Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukal věří, že sezona není ztracena

30 2004
Praha - Zatímco loni v březnu se lyžařský svět Martinu Koukalovi klaněl kvůli jeho nečekanému zisku titulu mistra svět v běhu na padesát kilometrů v italském Val di Fiemme, letos se kvůli tragickému vstup do nové sezony ocitl tak trochu v ústraní. Přesto ani na okamžik neztrácí víru v úspěšný obrat.

"Musím v to prostě doufat. Jsem takový, že se na věci snažím dívat pozitivně, i když jsem teď byl docela v pytli. Ale když něco zajedu na mistrovství světa, může to sezonu zachránit," vzhlížel Koukal k únorovému světovému šampionátu v německém Oberstdorfu.

Ve Světovém poháru letos jen paběrkoval, při svém posledním vystoupení ve Val di Fiemme se 11. prosince v oblíbeném skiatlonu propadl až na 51. místo. Další hořké zklamání musel strávit o týden později při kontrolních domácích závodech na Horních Mísečkách: tady skončil světový šampion až na devatenáctém místě dokonce za několika juniory a dorostenci.

"Ale nemyslím, že bych byl na úplném dně, protože jsem na umístění nikdy moc nehleděl. Mě spíš hrozně štvalo to, že nevím, co se se mnou vůbec děje. Pořád jsem hledal, kde je zakopanej pes," líčil Koukal.

Koukalovi jako by ale v minulých dnech došla trpělivost. I proto se nebál pustit do radikálních řešení. Tím prvním byla změna trenéra: po vzájemné dohodě se několik dní před vánocemi rozešel se švédským odborníkem Christerem Skogem, se kterým spolupracoval od jara roku 2002, a vsadil na osobního servismana Jana Baranyka.

"Bára (Baranyk) udělá plán přípravy a já se můžu soustředit jen na tu tréninkovou dřinu a ničím dalším se nerozptyluju. To mi určitě pomůže," vysvětlil Koukal. "On mě navíc vidí v přípravě každý den a lépe pozná, kdy v tréninku ubrat, nebo naopak přitvrdit. Tohle člověk sám na sobě pozná hrozně těžko," uvažoval účastník dvou olympiád, který se Švédem Skogem dříve spolupracoval na dálku.

Služeb a rad švédského trenéra se ale úplně nevzdá; nový kouč Baranyk s ním prý v případě potřeby bude některé věci konzultovat. "Ale Baranyk teď bude mít hlavní slovo," upozornil Koukal, který v květnu společně s Radkem Jarošem zlezl himalájskou osmitisícovku Čo Oju.

Koukalovu vánoční pohodu ve Žďáru nad Sázavou letos vystřídala tréninková řehole na Horních Mísečkách. Lyžař doma strávil jen Štědrý den, jinak dřel v Krkonoších. "Svátky nesvátky, mně teď jde hlavně o to, abych dobře lyžoval," řekl student podnikatelské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. "Vím, že další zásadní chybu si už teď dovolit nemůžu."

Dřina mu jde k duhu. Na tréninku se prý už cítí lépe, navíc si pochvaluje, že pomalu odeznívají vleklé problémy s dýcháním, které jej pronásledovaly od startu sezony. "Chodím do Jilemnice na speciální cvičení k fyzioterapeutce. Dýchání byl letos můj velký problém, ale zlepšuje se to," pochvaloval si Koukal.

"I v tréninku to jde nahoru, i když bych si dokázal představit rychlejší pokrok. Ale trenér říká, ať jsem trpělivý. Času do mistrovství máme ještě celkem dost," podotkl Koukal.

Na Mísečkách bude až do Silvestra, příchod nového roku sice odskočí oslavit na rodnou Vysočinu, ale vzápětí se do Krkonoš zase vrátí. Osmého ledna na pokračování Světového poháru do estonského Oteepää nepojede, ale následné závody v domácím prostředí si rozhodně ujít nenechá.

Termíny sprintu na Karlštejně (8. ledna) a Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě (15. a 16. ledna) má Koukal v kalendáři zaškrtnuté červenou tužkou. Domácí závody pro něj hodně znamenají, chce se na nich už ukázat ve formě. Pevně věří, že se odrazí vzhůru a bídný vstup do sezony hodí za hlavu.

"Snad mi pomůžou i lidi na trati. Doma mě to vždycky nakoplo. A třeba některým škarohlídům zavřu pusu," doufal Koukal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze