Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co vše se dělo kolem třísky? Koukalová se chystá: Pojedu i přes bolest

Gabriela Koukalová | foto: Petr Lemberk, MAFRA

8 2017
Běží a palec ji bolí. Gabriela Koukalová se před čtvrtečním startem mistrovství světa v biatlonu potýká s nečekanou komplikací.

Taková tříska může být banální záležitostí. Ne však, pokud se těsně před světovým šampionátem zabodne do palce pravé ruky Gabriely Koukalové, načež jí rána oteče, zhnisá a šeredně bolí.

Protože právě tento palec má veledůležitou roli při práci se závěrem malorážky i s úchopem hole.

Co přesně se tedy stalo?

Na soustředění v Anterselvě byla předtím Koukalová skvěle naladěná při velkém rozhovoru, jenž vyšel v úterní MF DNES. Ani ve chvíli, kdy reprezentační lékař Vladimír Dobeš odjížděl ve čtvrtek z italského střediska do Česka, nic nenasvědčovalo tomu, že je cosi v nepořádku.

Jenže když byl Dobeš u Mnichova, najednou mu volá Koukalová: „Asi jsem ti zapomněla ukázat palec.“

Popsala lékaři, že už při Světovém poháru se v Anterselvě během oběda smýkla rukou po dřevěné lavici a vrazila si do ní třísku. Tu sice vzápětí vytáhla, ale rána se později zanítila.

„Nejdřív jsem to považovala za prkotinu. Pak už ne,“ říkala.

Dobeš jí dal po telefonu klasickou radu: „Perforuj si to jehličkou a vymáčkni.“ Což učinila. Bohužel, dalšího dne vypadal palec ještě hůř. V sobotu ráno poslala Dobešovi do Čech jeho fotku.

A ta se mu vůbec nezamlouvala.

„Usoudil jsem, že tohle už není na řešení jehličkou a na běžné ošetření mastičkami, ale že to chce chirurgickou intervenci.“

Na tréninku bylo mezitím zle. „Gábina nemohla palcem ani otevírat závěr malorážky a kvůli bolesti jezdila už jen s jednou hůlkou,“ vyprávěl kouč Zdeněk Vítek.

Původně měla přímo z Anterselvy cestovat na šampionát do Hochfilzenu. Kvůli třísce musela improvizovat. S trenérem se dohodli, že radši vyrazí do Česka za Dobešem, tedy za lékařem, jemuž věří více než pro ni neznámým zahraničním odborníkům.

V noci na neděli ji manžel Petr odvezl. O půlnoci byli v Jablonci v Dobešově ordinaci.

„Provedli jsme umrtvení prstu a vypuštění ložiska hnisu,“ líčil lékař. „Malý zbytek třísky tam ještě byl. Prst jsem vyčistil a zklidnil.“

Český tým nejprve její potíže tajil a v neděli při zveřejnění nominace vydal zprávu, že všichni reprezentanti jsou zdrávi. Až dodatečně Vítek odhalil, jaké hektické dny prožila.

Biatlonistka Gabriela Koukalová při tréninku na mistrovství světa v Novém Městě...
Česká biatlonistka Gabriela Koukalová čeká na předávku v závodě štafet v...

„To je prostě zákon schválnosti. Já mám asi v povaze přitahovat takové průšvihy,“ říkala.

Při pondělní kontrole naštěstí Dobeš konstatoval zjevné zlepšení stavu palce. Odcestovala tudíž do Hochfilzenu. Včera se zde poprvé vydala na mistrovské tratě - se speciální náplastí, napuštěnou hojivou látkou a zakrývající jizvu na prstu.

Střelba byla dobrá. Zato běh ji bolel při každém záběru hole a bolest postupně narůstala. „Rána splaskává, ale je na blbém místě, které se při držení hole hodně ohýbá a namáhá,“ sama vysvětlovala. „Tím pádem se neustále odírá o rukavici.“

Kráčela do buňky a tvrdila: „Jsem ráda, že mám po tréninku.“ Chystala se ránu ledovat, dopřát jí léčivé masti i heřmánkovou koupel.

„Do dvou dnů bude Gábina v pořádku. O tom jsem na 90 procent přesvědčen,“ rozdával Dobeš víru. Vítek takovým optimistou nebyl, naopak se obával: „Pokud bude tu ránu při běhu neustále masírovat, tak se asi za dva dny nezacelí.“

Trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek (zády) během nástřelu před sprintem v...

KOHO NASADIT? Trenéři Vítek (zády na snímku), Rybář a Málek dnes musí nominovat sestavu do smíšené štafety.

Ve středu odpoledne musí čeští trenéři nahlásit sestavu pro zítřejší smíšenou štafetu. V pátek Koukalovou čeká sprint. I varianta, že vypustí štafetu a soustředí se právě až na sprint, nyní existuje.

„O nominaci bych se radši ještě nebavil,“ naznačil Vítek.

Druhá žena Světového poháru je nicméně nachystána: „Pojedu přes bolest. Jinou možnost nemám.“

Na všem zlém se opět jednou snaží najít i cosi pozitivního: „Třeba ta bolest prstu aspoň přehluší klasickou svalovou bolest, kterou jinak při závodech permanentně cítím.“

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze