Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč odmítá brát trojnásobný triumf Sáblíkové jako degradaci cyklistek

Martina Sáblíková ovládla na mistrovství republiky v cyklistice po časovce a závodu dvojic i hlavní závod s hromadným startem. | foto: ČTK

29 2010
"Jedeme se pouze zúčastnit. Nemáme vůbec žádné ambice," hlásil před startem domácího cyklistického šampionátu Petr Novák, trenér žďárské rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Jenže výsledky hovořily úplně jinou řečí. Jeho svěřenkyně se postavila na start ve třech závodech a pokaždé brala zlato!

"My jsme ale opravdu nevěděli, co máme od šampionátu očekávat," dušoval se Novák. "Vždyť jsme začali trénovat teprve nějakých čtrnáct dnů před mistrovstvím," dodal.

Kolik toho za tu dobu stačila Martina najezdit?
Do startu časovky měla na kontě pět set kilometrů. Věděli jsme, že to může zkusit, protože příprava na olympiádu ve Vancouveru byla hodně kvalitní. Jenom jsme netušili, co s ní udělají všechny ty besedy a autogramiády.

A ona hned úvodní časovku s přehledem vyhrála...
Jo, a já v tu chvíli věděl, že to bude dobrý. Nakonec si vyzkoušela i závod s hromadným startem, abychom věděli, jak na tom je, kdybychom chtěli cyklistiku opravdu zkusit dělat pořádně. Nebo já nevím, jak to říct. Prostě kdybychom s ní nechtěli jenom laškovat.

Byl to čistě její nápad vyzkoušet si také hlavní závod?
Určitě, do ničeho jsem ji nenutil. Řekl jsem jen: Dobře si to rozmysli, nechávám to na tobě. No a ona potom ve čtvrtek přišla, že pojede. Tak jela. (usmívá se)

Petr Novák

Trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Nejen to, ona zase vyhrála.
Pro mě to po těch dvou časovkách nebylo zas až tak velké překvapení. Viděl jsem, že je hodně silná v kopcích. Navíc se umí výborně koncentrovat.

Jenže třeba před rokem jí to nebylo moc platné...
To je pravda, loni se jí časovka nevydařila, ale to bylo tou maturitou. Dojela pátá a to je přesně to, co po ní chci. Říkám jí: Nikdy to nevzdávej. Dojeď do cíle, i když se ti nebude dařit.

Pro zbytek závodního pole musí být každopádně Martininy výsledky hodně frustrující. Cyklistickým profesionálkám sebere všechny tituly rychlobruslařka. Vnímal jste během šampionátu tuhle atmosféru?
Já bych to takhle nebral, protože ony ty cyklistky taky nemají špatné výsledky. Je potřeba brát v potaz, že cyklistika je náš doplňkový sport, Martina na kole umí sedět. A prohrát s dvojnásobnou olympijskou vítězkou, byť v rychlobruslení, to přece není žádná potupa. Vždy je skvěle připravená, ze své olympijské výkonnosti nic neztratila.

Když už jsme narazili na téma olympijských her, jak moc se zabýváte myšlenkou dostat Martinu v cyklistice na letní hry do Londýna?
Zatím si s tím pořád pohrávám, mám to v hlavě. Pokud bychom pro to něco udělali a Martina najezdila třeba dva nebo tři tisíce kilometrů, tak bude zase lepší a rychlejší. A rozhodně bych požádal některé cyklistické trenéry, aby mi pomohli. Myslím ty normální, kteří přijdou, pogratulují, podají ruku.

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák: partnerství, které funguje.

Chcete tím naznačit, že jsou i tací, kteří vám úspěch na kole nepřejí?
To víte, že jich pár je. Já nemám žádné mindráky, rozhodně nechceme nějak ponižovat cyklistiku. Vždyť se podívejte, jak jela třeba Růžičková. Výkonnost u těch děvčat je podle mě velmi dobrá.

A co poznámky, že Martina špatně sedí na kole, případně že má špatnou techniku. Pořád ještě se objevují?
Já doufám, že po tomhle šampionátu už všechny tyhle řeči definitivně skončí.

Ovšem jiné budou určitě pokračovat. Jako například, že Martina je přírodní úkaz nebo sportovkyně z jiné planety. Co vy na tahle označení říkáte?
(usmívá se) Že nejsou pravdivá. A já to taky už brzy dokážu na Káje Erbanové. Stačí se podívat na to, co už teď předvádí. Tady je důležitý systém tréninků, symbióza mezi trenérem a závodníkem. Jak ti dva se k tomu postaví, zda si do toho nechají kecat. A hlavně je to o tvrdé práci. Jsem zvědavý, jestli taky o Káje pak budou říkat, že je přírodní úkaz.ŠKODA AUTO a.s.
Provozní elektrikář

ŠKODA AUTO a.s.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze