Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kramolín hostí evropský trial

20 2003
Nepomukl - Po roční přestávce se v Česku opět uskuteční vrcholný podnik v motocyklovém trialu. Jeho dějištěm bude tuto neděli motokrosový areál v Kramolíně u Nepomuku. Organizátoři tady vytýčili kontrolní sekce doslova na pětníku a fanoušci mohou sledovat výkony motocyklových kouzelníků téměř z jednoho místa. Na startu bude pětačtyřicet šlapačkářů z deseti zemí. K favoritům patří Španěl Bou, ale ani české trio Balaš, Křoustek a Svoboda není bez šancí na přední místa výsledkové listiny.

Před rokem plánovali pořadatelé z nepomuského Automotoklubu podnik trialového mistrovství světa. Jenže nakonec jejich plány padly a v Česku se světový podnik "šlapačkářů" nekonal. Důvod? Na tuzemské podmínky obrovská pojistka, kterou vyžadoval promotér světového seriálu.

"Promotoér vyžadoval pojištění celé soutěže, například i pojištění motocyklů soutěžících proti krádeži. Celá pojistka by nás přišla na půldruhého milionu korun. To v našem případě nepřipadalo v úvahu. Proto jsme podnik vzdali," uvedl zástupce ředitele nepomucké trialové soutěže Jan Polívka.

O víkendu se na Nepomucko vrcholný trialový podnik vrací. Ne sice na té úplně nejvyšší světové úrovni, ale uskuteční se tady čtvrtý podnik pětidílného mistrovství Evropy. "Šampionát je odrazovým můstkem do podniků mistrovství světa. Takže se nebude bojovat jen o evropský primát, ale i o budoucnost jednotlivých jezdců," prohlásil ředitel trialového klání Pavel Jiran.

Dějištěm soutěže bude motokrosový areál v Kramolíně. Organizátoři přichystali 15 kontrolních sekcí. "Tentokrát nejsou kontrolní úseky daleko od sebe jako při světě před dvěma roky. Troufnu si říci, že jsme soutěž postavili na pětníku," vysvětlil Polívka.

Ten tvrdí, že nejzajímavější úseky jsou u přírodního amfiteátru v zadní části motokrosového areálu. "Z jednoho místa tady lidé uvidí na více sekcí.  Úseky jsme upravili, dokonce jsme strhávali mech z kamenů," řekl Polívka.

Do kontrolních úseků se vydá 45 jezdců z desítky zemí. K největším favoritům patří podle Polívkova mínění vedoucí jezdec seriálu Španěl Antonio Bou. Vyhrál předchozí podniky v Itálii a v Polsku.

K překvapením patří polský šlapačkář Tadeusz Blazusiak, který je zatím druhý. "Má výborné zázemí, podporuje jej rodina. Navíc vyhledává soutěže, ve kterých se střetává se světovou elitou. A to je na jeho výkonech znát," řekl zástupce ředitele.

Bez šancí na přední umístění nejsou podle mínění pořadatelů ani čeští jezdci. "Martin Křoustek či Pavek Balaš mají na první šestici a mohli by dosáhnout i na věnec," doplnil Jan Polívka.

První trialista se do kontrolních sekcí vydá v neděli v 9 hodin a v cíli je očekáván okolo 16.30 hodin.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze