Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukal má osobního servismana

14 2003
Praha - Běžec na lyžích Martin Koukal, mistr světa na trati padesát kilometrů volnou technikou, splnil předsevzetí a angažoval si pro nadcházející sezonu osobního servismana. "Myslím, že to bude dobrý a přinese mi to víc klidu na trénink a závody," sliboval si Koukal. Vosky na skluznice mu bude chystat Jan Baranyk.

Baranyk je mimo jiné bývalý trenér ženské běžecké reprezentace. Koukal angažováním Baranyka naplnil své přání z března. Napodobil tím reprezentačního kolegu Lukáše Bauera, kterému od minulé sezony zrychluje skluznice do stopy Vít Fousek.
 
"Honzu jsem si vybral, protože vím, že maže dobře a dlouho se známe," vysvětlil Koukal.
 
Poprvé se spolupráce Koukala s Baranykem naostro ukáže příští víkend. Na městském okruhu a na umělém sněhu na nábřeží Rýna v Düsseldorfu se pojede zahajovací sprint Světového poháru.
 
Nabídku dostal Baranyk od Koukala na konci jara a dlouho se nerozmýšlel. "Tohle se neodmítá. Pro mě to je pocta," přikývl Baranyk. Koukala zná odmalička a dokonce ho občas i trénoval. "Sem tam jsem ho měl pod palcem," doplnil.

V uplynulé sezoně Baranyk pomáhal biatlonovým juniorům na mistrovství světa a Evropy. Předtím dělal čtyři sezony servismana celé biatlonové reprezentaci. Běžkyně koučoval v roce 1995.
 
Zatímco u biatlonové reprezentace měl se svými kolegy na starosti deset závodníků a plné ruce práce od středy do neděle,teď ho čeká více klidu. "Práce by tedy měla být kvalitnější. Budu mít čas na výběr lyží a vosků, zdokonalování a vyzkoušení nových prostředků a parafínů," těšil se Baranyk.

Při závodech bude pomáhat také ostatním běžcům z národního týmu, ale hodinu před startem se soustředí jen na dokončení lyží pro Koukala.
 
Biatlonisté krouží po tratích pouze volným stylem. U běžců se Baranyk vrátí k mazání klasicky. Složitější přípravu bere jako výzvu. "Pokud závodníka znáte a jste schopen odhadnout jeho způsob odrazu a skluzu, tak se dá se tam víc zariskovat. Vůbec se toho nebojím, nemám z toho ani trochu obavy," uvedl Baranyk.
 
Koukalův realizační tým se v sezoně občas rozšíří ještě o dva švédské servismany. Ty sežene jeho osobní trenér Christer Skog. "To k tomu patří. Není na škodu se naučit něco dalšího a zjistit nějaké rozumy od Skandinávců," řekl Koukal.

"Půjde o konzultace na silné profesionální bázi, což je dobře, protože lyže dělají třicet až čtyřicet procent výsledky," domníval se Baranyk.
 
Dá se očekávat, že osobní servismani Koukala a Bauera dají někdy nad běžkami hlavy dohromady. Baranyk totiž Fouska, který je rovněž z novoměstského regionu, před lety trénoval v juniorské reprezentaci. "Jsme domluveni na výpomoci," přitakal Baranyk.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze