Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koulař Novák dozrál k titulu. Teď chci hodit dvacet metrů, přeje si

Koulař Martin Novák na mítinku Zlatá tretra v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

1 2015
Do české koulařské špičky se hlásí další adept. Olomoucký odchovanec Martin Novák byl jedním z největších překvapení mistrovství republiky v Plzni, výkonem 19,70 metru totiž vyfoukl titul dvojici reprezentantů Janu Marcellovi (19,64) a Tomáši Staňkovi (19,51). „Snad jsem všem ukázal, že můžu taky házet daleko,“ věří teprve dvaadvacetiletý koulař.

Odjížděl jste do Plzně s tím, že budete útočit na titul?
Věděl jsem, že mám na to, hodit daleko. Čekal jsem však, že ostatní hodí ještě dál. Ale nedařilo se jim a naštěstí pro mě to vyšlo na titul.

Vítězný pokus přišel ve čtvrté sérii, všechno se při něm ideálně sešlo?
Snažil jsem se vše rozjet rychleji a ještě jsem ho úplně netrefil. Ale díky té rychlosti mi to uletělo daleko. Určitě mi v Plzni vyšel nejlíp ze všech pokusů. Zatím jsem nejdál hodil 19,69 loni v Praze, takže je to i můj nový osobní rekord.

Martin Novák

Narodil se 5. října 1992 a v dětství hrával fotbal za Holici. Občas vyzkoušel školské závody v atletice a tam si všiml vrhačů, mezi nimi i o dva roky staršího Ladislava Prášila a brzy se stal členem tréninkové skupiny Viktora Znojila.

„Martin má 196 centimetrů, ve 20 letech skočil do výšky 185 a nad hlavu zvedl 160kilovou činku. Mohl by uspět,“ vyprávěl Znojil na jaře 2013, když Novák odcházel do Dukly Praha.

Přesto jste mohl o titul přijít, v páté sérii poslal Jan Marcell kouli na 19,64.
Vypadalo to, že to letí dál, ale naštěstí to bylo o těch šest centimetrů méně. Je určitě pozitivní, že se mi podařilo Honzu i Tomáše Staňka porazit. Toho už jsem letos sice jednou přehodil, ale to bylo ze začátku sezony, kdy měl zdravotní problémy a nemohl kvůli nim trénovat. Teď už házel daleko, na Diamantové lize 20,64, takže mám z výhry radost.

Předvedl jste, že už s vámi mají počítat?
Přišlo mi, že mě většina podceňovala. Teď už jsem snad všem ukázal, že můžu taky házet daleko.

Letos podáváte výkony přes devatenáct metrů téměř pravidelně, což loni zdaleka neplatilo. Čím si vysvětlujete stoupající výkonnost?
Cítím se lépe a také mám od minulého roku víc natrénováno. I na tréninku mi to lítalo kolem 19,50 i dál, ale na závodech se mi ještě nesešla technika. Doufám, že to do konce roku vyjde a podaří se mi přehodit dvacet metrů.

Solidní výkon 19,34 jste předvedl i v květnu na Zlaté tretře, i když stačil jen na sedmé místo.
Bylo tam špatné počasí, přesto to na začátku vypadalo dobře a hned druhým pokusem jsem hodil 19,34. Ale pak už mi nevyšla technika. S výkonem jsem spokojený, docela jsem psychicky ustál konkurenci a atmosféru.

Zjistil jste, že vám plné tribuny pomáhají?
Jsem spíš trémař a dřív to bývalo hrozné. Teď už si ale pomalu zvykám.

Přijdou po mistrovském titulu pozvánky na větší závody?
To se uvidí. Už v pátek jsou pražské memoriály. Cítím, že můžu hodit daleko, tak jsem se tam přihlásil. Dva velké závody jsou 13. a 14. července, kde bude velká konkurence. Přijede světová jednička, také by měl začít házet Laďa Prášil, bude tam i Honza Marcell a Tomáš Staněk. Těším se a doufám, že své výkony ještě posunu.

Se Staňkem a Prášilem trénujete v Dukle Praha, ale závodíte dál za Olomouc. Proč to tak je?
Není to úplně obvyklé, ale v Dukle bylo ještě minulý rok hodně vrhačů. Česká jednička Laďa Prášil, Tomáš Staněk, který házel daleko, a Martin Stašek, jenž letos skončil. Já bych tam byl zbytečný, ani bych na závodech za Duklu nemohl startovat, maximálně třeba jen v disku. Proto je lepší, že mohu závodit za Olomouc.

Čekáte, že se to po titulu změní a přestoupíte natrvalo?
Nevím, s nikým jsem se nebavil. To se uvidí až po sezoně, jestli mě Dukla bude chtít.Najdete na iDNES.czmobilní verze