Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krása nemusí jen pomáhat. Kazašská volejbalistka zastínila celý tým

Kazašská volejbalistka Sabina Altynbeková na asijském šampionátu do 19 let | foto: AVC

6 2014
Je jí teprve sedmnáct let, přesto už má zástupy obdivovatelů. Volejbalistka Sabina Altynbeková z Kazachstánu je sportovní senzací, její půvab však také škodí...

Když hraje volejbal Sabina Altynbeková, vypadá to, že se kolektivní sport rázem mění v individuální záležitost. „Publikum se chová, jako by byla jedinou hráčkou na turnaji. V ­tom se nedá pracovat,“ naříkal kouč kazašské reprezentace Nurlan Sadikov na nedávno skončeném asijském šampionátu do 19 let.

Altynbeková tam způsobila senzaci. Fanoušci ji vyhlíželi hodiny před začátkem zápasů, média jí věnovala několik stran. Video s její hrou má na YouTube přes 2 miliony zhlédnutí. Na profilech na sociálních sítích nasbírala desetitisíce fanoušků, vznikl o ní i komiks.

Nepatří přitom k největším hvězdám. Na palubovce netrávila tolik času, kamery si ji však často všímaly i na lavičce. I sama volejbalistka přiznává, že ji zájem občas unavuje: „Nejprve mi to lichotilo, ale někdy už je toho moc. Chci se koncentrovat na hraní volejbalu a­ na nic jiného.“

Hlavní základna fanoušků Altynbekové pochází z asijských zemí: Číny, Malajsie, Filipín, Japonska nebo Vietnamu. Řada z ­nich při zápasech nesleduje hru, ale pouze zírá na mladou Kazašku.

Což podle trenéra Sadikova v týmu nedělá dobrotu: „Samozřejmě jsme rádi, že naše děvče zajímá desítky tisíc lidí, je to dobré i pro naši zemi. Ale tým deprimuje, když je všechna pozornost upřená na ni.“

Případ Altynbekové budí údiv. Nejen proto, jak náhle získala zástupy fanoušků. Ale také z důvodu, že většinou sportovkyně ze svého půvabu spíše těží.

HOLKA COPATÁ. Kanadská tenistka Eugenie Bouchardová si upravuje vlasy během...

Eugenie Bouchardová

Plážové volejbalistky Markéta Sluková (vlevo) a Kristýna Kolocová se radují z...

Markéta Sluková (vlevo) a Kristýna Kolocová

VÍTĚZKA. Turnaj v Birminghamu ovládla srbská tenistka Ana Ivanovičová.

Ana Ivanovičová

Stačí příklad tenistky Any Ivanovičové. V roce 2008 vyhrála Roland Garros, ale pak ji potkal kariérní pád. Vypadla z elitní desítky žebříčku, prohrávala se slabšími soupeřkami. Až postupně se začala zvedat. Přesto si ji pořadatelé turnajů i televizní režiséři stále hýčkali a ­dostávala luxusní prostor na centrálních dvorcích, respektive ve výhodných vysílacích časech.

Také její kolegyně Eugenie Bouchardová nastartovala kariéru a posbírala reklamní smlouvy bleskově nejen díky vynikajícím výsledkům, ale i zásluhou své fotogeničnosti.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková zaujaly na olympiádě v Londýně pátým místem, ale také pohlednými tvářemi a sympatickým vystupováním, čímž zařídily dosud spíše okrajovému sportu náhlou popularitu.

Anna Kurnikovová o sobě dala světu vědět na tenisovém kurtu, našla se ale až ve...

Anna Kurnikovová o sobě dala světu vědět na tenisovém kurtu, našla se ale až ve světě showbyznysu. Na snímku je v roli modelky při módní přehlídce v Hong Kongu.

Ne vždy však krása šla dohromady s rozvojem kariéry. Pohledná ruská tenistka Anna Kurnikovová se místo boje o tenisový trůn začala čím dál víc věnovat reklamním akcím a nadějnou kariéru ukončila bez jediného titulu.

Altynbeková zatím stojí na rozcestí. Kudy se z něj vydá?Najdete na iDNES.czmobilní verze