Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kovo po roce opouští hokejbalovou extaligu

(ilustrační snímek) | foto: archiv TJ KOVO PRAHA

24 2010
Pražský klub je na tuzemském poli pořád pojmem. Jenže současná reputace výrazně pokulhává za medailemi nablýskanou minulostí. V sezoně 1998/1999 tým z Palmovky slavil zisk extraligového titulu. Od té doby první celek pendluje mezi nejvyšší domácí soutěží a první ligou. Za posledních deset let, Kovo opouští extraligu už potřetí.

"Nad sestupem nepláču ani já, ani nikdo v klubu. Samozřejmě je nám líto, že po roce sestupujeme, ale musíme si přiznat, že na extraligu jsme neměli. Pro nás byl roční kontakt s elitou hrozně důležitou zkušeností. Je totiž něco jiného extraligu sledovat z venku a hrát s extraligovými týmy přáteláky a něco jiného hrát soutěžní utkání," říká smířlivě prezident klubu Michal Krček.

O složení celku pro prvoligovou sezonu, nadměrného exodu hráčů do jiných týmů, čí ukončení aktivní kariéry zkušených opor se Krček neobává. "Nezaznamenal jsem nikoho, že by chtěl skončit. I když je teď situace depresivní, dali jsme dohromady zkušený kádr, který chce pokračovat."

Praha tak bude mít v příští extraligové sezoně opět jen jednočlenné zastoupení. U hokejbalu se kvalitativně nenaplňuje předpoklad, že kluby z hlavního města mají výhodu nejširší hráčské základny. "Lidi v Praze berou hokejbal jako sport, a ne jako životní styl. Pro extraligu musí hráč udělat něco navíc, pravidelně trénovat, individuálně si přidávat. Kovo vyhrálo v roce 1999 titul. Byla to sice jiná doba, ale pro těch patnáct hráčů byl hokejbal životním stylem. Měli dobrou partu a dosáhli společného cíle," nabízí vysvětlení prezident Kova.

Ve stručné analýze letošního neúspěchu jmenuje Michal Krček hlavní důvody sestupu. "Po neúspěchu v baráži jsme přes léto vůbec netrénovali. Nehrálo roli, jestli první zápasy v národce prohrajeme. Tři sezony po sobě pro nás byli hrozně dlouhé – sestup z extraligy v baráži, semifinále první ligy a neúspěšná baráž. Tým byl psychicky unavený."

Jenže na konci prázdnin podstoupila finančními problémy zmítaná Habešovna práva na nejvyšší soutěž pražskému Kovu. "A najednou jsme byli extraligoví. Neměli jsme natrénováno. V extralize jsme soupeřům nestačili. Taky nám chyběl zkušený trenér. Určitě není vina Tomáše Herstuse, že jsme sestoupili, ale na extraligu potřebujete trenéra se zkušenostmi. Další důvodem byla chabá produktivita. Vláďa Hruška byl prakticky jediný, kdo tým bodově táhl."

Klub se snažil udělat pro záchranu maximum. Pro první jarní kola se dohodl s bývalými kmenovými hráči na výpomoc. Dres Kova znovu oblékl Tomáš Ruda (Hradce Králové), bratři Hnízdilové (Kladno). "Správný tah to byl, protože hráči neodcházeli z klubu zrovna v dobrém, takže to pomohlo narovnání vztahu, ale bohužel nás to nespasilo. I když byli posilami, ještě to nejsou takové osobnosti, které by daly dva góly každý druhý zápas. Měli těžkou pozici, tlak na ně byl velký."

Vedení ani hráčům nechybí odhodlání a chuť do dalšího boje. "Čeká nás tvrdá práce. Samozřejmě se chceme dostat co nejrychleji zpět do extraligy."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze