Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukal se chystá na závody do Číny

27 2003
Žďár nad Sázavou - Nebývalé zpestření klasického průběhu sezony čeká českého lyžaře Martina Koukala na konci roku. Mistr světa vyráží na sprinterské závody a maraton na 50 kilometrů do daleké Číny. "Hlavně si to chci užít. Bude to zase něco nového a další zajímavý experiment do tréninku," těší se Koukal. Na cestu se vydává v neděli.

Od pondělí s výjimkou Štědrého dne Koukal na Vysočině trénoval dvoufázově. Čtyřiadvacátého prosince se totiž u Koukalů závodí - neustále se hecující bratři na Štědrý den nazují lyže a při krátkém sprintu klasickou technikou poměřují své lyžařské dovednosti.

Letos se v tomto "srandamači" radoval o čtyři roky mladší hokejový reprezentant Petr.

"V součtu vyhrál 2:1, ale na delších tratích by Peťa už šanci neměl, protože by takové tempo prostě nevydržel. Při sprintu využívá hlavně toho, že má silné ruce z hokeje," smála se maminka Božena.

Martin pak během Vánoc trénoval premiérově ve vlastním skiareálu ve Žďáru nad Sázavou a na tratích u hotelu Ski v Novém Městě na Moravě, kde se v lednu pojedou ostře sledované závody Světového poháru.

"Byly to dlouhé objemové tréninky v nízké intenzitě, aby bylo na konci sezony zase z čeho brát," popisoval pětadvacetiletý lyžař tréninkovou náplň posledních dnů.

"Hlavně jsem se hodně zaměřil na sílu. V poslední době mi hodně chyběla a na trati mi to nešlo," přiznal svěřenec švédského trenéra Christera Skoga.

V sobotu byl dokonce v novoměstské nemocnici na rozboru krve. Koukal nechtěl a nemohl pochopit, kam se ztratila jeho síla z úvodu sezony.

"Není úplně normální, aby se najednou tak drasticky vypařila... O svátcích jsem přišel do posilovny a činky mi padaly na hrudník. Úplně mě zavalovaly," kroutil hlavou Koukal. "Rozbor krve snad napoví víc, možná mi chybí minerály, železo. Sám nevím."
 
Podprůměrné výsledky z letošní sezony jej prý nijak neděsí. "Neřeším to. Neříkám, že mě baví takhle jezdit, ale stejně jsme s trenérem plánovali, že by forma měla gradovat až v únoru, kdy bude nejvíc závodů," mávl rukou Koukal. Těší se naopak z toho, že v posledních dnech získává z tréninků stále lepší pocit.

"Dneska jsem už začínal cítit, že se snad začíná vracet i síla. Už se vytáhnu za rukama, opřu se. Díky tomu jde nahoru i technika," oddechl si.

Ve Žďáru si užíval od pondělí. Ale už v neděli znovu nasedne na bláznivý kolotoč a zase se vrhne do víru závodění.

Tentokrát až v daleké Číně, kde má v příštích letech lyžování zažít nebývalý boom. Koukal přijal od organizátorů pozvání na úterní sprint do Pekingu, 3. ledna si pak vyzkouší padesátikilometrový maraton klasickou technikou.
 
"Člověk si může třeba vyzkoušet aklimatizaci a reaklimatizaci, což se hodí vždycky," nezastírá lyžař, který se hned po asijské anabázi přesune na závody Světového poháru do švédského Falunu.

Organizátoři jej na start závodů do Číny lákali už od léta, teprve před dvěma týdny Koukal na nabídku kývl.

"Bylo to otevřené a existovalo víc variant. Jednou bylo třeba to, že se mi letos bude dařit, budu vysoko ve svěťáku, a v takovém případě by závody v Číně byly rizikem. Ale v současné situaci opravdu nemám co ztratit," vysvětlil Koukal.

Sám nadcházející klání bere jako výzvu, závody mu prý nastaví zrcadlo. Očekává to především od sprintu, kde se utká se světovými esy - Švédem Tobiasem Fredrikssonem, Němcem Reném Sommerfeldtem nebo Norem Jensem Arnem Svartedalem.

"Ve sprintu bych se konečně rád chytil. Ten další se totiž pojede až v lednu v Novém Městě a já bych teď v Číně rád zjistil, jak na tom opravdu jsem," přemýšlel.

Po úterním sprintu pozvaní lyžaři oslaví společně Silvestra na uzavřené party v jednom z luxusních pekingských hotelů. "Mělo by to být fajn, bude tam dost dobrých kamarádů," spiklenecky zamrkal Koukal.

Už 3. ledna se všichni letecky přesunou do Čchang-čchunu, místa konání maratonu. Také ten bude mít pro Koukala zvláštní kouzlo.

"Po pěti letech pojedu klasikou delší závod než patnáctku, tohle pro ně bude velká premiéra," připomněl. "Skejtem bych jel maraton radši, ale taková zkušenost určitě neuškodí. Navíc se pojede hromadným startem, aspoň se bude s kým vyvézt," plánoval odhodlaně Koukal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze