Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kostlivec dostal protézu a oblékl si dres. Tak cyklista Ježek fotil kalendář

JÁ NA KONCI KARIÉRY. Cyklista Jiří Ježek pokřtil svůj kalendář plný netradičních fotografií. | foto: Věra Vodičková

12 2010
Jako golfista před odpalem, s trnovou korunou Ježíše Krista, v posteli po náročné noci s "milenkou", co má dvě kola a řídítka. A říjen, kdy se Jiří Ježek narodil, ho zase pasuje na krále. Krále cyklistiky. Paralympijský vítěz nafotil sérii netradičních fotografií a ty teď poskládal do exkluzivního kalendáře.

"Spousta celebrit má svůj kalendář, dělají se charitativní kalendáře," říkal závodník s podkolenní amputací. "Ale aby si sportovec udělal jeden jen tak pro radost, to tu ještě nebylo."

Po vydání autobiografické knihy Frajer před dvěma lety a loňském křtu nového typu bicyklu z karbonu letos Ježek vymyslel jinou akci pro přátele a sponzory.

"A dokud budu jezdit na kole, rád bych měl kalendář každý rok," plánoval po slavnostním křtu za asistence bikerky Terezy Huříkové nebo olympijské šampionky v gymnastice Věry Čáslavské.

Nápady na kompozice vymýšlel paralympijský šampion s manželkou Soňou v autě, když spolu v létě jezdili dlouhé štreky na závody. Vzniklo jich jedenáct, ten poslední, aby byl kalendář kompletní, vymysleli dodatečně.

"Při focení nás pak ale napadaly ještě další věci, takže bylo z čeho vybírat. Některé fotky jsme dělali s akcentem na produkty sponzorů, ale nejsou to primárně reklamy," ujišťuje cyklista.

NÁROČNÁ NOC. Prosincový výjev z kalendáře Jiřího Ježka.

NÁROČNÁ NOC. Prosincový výjev z kalendáře Jiřího Ježka.

CYKLISTA GOLFISTOU. Jiří Ježek se "v červenci" vyznal ze své velké vášně.

CYKLISTA GOLFISTOU. Jiří Ježek se "v červenci" vyznal ze své velké vášně.

Autorsky se pod obrazy podepsal fotograf Dalibor Konopáč, grafik Richard Palkovič pak kouzlil na počítači. Focení na začátku září zabralo tři dny, úpravy a retuše trvaly další měsíc.

"Mou nejoblíbenější fotkou je Ježíš," vyznal se Konopáč. Při její přípravě si museli všichni přivstat, kolem páté byli na nohou, v sedm už s rozbřeskem v zádech pózoval Ježek v pražském přírodním parku Šárka.

"Bylo tam krásné světlo," pochvaloval si fotograf. "Hrozně jsme se pak pobavili u kostlivce, kterému jsme museli odšroubovat jednu nohu, nasadit mu protézu a pak na něho oblékat cyklistické doplňky."

"Jaký jsem model? Trpělivý," culil se Ježek. "Jirka se ničeho nebojí, přes svůj handicap je neuvěřitelně pohyblivý," chválil zase fotograf.

"Hlavní je, že trpělivé bylo okolí," vyprávěl Ježek. "Já jsem se bavil, byla to radost. Už jsem měl po úspěšném mistrovství světa, takže jsem nebyl typicky nervózní, jak bývám celý rok. Nepřemýšlel jsem, že musím něco udělat honem rychle, abych už vyrazil na trénink."

Výstava fotografií teď vyrazí do republiky a potrvá do února 2011. Kalendář na podporu aktivit nejúspěšnějšího českého cyklisty s handicapem bude možné zakoupit ve výstavních síních, nebo přes oficiální stránky Jiřího Ježka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze