Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukal a Bauer: Lyžař století je Raška

19 2003
Beitostolen, Praha - Až se bude v pátek vyhlašovat český Lyžař století, dva důležití muži u toho nebudou. Přestože přepsali historii, stále ještě patří současnosti. „A já hledím do budoucnosti,“ dodá jen naoko pateticky Martin Koukal, sotva se vydýchá po večerní vyjížďce. V únoru se stal jako první český běžec na lyžích mistrem světa. Lukáš Bauer vyhrál v lednu také jako první reprezentant závod Světového poháru v běhu na lyžích.

Oba teď trénují v norském Beitostolenu, který se stává hlavním městem běžeckého lyžování. O víkendu tu ostře odstartuje seriál Světového poháru. Říjnový sprint v Düsseldorfu, kde byl Koukal druhý, to byl jen zahřívací prolog...

V úterý pozdě odpoledne si Bauer v bungalovu v lese užíval odpočinku a rukou fyzioterapeuta. Koukal ještě vyrazil na trénink pod umělým osvětlením. „Oba vidím velmi optimisticky. Už nesmíme být skromní,“ hlásil reprezentační trenér Květoslav Žalčík.

O víkendu Koukal ve Švédském poháru vyhrál volnou desítku před Mathiasem Fredrikssonem, loňským vítězem Světového poháru. Bauer zase v obou stylech kraloval kontrolním přeborům českého týmu. „Nezlobil bych se, kdyby mi stejná forma chvilku vydržela,“ poznamenal Koukal. Poslední dva týdny strávil znovu pod dohledem svého švédského kouče Christera Skoga.

Vylepšuje se i zázemí obou borců - každý tu má vlastního servismana. „Lyže mám perfektní. Atomic se o mě vždycky postaral,“ dodá Koukal. Sezonu bez šampionátu i olympiády nepovažuje ani jeden z nich za odpočinkovou. „Možná zkušební. Můžete si otestovat, jak načasovat formu na víc vrcholů. Závody jsou každý týden,“ uvažuje Bauer.

Kdo bude Lyžařem století?
Anketa bude vyhlášena v pátek 21. listopadu v Praze

„Zkoušet se dá až po Novém roce, jak se to vyvine,“ plánuje Koukal. „Bude víc sprintů, všechny chci jezdit aktivně, naplno hned od začátku, žádné vyčkávání.“

Do celkového pořadí se letos počítá všech osm sprintů, roste tak jeho naděje na lepší umístění. Podle odborníků patří k favoritům Němci Teichmann a Sommerfeldt, Švédové Brink a Fredriksson - a Koukal. „Cože? Já se tam neřadím,“ zavrtí nečekaně hlavou sebevědomý chlapík.

Po chvilce váhání však svolí: „Anebo jo, něco vyhrát bych chtěl.“ Změnil se od loňska? „Víc si věřím. Vím, co můžu dokázat.“ Ano, to je Koukal, jak ho známe.

Skromnější Bauer jen připustí, že by rád zopakoval pár výsledků z minulé sezony.

A koho by zvolili Lyžařem století? „Z těch, kdo si připnuli lyže na nohy, byl u nás nejlepší Raška,“ má jasno Koukal. „Nezažil jsem ho při závodech, ale on zosobňuje české lyžování,“ praví Bauer, který četl i slavnou Pohádku o Raškovi od Oty Pavla.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze