Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královskému golfovému klubu v Mariánských Lázních je už 110 let

Mariánskolázeňské golfové hřiště | foto: Martin Stolař, MAFRA

6 2015
Golfový areál roku 2014, Nejoblíbenější hřiště mezi českými hráči, Nejlepší hřiště podle hlasování Spolku Všudehrálů či mezinárodní ocenění Czech Superbrands Award vyzdvihující nejvýznamnější značky v republice. Za loňský rok posbíral Royal Golf Club Mariánské Lázně na oceněních, co se jen dalo.

„Pro nás to znamená velkou radost i velký závazek zároveň. Uděláme všechno pro to, abychom byli všech svých titulů hodni,“ slibuje za vedení klubu jeho prezident Milan Veselý. Vždyť přídomek královský nezískali v Mariánských Lázních od britské královny Alžběty II. v roce 2003 jen tak.

Ostatně právě otevření hřiště králem Edwardem VII. a výročí 110 let od založení klubu bude letos v Mariánských Lázních vrcholem sezony.

Opat místo panovníka

Psal se 21. srpen roku 1905, bylo pondělí, šestnáct hodin odpoledne, když se ke slavnostnímu odpalu chystal největší panovník světa, nad jehož říší slunce nezapadá. Britský král Edward VII. byl ovšem také trochu tělnatý, takže při slavnostním odpalu předal hůl do ruky tehdejšímu opatovi kláštera v Teplé Gilbertu Helmerovi, který poslal míček elegantním švihem do vzdálenosti nějakých čtyřiceti metrů. Tím bylo hřiště v Mariánských Lázních otevřeno.

Od té doby v létě uplyne už sto deset let a klub si své výročí ve spolupráci s Českou golfovou federací znovu připomene. Tradičně v den svého založení to bude turnajem King’s Cup pořádaným především pro členy klubu.

O den později pak klub uspořádá další z turnajů, tentokrát pro pozvané hosty. „Máme řadu partnerských hřišť a jejich členy samozřejmě zveme,“ dodává Veselý. Sváteční den pak uzavře slavnostní večer v hotelu Golf. „Už v pátek bude ale večer spojený s hudbou a oslavami pro naše členy i v naší klubovně,“ říká Veselý.

Do programu oslav je také na dvaadvacátého srpna zařazený turnaj celoevropské úrovně Czech International Hickory Championship. Hrát se bude, jak už název napovídá, v dobových oděvech a s historickými holemi.

K výročí připravil klub také speciální plakát navazující na řadu grafik od pražského grafika Lukáše Doležala, který připomíná slávu královského klubu. „Členství v našem klubu je stále velmi cenné a spojené je s vysokou prestiží. Máme nádherné historické hřiště a k tomu se váže také spousta reciprocit. Naši členové hrají zdarma nebo s výraznými slevami na hřištích po celé Evropě,“ připomíná Veselý.

To se samozřejmě týká také všech královských hřišť, jimž britská královská rodina titul Royal od roku 1744 uděluje. Takových areálů po světě napočítáte v současné době na čtyřiašedesát. „Vloni byla ke všem těmto hřištím vydaná nádherná kniha od skotského autora a také se u nás hned vyprodala,“ usmívá se Veselý. Na recepci proto přiobjednali dalších padesát výtisků, k dostání by měla být publikace v nejbližších dnech.

Pozvánky do světa

Prezidenty královských klubů a další vybrané osobnosti evropského a světového golfu chtěli do Mariánských Lázní na oslavy také původně pozvat. „Zvedlo by nám to ale astronomicky náklady na akci,“ připomíná Veselý, proč se nakonec rozhodli své pozvánky přehodnotit a na oslavy pozvat přeci jen o něco skromnější pole čestných hostů.

Mezi pozvanými je například současný prezident Evropské golfové asociace Colin Wood, příští prezident EGA Jean-Marc Mommer, někdejší prezident EGA Dieter Usner či generální sekretář The R&A Peter Dawson. Pozvánku dostali také prezidenti všech partnerských klubů, kterých je více než třicet, čímž se v Mariánských Lázních dostali k počtu více než padesáti významných hostů.

V době rozehraného Roland Garros není bez zajímavosti, že klub jednal o účasti na oslavách se svým čestným členem a někdejší světovou tenisovou jedničkou Ivanem Lendlem, který je trojnásobným vítězem grandslamového turnaje v Paříži.

Ve hře je také účast Kláry Spilkové coby nejvýraznější osobnosti současného českého golfu ve světě. „Bohužel už dnes víme, že přijet nebude moci mariánskolázeňský rodák Alex Čejka, který ve stejnou dobu hraje turnaj v Americe,“ dodává Veselý.

Princ nepřijede

V roce oslav svého stého výročí založení klub nadšeně přivítal Jeho královskou Výsost prince Edwarda, hraběte z Wessexu. Další návštěvu některého ze členů královské rodiny ovšem v nejbližší době v Mariánských Lázních nečekají.

„Postup ohledně takové návštěvy je nesmírně složitý. Jednou jsme si tím už prošli a musím říct, že to bylo velké martyrium mnoha a mnoha jednání a různých prověrek,“ říká Veselý.

Prezident mariánskolázeňského klubu ohledně tehdejší návštěvy také předtím osobně mluvil s princi Edwardem i Charlesem při jejich setkání v Británii. „Bylo mi řečeno, že kdokoli z královské rodiny má svůj čas v diáři úplně zamluvený na pět let dopředu. Je o ně obrovský zájem, jen velký neználek by se mohl domnívat, že tato rodina Británii nic nepřináší,“ míní Veselý.Najdete na iDNES.czmobilní verze