Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krále steeplechase čeká štvanice. Zvítězí počtvrté?

Mandarino je jedním z těch, kteří se chystají pořádně prohnat Royal Mouginse. | foto: MAFRA

25 2010
Zapíše se Royal Mougins počtvrté do listiny vítězů prestižního Zlatého poháru, nebo získá prvenství vítěz dvou pardubických dostihů Mandarino? Možná se však bude smát třetí vzadu Josef Váňa, který do dostihu posílá dva své svěřence. A podceňovat nelze ani trojblok koní, který na start pošle Čestmír Olehla.

Na start dostihu na 5000 metrů se postaví sedmička koní, která se bude snažit dohonit toho osmého - největšího favorita Royala Mouginse.

Osmiletý tmavý hnědák však má také o motivaci postaráno. Pokud zvítězí, stane se počtvrté za sebou vítězem tohoto významného dostihu. I jeho výsledková bilance je úctyhodná. Ať se za poslední dva roky postavil na start dostihu v Pardubicích nebo v italském Meranu, nikdy neskončil hůř jak druhý.

"Věřím, že to dopadne dobře. Určitě ho všichni chtějí porazit. Ale když nebude žádný problém, tak věřím, že to bude fajn," říká jeho trenér František Holčák, který svoji hvězdu připravuje ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Na adresu soupeřů dodává.

"Nemáme se čeho obávat," říká Holčák. Do sedla svého svěřence angažoval jeho stálého jezdce žokeje Jiřího Kouska. I ostatní trenéři považují tmavého hnědáka za největšího adepta na vítězství ve Zlatém poháru. "Royal Mougins je výjimečný a je to pro mě favorit číslo jedna.

Ale všichni koně jsou porazitelní," dodává trenér Josef Váňa, který do dostihu posílá dva koně. Amber Hilla nasedlá svému synovi, který s ním před čtyřmi týdny vyhrál v přípravném dostihu na Zlatý pohár.

Sherenta, který pochází ze stejné stáje jako vítěz Velké pardubické Tiumen, zase povede žokej Josef Bartoš, který s ním výborným finišem vybojoval vítězství při posledním pardubickém mítinku.

Favorit Velké pardubické na startu Zlatého poháru Tak trochu překvapením je fakt, že se na start dostihu postaví Mandarino, jehož hlavní čas měl přijít při Velké pardubické. Pravdou ale je, že jeho start ve Zlatém poháru avizoval jeho majitel Jan Sobotka už po vítězství v první kvalifikaci na Velkou pardubickou.

Hned trojici koní vysílá do hlavního dostihu trenér stájeWrbna racing Čestmít Olehla. Zejména bílá klisna Jam - Bella bymohla míchat pořadím na předních místech.

Otázkou však zůstává fakt, jestli temperamentní klisna, která je zvyklá chodit dostihy ze špice pole, vydrží v dostihu na dlouhých 5000 metrů se silami. V jejím sedle zasedne vůbec poprvé ve své kariéře Jan Korpas.

Dostihový mítink, který začíná kvůli mistrovství světa ve fotbale v 15 hodin, má však na programu také další zajímavou dostihovou podívanou.

Zejména v Ceně portálu www.kudyznudy.cz agentury České centrály cestovního ruchu CzechTourism svedou souboj koně rovinové extratřídy: letos nepříliš úspěšný Mastman a Karlsbad, který letos vyběhne poprvé.

Počítat se musí i s Partoutatou, klisnou, která oba letošní pardubické starty proměnila pod žokejem Janem Faltejskem ve vítězství.Najdete na iDNES.czmobilní verze