Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Korbel je stolním tenistou roku

18 2000
P r a h a - Petr Korbel se stal suverénně nejlepším stolním tenistou roku 2000. Bronzový medailista z letošního mistrovství Evropy získal v hlasování trenérů, funkcionářů a odborníků všech padesát hlasů. Ženskou kategorii vyhrála Jana Dobešová před Hanou Valentovou. Titul nejlepšího hráče století získal třináctinásobný mistr světa Bohumil Váňa. Mezi trenéry si palmu vítězství odnesl podle očekávání kouč VP Frýdek-Místek a mužské reprezentace Jiří Chudík. Talentem roku 2000 se stala juniorská mistryně Evropy Iveta Vacenovská.

Nejúspěšnějším handicapovaným stolním tenistou se stal zlatý z letošní paralympiády v Sydney Ivan Karabec. Mezi týmy byly nejvýše oceněny Válcovny plechu Frýdek-Místek, které se probojovaly do Ligy mistrů. Hvězdou českého stolního tenisu pak byl vyhlášen nejúspěšnější hráč 90. let Petr Korbel.

Na prahu třicítky Korbel věří, že se sportovní věk prodlužuje. "Tahle pomyslná hranice sportovního života, kdy se člověk ptal, co dál, už neplatí. Posunula se k pětatřiceti, možná čtyřiceti rokům. Za to děkujeme hlavně medicíně, protože běžná zranění se dají léčit rychleji, regenerace je úspěšnější a sportovec se dříve vrací k práci," vysvětlil Korbel svůj náhled.

"Pokud mi vydrží forma a radost ze hry, chci hrát co nejdéle," doplnil. Rok 2000 měl pro stolní tenisty tři vrcholy - mistrovství světa družstev, mistrovství Evropy a olympijské hry v Sydney. Aby toho nebylo dost, od října si zvykají na zásadní změnu pravidel, hrají s míčkem o dva milimetry větším v průměru.

V Malajsii na MS družstev Korbel pomohl českému týmu k postupu do osmifinále a jen málo chybělo ke čtvrtfinále. Vrcholem byl bronz ve dvouhře na ME v Brémách. "Sezóna s malým míčkem pro mě nebyla až na tu olympiádu nejhorší," ohlédl se rodák z Havířova a připomněl, že mu evropskou radost trochu zkalilo vyřazení v prvním kole olympiády, kde prohrál s Belgičanem Jeanem-Michelem Saivem. "Ten zápas mi nevyšel," nechal v hlase zaznít trochu smutku.

Hráč s vytříbenou technikou, herně vyspělý, považuje za velice úspěšný závěr roku. Nový míček zvládl. "Docela mi to prospělo. Hraje se mi s ním dobře, ale strašně záleží na jeho kvalitě," upozornil Korbel. "Určitě to nebyl krok zpátky. Opticky se zdá, že se hra nezpomalila, ale nepochybně přinesla delší výměny a míček je lépe vidět v televizi."

Již pátou sezónu Korbel kroutí v bundesligovém TTC Grenzau. Měl nabídky z českých klubů, ale prozatím by nerad zvedal kotvy. "Mám skvělé podmínky, směle mohu říci, že Grenzau patří v Evropě a možná na světě k absolutní špičce. Pokud to půjde, rád bych tam vydržel," vychválil svůj klub a připomněl, že s Poláky Lucjanem Blaszczykem a Andrzejem Grubbou mají výbornou partu.

Do budoucna nevylučuje návrat domů. "Každý by chtěl hrát doma, ale záleží na zázemí a podmínkách. Chtěl bych tady přispět k rozvoji stolního tenisu," řekl čtvrtý z olympiády v Atlantě 1996. Doufá, že až skončí, bude mít nástupce. "Máme širokou základnu a mladí mají herní kvality. Určitě se někdo protlačí výš a třeba ještě vylepší moje výsledky, aby stolní tenis nezmizel z očí veřejnosti. Někdo schopný se najde," vyjádřil naději Korbel.


Výsledky
Hlasování odborníků
Stolní tenista roku 2000:
1. Korbel 50 hlasů.
Stolní tenistka roku 2000: 1. Dobešová 19, 2. Valentová 12, 3. Štrbíková 11, 4. Vacenovská 8.
Nejlepší hráč 20. století: 1. Váňa 38, 2. Orlowski 5, 3. Andreadis 3, 4. Kettnerová a Hrachová 2.
Trenér roku 2000: 1. Chudík 26, 2. Špaček 12, 3. Hybner 9, 4. Steffek 2.
Talent roku 2000: 1. Vacenovská 36, 2. Konečný 8, 3. A. Gavlas 6

Veřejné hlasování
Družstvo roku 2000:
1. VP Frýdek-Místek 24, 2. muži ČR 16, 3. ženy ČR 10.
Nejúspěšnější tělesně postižený roku 2000: 1. Karabec 36, 2. Davídková 12, 3. Stefanu 2.
Hvězda českého stolního tenisu roku 2000: 1. Korbel 34, 2. Štěpánková 8, 3. Šimáček a  Vacenovská 4.

Petr Korbel

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze