Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koulař Machura dostal dvouletý trest za pozitivní dopingový nález

Remigius Machura mladší | foto: Václav PacnerMF DNES

23 2010
Stejně jako jeho otec uvázl Remigius Machura mladší v síti dopingových komisařů. Český atlet měl pozitivní test na růstový hormon. Disciplinární komise atletického svazu mu vyměřila dvouletý trest se zpětnou platností od 12. srpna.

"Tušil jsem, že to je bez šance, protože hladina hormonu byla překročená a nebyla moc šance to zpochybnit," pokrčil rameny po vynesení trestu Machura. Chtěl na svou obhajobu pozvat k řízení Růženu Šlechtovou, vedoucí pražské antidopingové laboratoře, ta však nedorazila. "Neměl jsem dneska moc šancí," prohlásil.

Čtyřiadvacetiletý juniorský mistr Evropy z roku 2005 a účastník letošního evropského šampionátu v Barceloně se může odvolat k rozhodčí komisi Českého olympijského výboru a už kvůli snaze kvalifikovat se na OH to nejspíš udělá. "Ale ne hned, nechám si to ještě projít hlavou. Ale pravděpodobně to udělám," uvedl.

dopingové případy

2006 - Sprinter Lukáš Milo dostal dvouletý trest za porušení dopingových pravidel, když se v den dopingové kontroly snažil ovlivnit její výsledek, který nakonec ukázal hladinu efedrinu těsně pod povolenou normou.

2007 - Kladivář Michal Fiala byl v srpnu 2006 pozitivně testován na metabolit metandienonu, za což byl potrestán zákazem činnosti na dva roky.

2007 - Trojskokanka Jaroslava Vaněčková za únorový pozitivní nález na prednisolon a jeho metabolity obdržela dvouletý distanc.

Machura byl pozitivně testován v polovině července při mimosoutěžním odběru. Provinění odmítá.

"Nevím, jak je to možné," uvedl atlet pražské Sparty, kterého obhajovala při řízení bývalá chodkyně Barbora Pitáková, za svobodna Dibelková, vystudovaná lékařka. Oba argumentovali tím, že testovací metoda není spolehlivá.

"Byla testována na amatérech, ale u profesionálních sportovců je to jiné. Hladina růstového hormonu může stoupnout přirozeně kvůli stresu, vysoké fyzické zátěži. Ale nebyla šance tu metodu zpochybnit," dodal koulař s osobním rekordem rovných 20 metrů.

Před 25 lety měl dopingový nález i jeho otec Remigius Machura starší, dvojnásobný halový mistr Evropy, který byl při Evropském poháru v Moskvě pozitivně testován na stanozolol.

K užití zakázané látky se tehdy koulař,
který je dodnes českým rekordmanem (21,93), přiznal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze