Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč volejbalového Ústí: Říct, že hrajeme o titul, budu za šaška

Miroslav Malán, nový kouč Ústí nad Labem | foto: MF DNES

8 2010
Na jedné lavičce Michal Nekola, hráč a trenér spjatý s Ústím, na druhé Miroslav Malán, jenž volejbalovou dráhu spojil s Libercem. V sobotu ale budou stát na opačných stranách, než byste je možná čekali. Do extraligové premiéry proti Nekolovu Liberci povede volejbalisty Ústí jejich nový kouč Malán.

"Bylo by krásné začít tady výhrou, ale víme, jak silný tým proti nám stojí," říká Malán, jenž se s Ústím dohodl na roční spolupráci.

Vaše premiéra v Ústí a hned proti Liberci. Těžko to mohlo vyjít zajímavěji.
Dukla pro mě vždy byla srdeční záležitostí, něco jsem tam strávil. Už jsem proti ní hrál v extralize s Benátkami, takže se nedá říct, že by mě to nějak víc nakopávalo. Ale pro severočeské diváky to může být zajímavý souboj.

A jakou měly vaše Benátky s Libercem bilanci? Porazili jste je?
To ne, prohráli jsme. I když v Liberci jsme 1:0 vedli, ale pak to skončilo naší porážkou 1:3.

Tak by to mohlo vyjít třeba zrovna teď při vašem debutu v Ústí.
Bylo by to hezké. Je to otevřené, chceme předvést co nejlepší výkon, potěšit ústecké diváky. A hlavně mít ze hry dobrý pocit.

Prestižní zápas to ale bude i z druhé strany, Michal Nekola je zase spjatý s Ústím.
Ale on už je v Liberci druhým rokem, možná prestižnější to pro něj bylo loni. I když je o něco mladší, známe se, ještě jsme proti sobě hrávali. Byl to dobrý hráč a je to ambiciózní i dobrý trenér. V Ústí udělal kus práce smladými kluky a výsledky a má i v Liberci.

Jak se vlastně zrodil váš příchod do Ústí?
Minulý týden jsem ze soukromých důvodů ukončil angažmá s Technickou univerzitou Liberec. A v neděli se mi ozval pan Přikryl (šéf Ústí), že shání trenéra. Trošku jsem o tom už věděl, protože s panem Javůrkem (zesnulý bývalý sportovní manažer Ústí) jsme to probírali už někdy v květnu, když byl ještě jakžtakž zdráv. Pak to ale utichlo až do chvíle, než se mi ozval Přikryl a já jsem po dohodě s rodinou kývl.

Jak dlouho jste vlastně hrál volejbal v Liberci?
Od vojny v roce 1979 a zůstal jsem tam až do roku 1990. Pak jsem byl pět let v Belgii a na konec kariéry se zase vrátil do Dukly.

Tak to ještě pamatujete slavnou éru Ústí v extralize.
To už jsem byl v Liberci spíš organizační pracovník nebo trochu trénoval. Ale tři ústecké tituly pamatuji. Teď je družstvo jiné, má mladé hráče, ale pořád tam kvalita je.

Když jste trénoval Liberec, byl jste u nějakého úspěchu?
Byl jsem asistentem pana Jakubíčka v Dukle, když v roce 2001 vyhrála titul. Sám jsem pak vedl ještě Benátky. V 1. lize, kterou jsme vyhráli, pak rok v extralize. Takže v Ústí je to moje druhé samostatné angažmá v mužské nejvyšší soutěži.

Jaký máte dojem z týmu?
Zatím je to krátký čas, alemám docela dobrý pocit. Snad to vydrží.

Neodrazovalo vás, že jdete do týmu s ekonomickými potížemi?
Ty má víc klubů i lidí. Není to úplně milé, ale pro mě je hlavní, jak budeme hrát. Až potom to ostatní. Budu se snažit pomoct klubu po trenérské stránce, ekonomicky musí jiní. Nějak se to rozjede a třeba to bude i lepší.

Nemáte strach, že nedohrajete sezonu?
Kdybych o tom tak přemýšlel, do Ústí bych nešel. Nemám strach, věřím, že to dopadne dobře.

Jaké máte s Ústím ambice?
Kádr se pozměnil, ale kostra zůstala - Bican, Moník, Habr. Chceme co nejlepší výsledky, pokud se dostaneme vysoko, jenom dobře. Ale nedokážu odhadnout, jak na tom budeme. Moc neznám sílu ostatních družstev. Když nás nepotkají zranění a budeme mít štěstí, nemusíme na tom být špatně.

Nebude to jen bitva o záchranu?
To neřeknu. Ani to, že budeme hrát o titul, to bych byl asi šašek. Chceme vyhrávat, byl bych dost nerad, abychom byli na chvostě. To nikoho nebaví a ani pro vedení klubu by to nebylo to pravé. Porveme se o příčky kolem play-off, a když se tam dostaneme, jedině dobře.Najdete na iDNES.czmobilní verze