Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Budapešti. Pro pilota Kopfsteina tam všechno začalo

Tradiční letecký den v Plasech na Plzeňsku. Na snímku Petr Kopfstein, přední Český show pilot a účastník elitní série Red Bull Air Race (29. dubna 2017). | foto: Petr EretMAFRA

1 2017
Navázat na skvělé výsledky z předchozích závodů a znovu zaútočit na postup do finálového kola. To jsou cíle, se kterými odjel karlovarský pilot Petr Kopfstein do Budapešti, kde o víkendu pokračuje prestižní letecký seriál Red Bull Air Race.

Aktuálně čtvrtý muž průběžného pořadí si ještě před začátkem závodu užil průlet nad Budapeští v doprovodu ikony maďarského létání Petera Besenyei. Ten patří k otcům zakladatelům seriálu, a i když už dvě sezony nezávodí, stále platí za špičkového pilota. Třetím pilotem v sestavě byl aktuální lídr seriálu Yoshihide Muroya.

Jak to začalo

V roce 2005 stál Petr Kopfstein v Budapešti jako divák, který poprvé viděl Red Bull Air Race na živo. Před rokem tu závodil jako nováček, který mohl v soutěži nejlepších pilotů na světě pouze překvapit. Letos už bude nad Dunajem létat ve zcela jiné pozici. Tři závody této sezony změnily jeho postavení ve startovním poli. Z nováčka se stal nebezpečný soupeř, který je aktuálně na čtvrtém místě celkového pořadí.

Létá rychle, přišel i výsledek

Jeho výkonnostní růst podtrhlo druhé místo při minulém závodě v japonské Čibě.

Fotogalerie

„Myslím, že status soupeře, kterého není radno podcenit, jsme měli od začátku této sezony. V Abú Zabí i v San Diegu jsme v trénincích dokázali, že umíme létat rychle. Hmatatelný výsledek z Japonska to jen potvrdil,“ říká pilot Teamu Spielberg. Oceněním jeho aktuálního postavení bylo pozvání do sestavy s otcem zakladatelem Red Bull Air Race Peterem Besenyei a aktuálním lídrem mistrovství světa Yoshihide Muroyou. Besenyei, maďarská ikona akrobatického létání, která je už druhou sezonu v leteckém důchodu, českého a japonského pilota provedl nad městem, kde se v neděli poletí závod.

Ikonický podlet mostu

Do Budapešti Kopfsteina pojedou podpořit tisícovky českých fanoušků. Cestovní kanceláře dokonce vypravují autobusové zájezdy. Pomohou mu k dalšímu skvělému výsledku? „Fanoušci si samozřejmě přejí, abychom byli vepředu. My si to přejeme také a chceme pokračovat ve výkonnostním růstu. Na druhou stranu si uvědomujeme, že Final 4 si dávají za cíl všichni. My také. Už tam není nikdo, kdo by měl menší ambice,“ říká karlovarský pilot. „Proto budeme spokojeni s umístěním v první polovině startovního pole.“

Top závod v seriálu

V Budapešti čeká fanoušky nádherný závod. Pro Red Bull Air Race je stejně ikonický jako Velká cena Monaka pro piloty formule 1 a Wimbledon pro tenisty. Létá se v centru maďarské metropole před budovou parlamentu, trať je postavena na Dunaji a vstupuje se do ní podletem Řetězového mostu, který je přibližně osm metrů nad hladinou vody.

Za ním čeká velmi rychlá trať, která se od minulého roku kompletně změnila.

„V Budapešti se nic komplikovaného vymýšlet ani nedá, proto je trať jednoduchá a extrémně rychlá. To nám sice příliš nevyhovuje, raději máme těžké tratě, i tak ale věříme v dobrý výsledek,“ dodává Kopfstein, který od minulého závodu v Japonsku strávil hodně času ve vzduchu se svým akrobatickým speciálem. „Ve středu jsem vystoupil z letadla po dlouhé sérii tréninkových kempů, airshow a přípravě na simulátoru, přesedl jsem do auta a rovnou odjel na závod.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze