Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koulaři, siláci v akci. Mám 120 kilo a jsem za mladšího bráchu

Koulaři (zleva) Jan Marcell, Tomáš Staněk a Ladislav Prášil na srazu českého týmu před halovým mistrovstvím Evropy v atletice. | foto: Šimánek VítČTK

5 2015
V posilovně zvedají váhy, pod nimiž by se běžný sportovec zlomil, rekordy trhají po 13 knedlících. Koulaři jdou do akce jako první z atletických medailových nadějí na halovém ME v Praze.

Tomáš Staněk, chlap jako hora a od pohledu lamželezo, se rozesměje: „Proti Američanům jsem dítě, jen mladší brácha. Mám 121 kilo, proti jejich 160 to je nic.“

Jan Marcell měl období, kdy se mu nedařilo: „Tak jsem razantně zhubl – ze 138 na 122 kilogramů. Teď mi to docela jde.“

No a třetí do party, Ladislav Prášil, v tomto směru vládne. Když se postaví na váhu, vyžene výsledný údaj až k číslu 140.

Tihle tři jsou jasnými siláky české atletické výpravy pro halové mistrovství Evropy. Šampionát v pražské O2 areně startuje dnes a kvalifikace koulařů bude prvním zajímavým momentem. Bude v ní hned 34 sportovců – z toho tři Češi, kteří mají na medaili.

„Jako koulaři zažíváme asi nejlepší éru v historii,“ říká Prášil, jenž je spolu se slavnou – jak jinak – koulařkou Helenou Fibingerovou ambasadorem mistrovství. „Jsme kamarádi, ale bojujeme proti sobě. Všichni se zlepšují, což je skvělé.“

Normálně není snadné určit, která disciplína má v atletice silový primát. „Diskaři, koulaři, kladiváři, to je nastejno,“ hodnotí Prášil. V hale je však jen jeho disciplína, a tak v Praze není pochyb.

Koulaři jsou svérázní sportovci. Staněk si kdysi zlepšil osobní rekord po segedínském guláši se třinácti knedlíky, obru Prášilovi byl malý i dres 3XL. Když mají soustředění v JAR, stoly se prý doslova prohýbají pod místními vyhlášenými steaky; tři siláci je lehce spořádají.

Ale co je hlavní: jsou úspěšní.

„Trenérské vedení je asi teď lepší, když na Dukle stoupli všichni kluci. Jde také o štěstí, aby se z lidí vymáčkli dobří koulaři,“ říká Marcell. „Nějak jsme dorostli. Hecujeme se, nikdo nechce, aby ho ten druhý porazil. To by potřebovala každá disciplína,“ těší Staňka.

A ještě zpátky ke kilogramům – nejen k jejich váze, ale i k těm, jež pokořují v posilovně. „Na ‚benč‘ mám osobák 230, na dřep jsem šel nejvíc dvakrát 240. Nechceme to moc štengrovat kvůli kolenům,“ přibližuje Staněk, co koulaři zvládnou. Marcell, dříve diskař, je na nižších hodnotách.

A zmiňované americké hory hrají svou vlastní ligu. „Kouli mají založenou na opravdu velké síle. Benchpress u nich může jít k 280 kilům, dřepy ke třem stům,“ odhaduje Marcell. „Ale na to musí být připravena tělesná schránka. Takové váhy už tělo ničí.“

Vzorem českému triu ostatně nemusí být jen obří Američani, ale třeba Němec David Storl – s „pouhými“ 120 kilogramy má olympijské stříbro a dva tituly mistra světa. Jasným favoritem bude také v Praze.

„Jestli je k poražení? No, bude to těžké,“ přizná Prášil. Ale spolu se svými dvěma velesilnými parťáky, kteří jsou mu zároveň také rivaly, se o to pokusí.Najdete na iDNES.czmobilní verze