Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč mlčí a hráč vysvětluje... Házenkáře čeká bitva o ME

Trenér reprezentace Martin Lipták (v červené bundě) se svými svěřenci. Vlevo od něj stojí Daniel Kubeš,a Filip Jícha | foto: Jan Karásek, MAFRA

26 2010
"Ty si stoupneš tady, ty odblokuješ soupeře a ty vystřelíš." Klasické házenkářské rady zněly v pondělí dopoledne zlínskou sportovní halou Euronics. Česká mužská reprezentace se tady chystá na středeční vstup do kvalifikace o mistrovství Evropy proti Řecku.

Ovšem trénink na brankovišti byl přece jen zvláštní. Trenér Martin Lipták stál se svým asistentem Jiřím Mikou na půlící čáře a své svěřence jen mlčky sledoval. Pilování útočných kombinací totiž dirigoval jeden z hráčů. Nejlepší házenkář světa Filip Jícha.

český tým

Brankáři
Galia (Lemgo, Něm.), Štochl (Berlín, Něm.)

Pivoti
Juříček (Montpellier, Fran.), Vraný (Schaffhausen, Švýc.)

Spojky
R. Horák (Dukla), Jícha (Kiel, Něm.), Kubeš (Kiel, Něm.), Mráz (Wetzlar, Něm.), Sklenák (Eisenach, Něm.), Stehlík (St. Raphael, Fran.), Šulc (Ivry, Fran.), Zdráhala (Tonder, Dán.)

Křídla
Filip (Schaffhausen, Švýc.), Motl (Lovosice), Nocar (Chambery, Fran.), Sobol (Prešov, SR)

"Trenér nám dává volnost," řekl Jícha. "Má za to můj obdiv, protože není jednoduché přijít a říct: Trénink si udělejte sami," dodal. "Je to systém řízené střely," glosoval Lipták. "Přece se jim do toho nebudu plést," dodal s úsměvem.

Jícha řeší systém útočné hry, specialista na obranu Daniel Kubeš zase defenzivu. Ale není se co divit, že Lipták spoléhá na esa německého Kielu. Národní tým má totiž na přípravu pouhé dva dny. Během nich si může zopakovat sehrané kombinace, ale nic nového nestihne nacvičit.

"Takhle jsme se připravovali už na mistrovství Evropy a přineslo to úspěch," připomněl Jícha osmé místo na lednovém šampionátu. "Tito hráči nepotřebují direktivní řízení. Stačí je jen korigovat," doplnil Lipták.

Jícha je na podobný styl zvyklý i z Kielu. Trenér Alfred Gislason na něj dost dá. "V nároďáku mám větší roli, ale i s trenérem Gislasonem jsem ve velice úzkém spojení, co a jak se bude hrát," přitakal Jícha.

Ostatně Češi nejsou sami, kdo při tréninku využívá rady největších opor. Podobný styl vyznávají například Francouzi, úřadující mistři světa, Evropy i olympijští vítězové. Útočné kombinace řídí Nikola Karabatić, obranné Didier Dinart.

Filip Jícha na tréninku reprezentace

Filip Jícha na tréninku reprezentace

Reprezentační trenér Martin Lipták (vlevo) se svým asistentem Jiřím Mikou

Reprezentační trenér Martin Lipták (vlevo) se svým asistentem Jiřím Mikou

"Stává se pravidlem, že hráči na takové úrovni jako Filip nebo Nicola přetvoří hru ke svému obrazu," potvrdil pivotman David Juříček, který s Karabaticem nastupuje v dresu francouzského mistra Montpellieru.Najdete na iDNES.czmobilní verze