Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mlátím kolem sebe. Královna Ledecká se po úžasné zimě dala na kickbox

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká poprvé v kariéře vyhrála anketu Král bílé stopy. | foto: ČTK

28 2016
To byla sezona! Stala se v ní snowboardovou vládkyní v paralelních závodech, kromě toho získala malý glóbus za paralelní slalom. Neměla dost a vrhla se i do Světového poháru ve sjezdovém lyžování, a hned ve čtyřech závodech bodovala. „Bylo to prima,“ říkala jedenadvacetiletá obojživelnice Ester Ledecká poté, co ji v pátek večer v Praze vyhlásili vítězkou ankety Král bílé stopy.

„Ale už se nad tím moc nezamýšlím, nemám ve zvyku se příliš ohlížet. Radši se těším na další sezonu,“ prohlásila. „Tahle koruna skončí mezi ostatními cenami. Dřív jsem si je vozila do Špindlu, ale už mám zařízenou pohárovou místnost v pražském bytě,“ dodala.

Kdy jste vaše glóby viděla naposledy?
Před týdnem. Když je vidím, vybaví se mi celá sezona, protože to byly všechno krásný závody a všechno vyšlo podle plánu. Moc jsem si to užila, závody mě bavily.

Jak s odstupem hodnotíte svůj vstup mezi sjezdaře?
Pořád tomu nevěřím, protože to byla taková bláznovina. Jet první svěťák, navíc v Garmischi a bez velkého tréninku... Mám radost, jak to dopadlo a že to bylo bez úrazu, protože tam bylo určité riziko, nemám tolik naježděno. Navíc jsem bodovala, takže super.

Ester Ledecká s korunou pro vítězku ankety Král bílé stopy.

Ester Ledecká s korunou pro vítězku ankety Král bílé stopy.

Díky takovému vpádu mezi elitu jste získala lepší smlouvu u firmy Atomic a teď jste týden testovala lyže na ledovci Kaunertal. Je to změna?
Obrovská. Dostala jsem lyže na testování, což se mi v minulých sezonách nikdy nepodařilo. Je to skvělý, můžu si rovnou vybrat lyže, který uznáme za nejlepší, nejrychlejší a potom na nich budu závodit. Dřív jsem dostala třeba jen dva páry, sice dobrý, ale neměla jsem možnost výběru. Všechno trvalo déle a začínala jsem testovat třeba až na podzim, a to jsem měla kliku. Nový lyžáky jsem měla až v Ga-Pa. Teď je to rychlejší a proces je plynulejší. Je to hodně velká pomoc.

Dá se odhadnout, o kolik díky tomu zrychlíte?
To asi ne, ale je to výhoda a budeme se snažit z toho vytěžit co nejvíc. Každý závod je jiný, ale doufám, že to bude dobrý a že tím nějaký čas stáhnu.

Jaké bylo květnové lyžování na Kaunertalu?
Jezdila jsem hlavně rychle, sjezd a super-G, bylo to skvělý a velká zábava. Teď jsme přijeli na otočku domů a uvidíme, jestli v červnu zase něco vymyslíme.

Ester Ledecká ve sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu.

Ester Ledecká ve sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu.

Na ledovci jste byla s Tomášem Bankem, takže už je součástí vašeho realizačního týmu?
Je to v přípravné fázi. Domlouvá se, kdo a jak bude fungovat, jaké naplánujeme akce. Zatím sama nevím, ale v příštích dnech by se to mělo rozseknout, aby byl i plán přípravy.

Byla jste od konce Světových pohárů vůbec bez lyží?
Byla, po menších lyžařských závodech FIS, a poslední jsem jela 13. dubna, jsem měla měsíc pauzu v Praze. Doháněla jsem školu a pořád se nějak hýbala, ale hlavně jsem si dělala, co jsem chtěla. To bylo prima.

Koncem června pojedete na měsíční kondiční přípravu na řecký ostrov Lefkada. Bude trénink náročnější, abyste vydržela i delší sjezdy?
Zatím jsme se o tom s dědou (bývalý úspěšný hokejista Jan Klapáč, který se stará o kondiční přípravu Ledecké - pozn.) nebavili. Teď jsem měla volnější část, mohla jsem si dělat, co jsem chtěla. Zkoušela jsem nové sporty. Spíš jsem si přípravu vedla sama a bavila se pohybem, než že by to bylo striktní. Na Lefkadě ale přijde hlavní vrchol kondičky.

Fotogalerie

Jaké nové sporty jste zkoušela?
Kickbox a hrozně jsem si ho oblíbila. A jinak normálně - plážový volejbal, jezdila jsem na bruslích, chodila běhat. Prostě v pohodě. Především kickbox mě chytil, do toho jsem úplný magor.

Už máte monokl?
Ne, zatím jsem v začátcích. Říkají, že mám zdravou agresivitu, mlátím kolem sebe. Další efekt to zatím nemá, ale je to legrace a docela se vyřádím.

A co vaše záda? Jsou v pořádku?
Drží, musím zaklepat. Je to super, cvičím co můžu, Konzultovala jsem další přípravu i v Centru pohybové medicíny, dostávám cvičení od fyzioterapeuta. I když spolu nejsme každý den, tak cvičím a dělám všechno, abych předešla problémům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze