Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nemá cenu se v tom pitvat, tady to bude lepší, hlásí Koudelka z Ga-Pa

Roman Koudelka v Lillehammeru. | foto: AP

30 2015
Už je na místě. V Garmisch-Partenkirchenu, kde ještě v podvečer spolu s dalšími českými skokany absolvoval první trénink. Ve čtvrtek vstoupí po dalším tréninku do kvalifikace a v pátek do druhého závodu Turné čtyř můstků. "Dvacáté čtvrté místo mě trochu mrzí, ale nemá cenu se v tom pitvat," ohlédl se šestadvacetiletý Roman Koudelka za svým výsledkem z Oberstdorfu.

Jak jste po prologu Turné spal? Nebo si nezdary či méně výrazné výsledky na lůžko neberete?
Neberu, není důvod. Navíc teď o žádný velký nezdar nešlo, důležitý byl postup do druhého kola a to se povedlo. Dvacáté čtvrté místo mě trochu mrzí, chtěl jsem zazávodit líp, ale určitě mě to nikterak nepronásleduje.

Nicméně šlo o váš druhý nejhorší výsledek v tomto ročníku Světového poháru. Už jste si ujasnil, čím to bylo?
Tak se na to nedívám, na Turné jsem míval i horší začátky. Bude další závod, další šance, v sezoně nás čeká ještě hodně závodů. Pravda, měl jsem větší ambice, ale v Oberstdorfu mi to moc nešlo už při kvalifikaci, měl jsem problém s nájezdovým postavením a rychlostí. Tudíž jsem v závodě o moc výš mířit nemohl.

Takže jste zklamaný nebyl?
Ani ne. Pro mě bylo důležité to zmíněné druhé kolo, tím mám pořad šanci na celkové umístění v Turné. Doufám, že teď už se budu jen zlepšovat.

Co po závodě říkal váš trenér Schallert?
S Richiem jsme se ještě moc nebavili, k tomu dojde až na dnešním tréninku. Taky se podíváme na video, zjistíme, co jsem dělal za chyby. Ale zatím mi nic nevyčetl, takže nějaké zemětřesení nečekám.

Víte možná sám o nějakých chybách? Už jste zmínil problémy s nájezdovým postavením i rychlostí. Čím to bylo?
To kdybych věděl! Možná si tady zkusím vzít staré lyže, skákal jsem na nových, o něco kratších. Jenže dělat po jednom závodě nějaké závěry kvůli lyžím nemá moc smysl. Spíš ale zůstanu u těch kratších, vyhovují mi. Byly sice trošku pomalejší na nájezdu, ale to neznamená, že budou pomalejší i tady v Garmischi. Je tu jiná stopa, po čtvrtečním tréninku budeme chytřejší.

V Oberstdorfu se hodně skloňoval vítr, který se měnil a posunovala se nájezdová okna. Mohlo to ovlivnit závod?
Určitě ho to ovlivnilo, a hodně, ale pokud jde o mně, tak moc ne. Skákal jsem na začátku, kdy byly podmínky skoro podobné, pořád se přičítaly nějaké body. Ještě teď ale nechápu, že Kuba Janda přede mnou dostal plus dvanáct bodů za vítr, já plus sedm a závodník po mně plus čtrnáct, protože podmínky byly v tu chvíli stejně špatné pro všechny. Moje body měly být určitě větší. Ale jestli jsem dvacátý nebo čtyřiadvacátý, to už je celkem jedno. Teď jde o to, abych se vrátil ke skokům z Engelbergu a tudíž i k nějakému desátému místu, formu na to mám.

Vítr nejvýrazněji ovlivnil závěr závodu. Vítěz Severin Freund z Německa pak přiznal, že měl štěstí, protože skákat z deváté lavičky s protivětrem a z dvanácté s větrem v zádech. Naopak nakonec třetí Peter Prevc na podmínky doplatil. Myslíte, že jinak by Slovinec opět ukázal svoji převahu?
O tom jsem přesvědčený. Pak byl trošku zklamaný, ale být to regulérní závod, tak může nadělit druhému v pořadí klidně i dvacet bodů. Když bude Turné pokračovat v normálních podmínkách, tak s jeho formou vyhraje.

Takže se s točícím se větrem a posouváním nájezdového okna nedá nic udělat?
Je to trochu guláš, ale spíš pro diváky. Pro nás skokany je to nepříjemné, ale počasí se ovlivnit nedá. Taky se mohlo stát, že by fouklo dobře Prevcovi a Freunda by vítr naopak sfoukl. Takových závodů je v sezoně docela hodně, ale teď je to víc vidět, protože je to Turné.

Podle reprezentačního kouče Michala Doležala jste se v poslední době změnil v tom, že případný nezdar umíte hodit za hlavu a hledíte k dalšímu závodu. Něco jste už naznačil, ale - platí to i teď?
Určitě. Kdyby člověk něco řešil, tak ho to potopí ještě níž. Nemá cenu se v tom pitvat. Navíc tenhle můstek v Ga-Pa mám strašně rád, takže se těším, jak si tady zaskáču. Věřím, že budu odjíždět s dobrým pocitem.Najdete na iDNES.czmobilní verze