Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Král se ve Valencii znovu narodil. Brzy chce být v kokpitu

Josef Král | foto: www.josefkral.cz

10 2010
Letos si hradecký pilot Josef Král odbyl velkou premiéru ve druhé nejprestižnější formulové sérii GP2 a v souvislosti se svou další budoucností mluvil ještě před sezonou jen v superlativech.

Potom nastal zlom. Po třech závodech nedosáhl ani jednoho bodu a záhy nato měl vážnou havárii ve Valencii. Z vraku svého vozu se dostal živý, ale zdravý už zcela ne.

Jeho poslední havárie s ním pořádně otřásla. Jenže Král už uvažuje o návratu za volant. "Poslední závod jedeme v Abú Dhabí, tak doufám, že ho stihnu," říká dvacetiletý pilot.

Co jste si pomyslel, když jste se probudil v nemocnici ve Španělsku?
Jelikož se mě snažili doktoři držet většinu doby při vědomí, tak jsem zas až tak překvapený nebyl. Po celou dobu jsem ale dostával hodně silné kapačky na bolest a byl dost omámený, takže mám sem tam výpadky paměti z prvních dnů v nemocnici.

Dá se říci, že jste se znova narodil.
Pravděpodobně asi nejspíš jo, protože většina doktorů se shodla, že jsem z toho vyvázl v podstatě nejlépe, jak jsem mohl. Nejvíce se všichni báli vnitřních zranění, a těm jsem se vyhnul díky bohu úplně.

Vyjádřili vám podporu ostatní piloti?
Rozhodně to byli všichni lidi z GP2 a díky naší spolupráci s Mercedesem GP mi psal můj inženýr, že mě pozdravuje i celý jejich tým.

Co si vůbec ze srážky s Venezuelanem Gonzálesem pamatujete?
V podstatě skoro všechno až na několik okamžiků po nárazu, při vyprošťování z auta a převozu do nemocnice, kdy jsem omdlíval bolestí.

Jak celá situace vypadala z vašeho pohledu?
Bylo to všechno strašně rychlé a při rychlosti nad 280 km/h s autem jedoucím před vámi ani ne metr se toho nedá moc dělat, když se stane něco nepředvídatelného. Bohužel Gonzáles zabrzdil o několik metrů dříve, než jsem chtěl já, a potom už jsem nestihl nijak zareagovat.

Incident ve Valencii vypadal opravdu děsivě. Umíte si vysvětlit, proč Rodolfo Gonzáles náhle zpomalil?
To bohužel nevím a ani jsem nečekal, že by se to tak náhle mohlo stát.

Josef Král s vozem týmu Super Nova (GP2) při testech ve francouzském Le Castelletu.

Omluvil se vám alespoň? Mluvili jste spolu o havárii?
Hned po havárii šel za mými rodiči a několik minut se o tom bavili. Já sám jsem s ním ještě nemluvil, ale předpokládám, že hned, jak se objevím znovu na závodech, promluvíme si o celé věci.

Podobně havaroval i Mark Webber z Red Bullu. Ale vyvázl bez škrábnutí. Jak je to možné?
Jeho nehoda byla hodně podobná té mojí, ale stala se v jiné zatáčce a samotný náraz do bariér byl v pomalejší rychlosti a trochu pod úhlem.
Naproti tomu já jsem šel úplně zpříma a ve vyšší rychlosti.

S vaším plným zotavením se počítá nejdříve za tři měsíce. Pro letošní sezonu jste tedy skončil?
Jelikož jedeme poslední závod v Abú Dhabi v listopadu, tak doufám, že ještě ne. Samozřejmě všechno bude záležet na dalších vyšetřeních a podle toho se bude odvíjet i můj závodní program.

Na co se zaměříte kromě léčebného procesu?
Určitě je hlavní prioritou hlavně léčba, ale také se chci zaměřit na větší koordinaci svalů a tím získání většího citu pro ovládání vozu.

Je vám teprve 20 let, může vás tohle těžké zranění nějak významně přibrzdit v závodním vývoji?
Rozhodně nechci tvrdit, že je to pro mě nějaká výhoda, ale nemyslím si, že by to mělo nějak moc ovlivnit můj celkový postup nebo moji kariéru. Nyní je nejdůležitější plně se uzdravit a dostat zpět do formy ať už na příští sezonu, nebo snad i na konec této.

Nemůže vám nehoda přibouchnout dveře do formule 1?
Bohužel nebo možná bohudík je špatná reklama stále reklamou a po závodě ve Valencii mě zná asi úplně každý i z F1 paddocku, takže uvidíme. Třeba mi to nakonec i někdy trochu pomůže.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze