Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vždy jsem se chtěl vrátit, říká Korbel. Do Ostravy přivedl Ligu mistrů

Petr Korbel | foto: František Zálewský

25 2016
STTC Ostrava. Tak se jmenuje nový stolnětenisový klub, jehož manažerem je někdejší reprezentant Petr Korbel. Od příští sezony bude hrát v Ostravě extraligu i Ligu mistrů. A to na Černé louce, v pavilonu A2.

Petr Korbel, nejslavnější český stolní tenista současnosti, letos s týmem Havlíčkova Brodu vybojoval třetí mistrovský titul v řadě. Další na Vysočině nepřidá. Rozhodl se vrátit domů, do Moravskoslezského kraje.

Extraligovou licenci z Havlíčkova Brodu jste přesunul do Ostravy. Proč?
Už když jsme začínali v Havlíčkově Brodě, jsme se takto domlouvali s Mirkem Jinkem, šéfem tamějšího klubu. On měl zájem udělat silný klub na čtyři roky a pak se věnovat mládeži. Čtyři roky teď uplynuly. Vyrostla mu tam solidní skupinka mladých, šikovných kluků. Takže od začátku to bylo domluvené. Navíc jsem se netajil tím, že bych někdy v budoucnu chtěl přesunout mančaft někam sem, na severní Moravu, odkud pocházím. Tu myšlenku jsem už měl, když jsem se vracel ze zahraničního angažmá domů.

Soupeři Ostravy v Lize mistrů

Stolní tenisté TTC Ostrava se v příštím ročníku Ligy mistrů ve skupině C utkají s francouzským GV Hennebont TT, kde působí český reprezentant a někdejší hráč TJ Ostrava Dmitrij Prokopcov, německým 1. FC Saarbrücken a polským Dartomem Bogoria Grodzisk Mazowiecki. Rozhodl o tom páteční los v rakouském Schwechatu.

„Není tam žádný lehký soupeř, ale jsme rádi, že nemusíme do Ruska, třeba do Jekatěrinburgu,“ řekl hrající manažer ostravského klubu Petr Korbel. „S Poláky jsme se utkali už loni. Bude to těžké, ale skupina je hratelná. Budeme se chtít poprat o postup. Když kluci vykročí ze svého stínu, tak máme šanci.“

Ze skupiny postoupí první dva celky, třetí bude pokračovat v Poháru ETTU. Ostravští soutěž rozjedou začátkem října v Polsku.

Do kraje se stolnětenisová Liga mistrů vrátí po 15 letech, v roce 2001 ji hrály Válcovny plechu Frýdek-Místek, než se jejich oddíl kvůli ekonomickým problémům rozpadl.

„Start v Lize mistrů je pro nás stěžejní,“ přiznal hrající manažer klubu Petr Korbel. „Chtěli jsme ji hrát, takže jsem moc rád, že jsme se dostali mezi šestnáct účastníků. Pomůže nám to i při jednání se sponzory, na Ligu mistrů více slyší, má zvuk.“

A odsud nejste jenom vy, že?
Ne, i trenér Tomáš Demek je odsud. Prakticky jádro mančaftu. Tomáš Tregler, který předloni přišel z Prahy k nám, také přesídlil do Moravskoslezského kraje. My jsme vlastně trénovali tady a do Havlíčkova Brodu jezdili na zápasy. Teď se mi v podstatě plní něco, co jsem chtěl.

Hraje při zrodu vašeho klubu nějakou roli i to, že Ostrava přišla o nejvyšší soutěž ve fotbale, čímž byste tak mohli dostat od města vyšší dotace?
(usmívá se) To určitě ne, to s tím nemá nic společného. Když jsme to domlouvali, tak nikdo ani nepředpokládal, že Baník spadne. Domluvit sponzory a jednat s městem a krajem, to nejde hned.

Zástupci města vás podpoří?
Mělo by to vyjít. Příslib podpory máme, ale zatím nejsem schopný říct, jak bude vysoká.

Bude v Ostravě o stolní tenis zájem? Zápasy extraligového TJ Ostrava sledovalo málo diváků. Nemáte z toho obavy?
V žádném případě. V minulosti tady lidé na stolní tenis chodili. Ale co si budeme povídat, český fanoušek raději chodí, když se hraje o tituly nebo vpředu, než když se hrává o záchranu. Takže z toho nemám obavy. Zdejší kraj býval vždycky Mekkou stolního tenisu. V minulosti dokonce šest zdejších týmů působilo v naší nejvyšší soutěži. A lidé chodili. Takže je třeba je zase nějak zaujmout, přitáhnout je.

Snadné to však nebude.
Čeká nás spousta práce, ale myslím si, že to lidé ocení. Mám vesměs pozitivní ohlasy, že tady konečně bude nějaký tým, který bude mít hlavu a patu. Že bude fungovat. Takže se na to těším.

