Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Korejka má korunu Himálaje. Jako Messner zdolala všechny osmitisícovky

DŮKAZ! Korejská horolezkyně O Un-sun vylezla na všech 14 osmitisícovek. | foto: AP

27 2010
Reinhold Messner to jako první člověk dokázal v roce 1986, O Un-sun o čtyřiadvacet let později. Korejská horolezkyně se stala první ženou, která zdolala všech čtrnáct osmitisícových vrcholů světa.

Posledním kopcem, který 44leté lezkyni do sbírky scházel, byla 8091 metrů vysoká Annapurna. "Vítězství!" volala s rukama nad hlavou, když se po více než třinácti hodinách vyškrábala nahoru. Po tváři se jí koulely slzy.

Na desátý nejvyšší vrchol světa totiž vylezla až na třetí pokus. Loni, kdy se musela otočit jen pár stovek metrů před vrcholem, i minulý týden ji zastavil sníh a vítr.

"Vzdala jsem to proto, že jsem najednou dostala divný pocit, že se stane něco hrozného mně nebo mým parťákům," říkala tehdy.

Un-sun porazila v minisouboji o korunu Himálaje Španělku Edurne Pasabanovou, které do zkompletování sbírky schází poslední velehora - Šiša Pangma, s 8027 metry nejnižší z osmitisícovek.

Výkon Korejky ale někteří zpochybňují. Nebyla na vrcholu Kančendžengy, ozývá se. Na třetí nejvyšší vrchol světa měla vylézt loni v květnu, ale fotografie, kterými svůj úspěch dokumentovala, nebyly přesvědčivé.

"Podmínky byly nepříznivé, na vrcholu jsme se zdrželi jen minutu," hájila se. Tentokrát její úspěch na vrcholu přenášelo živé vysílání korejské televize KBS.

Korejka odstartovala závod o královnu osmitisícovek v roce 1997 výstupem na Gašerbrum II, v roce 2004 jako první Asiatka zdolala Everest, loni viděla vrcholy čtyř velehor.

Letos se do historie zapsala titulem Messner v sukni. O Un-sun je dvacátým smrtelníkem, který unikátní sbírku uzavřel.

vidím skvělý výkon ženy, říká čech

Stál na vrcholu tří himálajských osmitisícovek, ale nechlubí se tím. "Nemám potřebu," říká český horolezec Josef Šimůnek. Motiv Korejky O Un-sun, první ženy, co stála na všech čtrnácti nejvyšších vrcholech světa, proto nechápe.

"Člověk přece lezení dělá pro sebe, ne pro slávu v novinách," říká horský vůdce.

Mediální pozornost kolem Un-sun je obrovská. Třeba korejská televize KBS vyslala na Annapurnu, poslední vrchol, který zkompletoval himálajský grandslam 44leté rekordmanky, celý štáb.

Přes objektiv kamery pak dala horolezkyně vědět o svém úspěchu. "Vítězství!" volala z vrcholu.

"Lidi se pořád ženou jen za nějakými mediálními prezentacemi," zlobí se Šimůnek. "Až se horolezci něco podaří, pak může svoje výkony publikovat. Ale musí publikovat pravdu! Třeba Klára Poláčková deklaruje, že byla první Češkou na Everestu. Nebyla!"

Stejné výtky směřují i k "Messnerovi v sukni". Korejka se údajně nedostala na Kančendžungu, jednu z těch čtrnácti nejvyšších. Fotografie, které mají dosažení vrcholu dokumentovat, jsou ve špatné kvalitě, lezkyně sama je jen těžko k rozeznání.

"Ani jeden z nás u té expedice nebyl, tak se to těžko zpochybňuje," povídal český horal. "Možná je v tom i závist, já ale vidím skvělý výkon ženy. A jestli těch vrcholů bylo třináct nebo čtrnáct? Je to jedno, pořád jde o úžasný počin."

O Korejce se říká, že ji na vrcholy nosí šerpové, cestou na poslední velehoru měla v zádech třicetičlenný tým. A na rozdíl od Španělky Pasabanové se do základního tábora nechává vozit vrtulníkem.

"To není nic výjimečného, většinou se hraje o čas. Messnera taky vezli pod jeho poslední osmitisícovku Lhotse helikoptérou. A vyčítá mu to dneska někdo?" uvažoval Šimůnek. "Přirovnal bych to k lyžování - pod sjezdovku můžete dojet autem, ale kopec stejně musíte sjet sám."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze