Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dál věřím, že Hamilton získá titul, říká komentátor F1 a závodník Král

Josef Král | foto: Automotodrom Brno, Radek Miča

18 2016
Snil o formuli 1, úspěšně okusil i její juniorskou "odnož" GP2. Jenže pak kvůli nedostatku peněz tři roky sháněl angažmá a o F1 jen mluvil a mluví v televizi. Teď se zdá, že se Josef Král zase závodnicky našel. Jezdí vytrvalostní závody, o víkendu byl součástí vítězné stáje Scuderia Praha na 24hodinovce v Brně. "A baví mě to víc než formule," říká.

Jak to?
Ve formulích - zvlášť v GP2 - je závodní víkend hodně omezený. Hodí vás do vody a řeknou: Plav! A co uplaveš, to uplaveš. Pak vás vytáhnou na břeh a je konec. Tady jedete 24 hodin, je to emotivnější, víc se vše prožívá. Jde o týmovou práci a závodění je strašně moc zajímavé. Zážitek.

Takže teď je vašim snem okusit i slavné Le Mans?
Jo! I když větší sen než Le Mans bylo zkusit 24 hodin ve Spa. To se splnilo. Možná je to i tím, že jsem v Le Mans nikdy nebyl. A jet tam má smysl jen v prototypech, ve speciálech Toyoty, Porsche, Audi... Všechno ostatní je pouze křoví, které není centrem dění. A to je škoda. I tak to musí být zážitek. Ale v prototypech je místo jen pro pár vyvolených a přiznám, že bych se chtěl dostat do nějakého továrního týmu.

Nyní jste jel i první 24hodinovku v Česku, o které ale Tomáš Enge prohlásil, že byla kvůli termínu přešlapem. Jaký je váš názor?
Pro Česko to bylo rozhodně dobře. Je to boom, mluví se o ní a může to podpořit český motorsport. Ale že se pojede na 24 hodin, se řeklo až v průběhu rozjeté sezony, což je špatně. Týmy kalkulují a že se jede dvakrát delší dobu, neznamená, že náklady jsou „jen“ dvakrát vyšší. Jsou vyšší několikanásobně. Auto je po 24 hodinách skoro na vyhození. Vše se repasuje. Roli navíc hraje počasí, protože je obrovské riziko, že to auto pošlete někam do bariér. To spoustu lidí odradilo. Přesto věřím, že se ta česká 24hodinovka může rozjet. Že má potenciál růst.

Teď ale zpět k mikrofonu, že? Čekají vás další závody F1, které spolukomentujete pro Sport 1.
Strašně moc mě to baví. Snažím se lidem zprostředkovat věci ze zákulisí. A dělám, co můžu. Možná nejsem nejlepší řečník, ale snažím se jim informace předat. Komentátoři vždy odmluví faktické věci a já přidávám moudra. Formule mě baví, vyrostl jsem na nich. Odkojily mě. I když je strašně malá šance, že bych se tam někdy jako jezdec vrátil.

Nemrzí vás, že při závodě vás slyší jen diváci na Slovensku?
Hodně lidí mi říká, že by mě chtěli na české stopě. I na vedení televize chodí spousta podobných požadavků. Ale jde o určitou setrvačnost. Já předtím dělal tři roky na Markíze, tak jsme si řekli, že mě lidi na Slovensku znají. Chtěli jsme slovenský trh nakopnout, proto jsme to rozjeli takto (slovenskou stopu komentuje Štefan Eisele a Král, českou pak Tomáš Richtr a Jan Charouz). Teď uvidíme, co přinese další sezona. Snažíme se pořád zlepšovat a vedení televize nám hodně důvěřuje. A naslouchá. V listopadu či prosinci se budeme bavit, kam to zase posunout dál. Na 99,9 procent ale budu s komentováním pokračovat.

A váš tip na letošního šampiona F1: Rosberg, nebo Hamilton?
Já pořád věřím Hamiltonovi. Ten motor Mercedesu teď hodně kouří. Přešli na jiný benzin, maziva a motor začal hulit. I proto jsem už před minulým závodem říkal, že jeden z jejich jezdců neodjede ze startu. A zaváhal Hamilton. Byla to jeho chyba, ale vzešla z toho, že si oba nejsou v tom autě jistí. Nejsou si jistí technikou a technika je dnes alfa a omega. Podívejte - Rosberg jeden závod nedojede a jsou na tom skoro bodově stejně (Němec vede o 33 bodů). A pokud se tak stane, tak Hamilton vyhraje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze