Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kopecký testoval fabii WRC

Škoda Fabia WRC v Mostě - Jan Kopecký vyjíždí se speciálem Škoda Fabia WRC z boxů Autodromu Most k testovacím jízdám. | foto: Dušan Matouš

10 2003
Most - Počasí, že by psa nevyhnal, vládlo včera nad Autodromem Most. A právě v něm probíhaly na okruhu zkušební jízdy tovární Škody Fabia WRC. Technici týmu tady porovnávali v prudkém větru a v občasném dešti aerodynamické vlastnosti fabie WRC s její škodováckou předchůdkyní - octavií WRC. Tovární speciály po asfaltovém okruhu vodil Jan Kopecký, který letos startuje v tuzemských i zahraničních automobilových soutěžích s podporou týmu Škoda Motorsport.

Na mosteckém okruhu je Jan Kopecký jako doma, startoval tady s fiestou, škodováckým pick-upem či s pohárovou octavií. Včera vyrazil na trať s doposud nejvýkonnějším autem - Škodou Fabia WRC a octavií WRC. Nad okruhem řádil po celý včerejšek prudký severozápadní vítr a nechyběl ani občasný déšť. "Máte tady zimu jako v Rusku," vtipkoval Jan Kopecký. "Ještěže nesněží."

Jenže o sníh technici ani on nestáli. Do Mostu přijela část továrního týmu za jiným účelem. "Pokračujeme ve vývoji fabie WRC. Z octavie jsme měli naměřeno mnoho dat, která chceme porovnávat s fabií. To tady za stejných podmínek pro obě auta děláme. Mám-li být konkrétnější, v podstatě pracujeme na optimalizaci aerodynamiky vozu," vysvětlil Václav Trkola, který má ve škodováckém týmu na starosti předvývoj a vývoj sportovních vozů.

Na okruhu se pravidelně střídaly fabia WRC s octavií WRC a Jan Kopecký je na trati vůbec nešetřil. Jízdu provízely akustické efekty typické jen pro vozy s přeplňovanými motory. V boxech se technici činili při vyhodnocování telemetrických údajů na displejích přenosných počítačů. Pak následovalo seřizování, jemné práce připomínající chvílemi práci alchymistů. Už příští týden čeká škodovácký tým další podnik mistrovství světa - Korsická Rallye.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze