojitý toeloop, Beránková skončila na ledě po trojitém odhozeném salchowu. Ze známek většinou nižších než 5,0 byla především partnerka hodně
nešťastná. "Zatím se nám krátký program ještě na žádné mezinárodní soutěži nepovedl," řekla zklamaně Beránková.

Slíbila však, že se ve středu večer pokusí ve volných jízdách propracovat alespoň o dvě příčky výše. Loni na ME v Praze skončil český pár sedmý.

Výsledky - muži, kvalifikace:
Skupina A:
1. Jagudin 0,4 bodu, 2. Abt (oba Rus.) 0,8, 3. Restencourt (Fr.) 1,2, 4. Tyllesen (Dán.) 1,6, 5. Murvanidze (Gruz.) 2,0, 6. Hernits (Est.) 2,4, ...15. Rakowski (ČR) 6,0.

Skupina B:
1. Pljuščenko (Rus.) 0,4 bodu, 2. Dmitrenko (Ukr.) 0,8, 3.
Dinev (Bul.) 1,2, 4. Jeannette (Fr.) 1,6, 5. Danilčenko (Ukr.)
2,0, 6. Lindemann (Něm.) 2,4, ...15. Sviatko (SR) 6,0.

Sportovní dvojice - krátký program:
1. Petrovová, Tichonov 0,5 bodu, 2. Běrežná, Sicharulidze (všichni Rus.) 1,0, 3. Zagorská, Siudek (Pol.) 1,5, 4. Schwarzová, Müller (Něm.) 2,0, 5. Abitbolová, Bernadis (Fr.) 2,5, 6. Totmjaninová, Marinin (Rus.) 3,0, ...10. Beránková, Dlabola (ČR) 5,0, 13. Bestandigová, Bestandig (SR) 6,5.

Alexej Jagudin z Ruska v kvalifikaci na mistrovství Evropy ve Vídni

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze