Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Korejky prahnou po olympijských Aténách

3 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jako první z tria nejvážnějších soupeřů v boji o tři postupová místa v základní skupině B MS se postaví v Poreči do cesty českým házenkářkám tým Korejské republiky. Asiatky prohrály úterní bitvu s ruskými obhájkyněmi titulu těsně 27:28 a naznačily, že přijely do Chorvatska solidně připraveny. Zápas začíná v 16 hodin.

"Výkonnost Korejek tradičně graduje před olympijskými hrami, kterým věnují velkou pozornost," ví trenér českého výběru Lubomír Krejčíř. "A tenhle šampionát je pro ně o to důležitější, že nemají účast v Aténách vůbec jistou. Z asijské kvalifikace postoupily Číňanky."

Korejky tak musí v Chorvatsku skončit mezi pěti nejlepšími celky. Budou-li před nimi Dánky, které už mají olympiádu jistou, postačí jim i šestá příčka.

Trenér Young-Chul Lim přivezl do Evropy na první pohled solidní tým, který zdobí velmi dobrá střelba z dálky, pohyblivost a houževnatost. "Zápas s Ruskami si podle mého prohrály sami, když se ve druhém poločase odklonily od své hry."

O hře středečních soupeřek má český trenér dost poznatků. "Možná o nich dokonce víme víc než o Ruskách. Mají dobré střelkyně, hrají na evropské poměry netypickou házenou."

Korejky získaly olympijské zlato doma v Soulu v roce 1988 a totéž se jim povedlo o čtyři roky později v Barceloně. Stříbrnou příchuť pro ně měly poslední dvoje hry na území Spojených států - v Los Angeles (1984) a Atlantě (1996).

Na světových šampionátech tak bohatou bilanci úspěchů nemají, ale naplno zazářily v roce 1995, kdy vyhrály MS pořádané v Rakousku a Maďarsku. Pak však začal jejich ústup ze slávy: 1997 - 5. místo, 1999 - 9. místo, 2001 - 15. místo.

Také jejich postup na letošní šampionát do Chorvatska se neobešel bez klopýtnutí, když ve finále asijské kvalifikace podlehly Kazachstánu 25:27. Do Chorvatska se kvalifikovaly oba týmy, ten kazašský však nakonec kvůli ekonomickým těžkostem nahradily Japonky.Najdete na iDNES.czmobilní verze