Nebude vám chybět atmosféra, která byla v Havlíčkově Brodě vyhlášená?
To v každém případě. Před tamějšími fanoušky klobouk dolů. To, co tam vytvořili místní diváci, nemá prakticky obdobu. A budu se opakovat i v tom, že jsem nic podobného nezažil ani v zahraničí, i když tam jsme měli různé fankluby. Ale v Brodě nám fandili kluci, kteří svým způsobem přišli od hokeje. Fanoušci hokeje, kterým přirostl k srdci i ten stolní tenis. Co mám zprávy, tak budou chtít přijet i sem do Ostravy. Protože jim to nějak přirostlo k srdci. A budou nás chtít nadále podporovat. Budu velice rád, když v kontaktu zůstaneme.

Je možné, že nějaké utkání sehrajete také v Brodě?
Uvažujeme o tom. Bude záležet jenom na tom, na jakých podmínkách se domluvíme s Mirkem (šéfem tamějšího klubu - pozn. red.). Ale určitě tady ta varianta je. Rádi do Brodu zase přijedeme.

Kde na Černé louce budete hrát?
V jedné z hal, které na výstavišti jsou. Není to nic zvláštního, zažil jsem i na mistrovství Evropy a světa, že jsme hráli v prostorách výstaviště. Bude to dobré, na Černé louce to kdysi žilo, ale dnes tam je spousta hal, které nejsou dostatečně využité. Budeme tam i trénovat. Tam bude naše zázemí.

S přechodem do Ostravy se ženský extraligový tým mění

Kromě elitního družstva mužů, bude nově v Ostravě působit i extraligový tým žen. Povede ho pod hlavičkou CDU sport - stolní tenis Ostrava česká legenda Marie Hrachová. Družstvo do Ostravy převedla kvůli lepším podmínkám z Frýdlantu nad Ostravicí. Hrát bude v tělocvičně gymnázia v Ostravě-Zábřehu. „Začíná nová éra,“ podotkla Marie Hrachová, jejíž tým se oproti minulé sezoně změní.

Odcházejí z něj sestry Blaškovy, Zdena a Dagmar. „Podepsaly smlouvu s východočeským celkem SK Dobré. Mrzí mě to, Dáša u nás byla šest let, ale život jde dál,“ řekla Marie Hrachová. „V týmu nám však zůstala jednička Hanka Bartošová i nadějná Markéta Rusnáková.“ Doplnila je Miroslava Ságlová z SK Dobré.

Extraligu pod frýdlantskou hlavičkou stolní tenistky završily třetím místem v extralize i poháru. „Jedenáct sezon jsme se držely do třetího místa,“ uvedla Marie Hrachová. „Příští rok to asi na to třetí místo tak úplně nebude, protože budeme chtít dávat příležitost i našim mladým hráčkám. Hlavně se budeme chtít udržet.“

Hrachová se i nadále hodlá zaměřit na práci s mládeží, která bude pokračovat také ve Frýdlantě. „V různých věkových kategoriích máme devět nadějí do osmnácti let mezi nejlepšími čtyřiadvaceti hráči v republice,“ podotkla. „Bohužel ti nejlepší nám odcházejí za lepšími podmínkami do jiných sportovních středisek v zemi. Třeba se to teď změní.“

V minulé sezoně jste působil jako manažer klubu. Bude to stejné i v Ostravě?
Bude to víceméně podobné. Máme stálý kádr, mám tam tři kluky, kteří jsou v žebříčku přede mnou. Budu působit na pozici čtyřky. Pokud některá ze zahraničních posil nebude k dispozici, tak budu muset nastoupit. Takže na nějakém utkání mě diváci určitě uvidí.

Složení týmu už můžete prozradit?
Ano, soupisku pro extraligu jsme už museli nahlásit. Jedničkou je Tchajwanec Chiang Hung-Chieh (65. hráč světa - pozn. red.), dvojkou Srb Aleksandar Karakaševič (81. na světě a účastník olympiády v Rio de Janeiru - pozn. red.), trojkou Tomáš Tregler, čtyřkou já a pětkou Lukáš Pavlovský.

Bude váš ostravský klub zaměřený také na mládež?
Chci rozjet i akademii Petra Korbela, což byl vždycky můj sen. Měla by být základem, bude navazovat na klub, protože je dobré, aby děti viděly před sebou nějaký cíl. Uvidí, že mohou trénovat s áčkem, s hotovými hráči, reprezentanty. A mohlo by je to motivovat do budoucna. Pro talentované a dobré hráče máme otevřená dvířka.

Jaké vůbec máte ambice?
Určitě boj o titul. Chceme hrát v popředí extraligy. Co mám informace, tak je dobře, že i ostatní mančafty docela dobře posílily. Liga bude mít vyšší úroveň než letos, čemuž jsem jenom rád. Pokusíme se uspět i v Lize mistrů.

Rozpočet budete mít podobný jako v Havlíčkově Brodě?
Tím, že máme dva zahraniční hráče, tak možná bude trochu vyšší. Ale zhruba se bude pohybovat v podobných dimenzích. Vyšší ale bude i vzhledem k naší účasti v Lize mistrů. Záviset bude také na tom, jak si v ní povedeme. Už ale při vstupu do Ligy mistrů musíme platit mimo jiné poplatek za účast. Ale myslím, že nebude problém, abychom to měli všechno v rozpočtu. Jsme na to připraveni.Najdete na iDNES.czmobilní verze