Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad se kolem Freundovy kombinézy začne něco dít, věří po Turné Koudelka

Roman Koudelka v Ga-Pa | foto: AP

7 2016
Nejásal, ale ani nesmutnil. Z Bischofshofenu si poveze čtrnácté místo v Turné čtyř můstků, svůj čtvrtý nejlepší výsledek v tomto skokanském Grand Slamu, kterého se zúčastnil po osmé. Rozpačitě se ale Roman Koudelka, česká jednička posledních let, netvářil.

Váš cíl, konečné umístění v první desítce, se naplnit nepodařilo. Převládá tedy nespokojenost?
To ne. Kdyby mi před Turné někdo řekl, že budu do patnáctého místa, bral bych to. Abych ale řekl pravdu, ze čtrnáctého místa v posledním závodě zklamaný jsem.

Proč? Můstek v Bischofshofenu přece nepatří mezi vaše oblíbené.
To je pravda, plochý nájezd nemám rád, ale zdálo se mi, že jsem na něj v trénincích a kvalifikaci trošku přišel. Jenže hrály roli povětrnostní podmínky. Nechci se ale vymlouvat, dvakrát jsem zpozdil odraz. Kdybych udělal dva dobré skoky, do desítky bych se dostal a odjížděl bych spokojenější. Pokažené ty skoky nebyly, ale nebyly ani top.

Dařilo se vám skákat uvolněně, jak si už dlouho přejete?
Přišlo mi, že docela jo, určitě jsem neměl v hlavě, že bych strašně moc chtěl. Namlsalo mě šesté místo v kvalifikaci, to se mi skok opravdu povedl. Jenže čtrnácté místo v závodě i v Turné musím brát jako realitu, pořád mám velké rezervy.

Fotogalerie

Roman Koudelka na Turné

Jaký je váš celkový dojem z Turné?
Docela se mi líbilo, kromě prvního závodu v Oberstdorfu, kdy to byl takový větrný guláš s podivným pohybováním lavice. Jinak ale byly závody dost regulérní na to, jak při Turné umí zafoukat. Z tohoto pohledu to bylo fajn.

Před Turné jste očekával, že vaším triumfem budou nové kratší lyže, kromě prologu v Oberstdorfu jste na nich ale neskákal. Nebo jste je teď zvolil opět?
Zvolil a budu na nich pokračovat, při nájezdech se to zlepšilo. V lyžích to teď ale určitě nebylo, naopak mi na tom letitějším můstku pomohly. Doufám, že budou platné i o víkendu na závodech Světového poháru ve Willingenu.

Slovinec Peter Prevc znovu jasně dominoval. Překvapilo vás to?
Vůbec ne, jasné to bylo už po Oberstdorfu, byť tam byl třetí. Klobouk dolů před ním. Za celou dobu jsem ho viděl jen jednou nervozního, při prvním kole v Innsbrucku, protože tam v tréninku skočil sto patnáct. Je k neporažení a jestli na to naváže ve Willingenu, na následujícím mistrovství světa v letech v Kulmu bude jen těžko hledat přemožitele.

A co vy? Jaké si kladete cíle pro Kulm?
Nevím, jak mi to v letech půjde, ale moje cíle jsou pořád stejné. Chci být do desítky, nemá cenu klást si menší cíle. Jinak bych neměl motivaci.

Největším soupeřem Prevce byl německý skokan Severin Freund, který používal hodně diskutabilní kombinézu. I v televizi bylo patrné, že rozkrok jeho kombinézy je podstatně níž, než povolují pravidla, při letu pak má jeho tělo větší nosnou plochu. Dá se s tím něco dělat?
Jsem na to zvědavý, snad by se to mělo řešit ve Willingenu, i když nemám pořádné informace. S tak velkou kombinézou může v Kulmu doletět i na 250 metrů, ostatní na sto padesát a bude to nezáživné pro diváky. Ale uvidíme, prý se kolem toho začíná něco dít.

Co vám tedy letošní Turné dalo? Ujistil jste se, že že jste po změnách v přípravě, k nimž jste loni přistoupili s trenérem Schallertem, na správné cestě?
Hlavně jsem se ujistil, že musíme pokračovat v trénincích jako dosud. V posledním závodě Turné jsem už byl unavený, ale jinak, pokud jde třeba o odrazy, se cítím líp a líp. Na testech jsem měl lepší výsledky než kdykoli předtím. Je vidět, že práce s Richiem mi svědčí, jen je třeba výkony stabilizovat. A věřit.Najdete na iDNES.czmobilní verze