Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kousni se, jinak umřeš. Jako na hoře

23 2004
Horní Mísečky - Zdrcený projel cílem. Před ním tři junioři a jeden dorostenec, další kluci, co chodí do práce. Až devatenáctý byl Martin Koukal. Mistr světa. Zlomen v pase, zavěšený na hůlkách přerývaně dýchal. Toužil se sbalit, odjet domů a zapomenout na svět. Pak jen hlesl ke svému servismanovi: "Báro, přeber to..."

Tak se na dálku rozloučil se svým švédským koučem Skogem, který ho loni na jaře přivedl ke světovému titulu. Ze dna se chce odrazit s pomocí Jana Baranyka.

Kdo to je? Jedenačtyřicetiletý chlapík, člen juniorské reprezentace, který trénoval mládež. Jako servisman byl s biatlonisty na olympiádě, teď se staral o Koukala. V létě hraje fotbal za Jilemnici a stará se tam o stadion.

Byli se spolu projet na lyžích a v bufetu si dali punč. V pohodě, jako turisti. "Pak jsme se domluvili. Obětujeme dva měsíce."

Koukal se zavře v komůrce na Jilemnické boudě a na mísečských tratích bude hledat ztracenou sílu. Jen na dva vánoční dny dostane volno.

"Musíš se kousnout, jako na hoře v Himálaji. Jinak umřeš," řekl mu Baranyk. "Tak jo, jdu do toho," sklopil pokorně hlavu Koukal - mistr světa nejen na lyžích, ale i v řečnění.

Pokračovat takhle dál, na únorové mistrovství světa by se nemusel dostat ani ve štafetě. "Něco se muselo udělat, " potvrzuje reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Kde se stala chyba? "Když někdo padá dolů, vrtat se v tom začne pozdě," povídá Baranyk. Spolu projeli staré tréninkové plány za poslední čtyři roky. Dávkám a intenzitám před zlatým jarem se už nikdy nepřiblížil.

"Proto dostal takovou rychtu. Skog ho korigoval na dálku, to nestačilo," tvrdí Baranyk, který po boku Koukala trávil víc a víc času nejen přípravou lyží. Jako by měl lyžařský šampion tři trenéry: Skoga, Baranyka a - sebe. Každý si vedl svou. To dál nešlo. Nadchází změna.

"Jedeme na trénink a on mi začne něco vyprávět. Okřiknu ho: Teď ne, teď jeď. Poslechne," živí naději kouč.

Těší ho, že Koukal zatím neztratil důvěru sponzorů a má klid. Věří, že ho za sedm týdnů do mistrovství může dát dohromady.

Sjednává mu parťáka do tréninku - biatlonistu Vítka, plánuje i nevídanou spolupráci - společnou přípravu s Bauerem na Božím Daru.

Vozí ho po doktorech. V Jilemnici navštěvuje speciální cvičení na uvolnění dýchacích svalů, protože má potíže s ventilací. "Jarní pobyt ve vysoké nadmořské výšce se na něm brutálně podepsal."

První veřejný test chce podstoupit ve sprintu Světového poháru na Karlštejně 12. ledna. Podle svazových kritérií by měl zajet aspoň dvakrát v sezoně do 16. místa - pak pojede na šampionát. Zatím to dokázal jen jednou, v úvodním sprintu v Düsseldorfu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze