Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Král má za sebou další krok mezi jezdce formule 1

Takhle se Josef Král radoval na okruhu v Abú Zabí loni. Nyní se mu nedařilo. | foto: www.josefkral.cz

16 2010
Formule 1 tady v neděli začínala novou sezonu. On ji na stejném místě paradoxně končil. A byl rád. Po výtečném vstupu do seriálu GP2 Asia, která má celkem osm závodů, z nichž polovina se jede v rámci víkendu F1, totiž hradecký pilot Josef Král výsledkově ztrácel.

"Už se těším na nové závody, na testování, tenhle seriál nedopadl úplně podle našich představ," říkal do telefonu přímo z Bahrajnu.

Tam vinou bídné kvalifikace dojel 16. a 10., celkově pak v sérii obsadil jedenácté místo. Dopředu mu pomohly první dva závody z Abú Zabí, v nichž skončil na pátém a třetím místě.

"V té celkové konkurenci je to docela dobré umístění a já můžu být spokojený. V Bahrajnu nám vůbec neseděla dráha, trápili jsme se i s technikou. Až v noci před posledním závodem jsme to vylepšili a já pak během něj předjel pět jezdců. Bohužel to byl sprint, takže navíc nestačilo," míní. A pak dodá: "Odnáším si především kupu zkušeností."

Aby bylo jasno, GP2 je prestižní sérií, která je často označována za juniorku či předstupeň formule 1. Právě odsud teď nejčastěji vede cesta mezi elitu, což je příklad Hamiltona, Rosberga či Senny.

Na druhou stranu GP2 v asijském provedení není na úplné špičce. Už proto, že monoposty jsou starší, že šampionát nemá tolik závodů. Zkrátka mnohem sledovanější je série evropská, která se samozřejmě v rámci víkendu F1 rozjede 9. května v Barceloně.

A devatenáctiletý Josef Král bude rovněž u toho. Už s předstihem totiž podepsal smlouvu s týmem Super Nova Racing. "To je právě ta nejdůležitější série, která může člověka posunout do F1. Já jsem rád, že jsem v Asii nasbíral zkušenosti a třeba výborně zapracoval na pitstopech, při kterých jsem společně s mechaniky patřil mezi ty nejrychlejší," říká.

Mimochodem loni pomáhal svými postřehy z dráhy v Abú Zabí i mistru světa F1 Jensonu Buttonovi. Tak třeba se oba jednou setkají i v mistrovství světa. Formule 1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze