Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kotek běhá tři roky. A už se dostal na mistrovství Evropy juniorů

Překážkáři, ilustrační foto | foto: Reuters

9 2015
Na atletických oválech se pohybuje pouze tři roky a už se dokázal nominovat na mistrovství Evropy juniorů ve Švédsku. A právě tento šampionát bude pro nadějného českobudějovického vytrvalce Davida Kotka vrcholem sezóny.

Sedmnáctiletý mladík, kterému patří 19. příčka v evropských juniorských tabulkách, by rád nakoukl až do finálového běhu na 3 000 metrů s překážkami.

„Jedu tam především sbírat zkušenosti a doufám, že do finále nakouknu,“ přeje si Kotek, který bude závodit s téměř o dva roky staršími soupeři. I podle slov trenéra Petra Bahenského je účast na šampionátu velkým úspěchem.

„David běhá něco málo přes tři roky a už se podívá na takovou akci. Navíc on je prvním rokem v juniorech, takže letos bude úspěchem účast ve finále. Za rok budeme mít větší ambice,“ doufá trenér Sokola České Budějovice. Právě on mladého závodníka k atletice přivedl.

„Vyhlédl jsem si ho na jednom ze školních závodů v Českých Budějovicích. Každý rok tam objevím budoucí závodníky, ale právě David byl výjimečný. Při závodě měl unikátní projev a sálala z něj chuť vítězit. Ihned jsem ho oslovil a od té doby ho trénuji,“ popisuje začátky spolupráce Bahenský.

V jeho tréninkové skupině je až 30 běžců. Kotek nad všemi vyčnívá. „Na tréninku se jich sejde maximálně deset. Navíc David má naordinované jiné porce kilometrů než ostatní, takže se dá říct, že trénuje individuálně,“ vysvětluje Bahenský.

„V závodní sezoně absolvuji sedm až deset tréninků týdně. V zimní přípravě je to až čtrnáct tréninků za týden,“ dal nahlédnout do své přípravy student českobudějovického sportovního gymnázia Česká.

Limit pro evropský šampionát juniorů Kotek zaběhl hned v prvním kole extraligy družstev v Ostravě. „V Ostravě jsem časem 9:10,52 minuty zaběhl B limit a kvalifikoval se na mistrovství Evropy juniorů,“ uvedl trojnásobný mistr České republiky v dorostencích, který se už letos představil v Plzni na republikovém mistrovství.

„Před republikou jsem měl zdravotní problémy a bál jsem se svého výkonu. Naštěstí šesté místo je úspěch,“ dodal. Právě na plzeňském stadionu mohl mládežnický reprezentant vzhlížet k ikonám české atletiky. „Bohužel můj vzor Jakub Holuša chyběl, ale pozoroval jsem další hvězdy - Rosolovou nebo Pavla Masláka.“

Do švédského města Eskilstuna odletí společně s českou reprezentací v úterý 14. července. „Vše začíná ve čtvrtek. Budeme mít dost času se připravit,“ říká Kotek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze