Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Korfbal: kde bez týmu nejste nic

28 2006
Brno - Věřili byste, že existuje sport, ve kterém není fair play jen výjimečným gestem, ale samozřejmou součástí hry? Když například jeden hráč nezaviněně upadne, protivník na něj počká, aby nefér způsobem nezískal výhodu. "Tak se to obyčejně dělá, je to nepsané pravidlo," přitakává hráč korfbalu Ondřej Fridrich. "Náš sport je gentlemanský."

A ani se není co divit, když se vedle chlapců po palubovce prohánějí také dívky! Právě tímhle je totiž korfbal výjimečný a také kouzelný: sestavu týmu na hřišti tvoří 4 muži a 4 ženy.

"To je na tom asi to nejkrásnější. To, že hrají kluci s holkama, navozuje tu jedinečnou atmosféru," vykládá Fridrich, jenž kromě hraní dělá ještě vedoucího týmu VSK VUT Brno.

Ten v neděli v Brně pořádal závěrečný turnaj Final Four extraligy, na němž domácí výběr obsadil 4. místo. Další zástupce z jižní Moravy, celek YMCA Znojmo, skončil druhý.

Ptáte se, co že to tedy ten korfbal vlastně je? Podobá se basketbalu, jenže hraje se i za koši, které nemají desku. A nesmí se v něm driblovat, pohyb je možný jen bez míče. Ten se přesouvá pouze přihrávkami.

"Proto jsem po zápase tak zpocenej," líčí udýchaný Fridrich. "Všechno je to o pohybu. Když stojím, tak nehraju. Bez pohybu se totiž neuvolním a nedostanu přihrávku."

To činí z korfbalu ryze týmovou hru, bez podpory kolektivu nedáte ani ránu. Žádné kličky ani samostatné průniky pravidla nedovolují.

"Špičkový hráč sice dokáže udělat spoustu práce, ale bez kolegů na hřišti se neobejde. Musí s nimi kombinovat, musí spolupracovat," popisuje Fridrich.

Ale korfbal je i lahůdkou pro stratégy. Dívky brání dívky a chlapci chlapce, to umožňuje taktické hrátky. Stejně jako pravidelné střídání formací pro útok a obranu.

"Každý tak musí umět všechno," přibližuje Fridrich dovednosti, díky nimž jsou Češi 3. na světě.

Ani velké vyhlídky tak nadaným sportovcům v korfbalu nechybí.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze