Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kralují v italské lize, zvládnou i šampionát?

27 2006
Jablonec - Hledali byste je spíš mezi reprezentanty Brazílie nebo Itálie, ale nejlépe bodující hráč italské ligy i nejlepší blokař vyrazí na mistrovství světa s českou výpravou. Volejbalisté Jan Štokr a Martin Lébl, spoluhráči z Perugie, měli mimořádně dobrý vstup do sezony, na který se pokusí navázat na listopadovém šampionátu v Japonsku.

"Je to výborný začátek, přitom letos ani nemáme tak vysoké cíle jako před rokem," říká starší a zkušenější blokař Martin Lébl, který působí v Perugii už pátým rokem a v roce 2005 si s ní zahrál i finálovou sérii.

Univerzál Jan Štokr sem přestoupil v létě z Cagliari a ve své třetí italské štaci zažívá zatím nejhezčí okamžiky. Až v posledním kole před reprezentační přestávkou klub poprvé prohrál a klesl z prvního místa na druhé. "Je to super, ale nejtěžší zápasy nás čekají až po mistrovství světa," upozorňuje.

Ligovou přestávkou oba Češi prožijí jako lídři individuálních statistik. Lébl vede mezi blokaři, Štokr je na čele nejsledovanějšího hodnocení nejvíce bodujících hráčů.

Oba už v sezoně také získali poctu pro nejlepšího muže zápasu.

nejvíce bodující hráči
1. Jan Štokr ČR, Perugia 147
2. Mauro Gavotto It., Montich. 141
3. Anderson Rodrigues Br., Taranto 135
4. Andrea Sartoretti It., Modena 131
5. Angel Dennis It., Macerata 117
6. Neves L. Vissotto Braz., Latina 116
7. Wout Wijsmans Bel., Cuneo 115
8. Alessandro Fei It., Treviso 110
9. Ramon Moya Gato Kub., Verona 109
10. Frantz Granvorka Fr., Taranto 108
nejlepší blokaři
1. Martin Lébl ČR, Perugia 97
2. Junior Dos Santos Braz., Modena 87
3. André Heller Braz., Trentino 85
"Statistiky moc nesleduju, důležité je, když se daří celému týmu. Pak mohou jednotliví hráči sbírat různé pocty," říká Štokr a ví, o čem mluví. Loni na Sardinii svými bodovými zisky vysoko převyšoval všechny spoluhráče, jenže klub prohrával a na konci soutěže sestoupil.

Dá se na špici v konkurenci nejlepších volejbalistů světa vydržet až do konce sezony? "Nevím, bude záležet na tom, jak se mi bude dařit," krčí rameny Štokr.

Lébl, který s nejlepšími blokaři italské ligy soupeří pravidelně každým rokem, dodává: "Proč by to nemohl být právě Honza? Když se týmu bude dařit tak jako dosud, tak se na špici udržet může. Ale bude to strašně náročné. Osm měsíců musí podávat stabilní výkony, nesmí vypustit jediný zápas."

Krajané si společné působení v jednom klubu pochvalují. Oba už jsou v Itálii dlouho a s jazykem nemají problémy, přesto vidí řadu jiných výhod. "Martin je v klubu už mazák, začátek mi hodně ulehčil," pochvaluje si Štokr a dodává: "Můžeme spolu kecat česky a dělat si z kluků legraci," usměje se.

"Je to příjemné i pro naše přítelkyně," dodává Lébl.

Pod Haníkem musí hráči víc dřít

Když se v jednom klubu sejde nahrávač třeba s blokařem nebo se smečařem z jedné země, je to skvělá zpráva i pro trenéra národního mužstva. Ale dvojice blokař - univerzál do reprezentace žádnou souhru nepřinese. "Ale snad se nám podaří přenést pohodu z klubu a tréninkové nasazení, které tady dřív chybělo," přemýšlí o reprezentaci její staronový kapitán Lébl.

"Po neúspěšné kvalifikaci jsme byli právem kritizováni, ale teď musíme začít znovu a tvrdou prací dokázat, že tenhle tým ještě není odepsaný," říká Lébl.

Pod novým trenérem Zdeňkem Haníkem hráči cítí změnu. "Větší důraz je kladen na tréninkové nasazení, musíme víc makat," srovnává Štokr. "Každý trenér má své metody, a pokud chceme udělat dobrý výsledek, musíme jim věřit."

Na mistrovství světa do Japonska si pojede reprezentace především napravit pokaženou reputaci. O vyšších ambicích se mezi volejbalisty nemluví.

"Když jsme pokazili kvalifikaci mistrovství Evropy, tak bychom chtěli aspoň teď na světě ukázat, že nejsme tak špatní. Nechceme si udělat další ostudu," slibuje Štokr a Lébl navazuje: "Zápasy budou v televizi, a tak se pokusíme divákům spravit chuť, aby se nemuseli stydět na přenosy koukat."Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze