Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Král malých závodišť ovládl poslední kvalifikaci na Velkou pardubickou

Žokej Jan Faltejsek a kůň Valldemoso | foto: Radek Kalhous, MAFRA

13 2010
Vítězem posledního kvalifikačního dostihu se stal šestiletý ryzák Valldemoso, svěřenec moravského trenéra Jiřího Uhla. V dostihu ho vedl narychlo angažovaný žokej Jan Faltejsek. Na druhém místě překvapil Lirain, kterého testoval jeho nový trenér žokej Josef Váňa.

Právo startu si bezchybným absolvováním kvalifikačního testu vysloužili ještě Baggio a Lakreg.

Vítěz málem nestartoval, ale nakonec žokeje sehnali

Ještě ve čtvrtek byl Valldemosův trenér Jiří Uhl rozhodnutý, že se jeho svěřenec, šestiletý valach Valldemoso, kvalifikačního dostihu nezúčastní.

Kůň si poranil nohu a veterinář mu ji bez narkózy zašíval. Přesto ho do Pardubic přivezl. Ale pak přišel šok. Během druhého dostihu se zranil žokej Dušan Andrés, který ho měl jet.

"Vzal jsem telefon, zavolalmajiteli a oznámil jsem mu, že Valldemoso nepoběží. Ve volných jezdcích jsem neviděl žádného, kterému bych stoprocentně věřil. Ale majitel řekl: ty někoho najdeš. Nakonec jsem požádal Honzu Faltejska. Odvedl vysoce profesionální výkon," řekl trenér vítězného Valldemosa Jiří Uhl.

Mohutný ryzák tak dokázal potvrdit dvě vítězství z malých provinčních závodišť v Albertovci a Světlé Hoře a skvělým koncem nepřipustil šok v podobě Váňova vítězství s outsiderem Lirainem.

Oba koně se zpočátku drželi ve středu desetičlenného pole. Tempo udávali Tresh a oba zástupci stáje Elektrifikace železnic Praha Hirsch a Korinka. Jejich opatrné tempo se ale nelíbilo žokejovi Josefovi Bartošovi a dopředu posunul po třetí překážce Gonta.

Na Popkovickém skoku připravil Josef Dušek vlastní hrubkou o právo startu ve Velké Treshe, na dropu se z Gonta poroučel Bartoš. Anglický skok vystavil stopku veteránovi Hirschovi, který jej odmítnul skočit.

Po Velké vodě vytáhnul na špici takticky jedoucí žokej Váňa Liraina a na travnatém oválu se začal soupeřům vzdalovat. Ještě před cílovou rovinou to vypadalo, že Váňa s Lirainem připraví zaplněným tribunám stejný šok jako při poslední Velké, kterou překvapivě ovládl s Tiumenem.

Takovou tečku za poslední kvalifikací ale nepřipustil Valldemoso s Faltejskem. Před cílovou rovinou Liraina dohonil a skvělým finišem si doběhl pro zasloužené a suverénní vítězství.

"Konec dostihu už jsem neviděl, bylo to hodně emotivní. On ale umí těch posledních osm set metrů seběhnout výborně a teď to potvrdil. Žokej mi po doběhu říkal, že on jel a ostatní za ním stáli," řekl po doběhu trenér Valldemosa.

A nadmíru spokojený byl i Josef Váňa. Jen sám sobě vyčítal, že s Lirainem nastoupil příliš brzy. "Lirain na mě tak trochu zbyl. Před dostihem jsem myslel hlavně na to, jak přežít dostih, a když dojdu ke třetímu skoku, budu geroj. Ale mýlil jsem se. Mile mě překvapil. V dostihu se choval super, dobře se vodil a moc dobře skákal," řekl Váňa na adresu nedávno zakoupené akvizice z Vysokého Mýta, kterou má sedm týdnů v tréninku.

Třetí doběhl další Váňův svěřenec Kobuz, čtvrtý Baggio s Brečkou v sedle. Kvalifikační podmínky splnil ještě Lakreg.Najdete na iDNES.czmobilní verze