Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kopecký při Setkání mistrů vyhrál s fabií

16 2003
Sosnová - Premiérové vítězství se Škodou Fabií WRC v oficiální soutěži vybojoval Jan Kopecký. Na Setkání automobilových mistrů v Sosnové u České Lípy startoval za tovární tým Škoda Motorsport. "Vzhledem k tomu, že se mi podařilo obhájit loňské prvenství a ještě k tomu s fabií, tak jsem maximálně spokojený nejen já, ale i škodovka," pochvaloval si Kopecký.

Jedenadvacetiletý jezdec při speciální dvoukilometrové supererzetě ve finále vyhrál nad Václavem Pechem. Úřadujícímu českému mistru ani tentokrát nepomohla rallyecrossová minulost a opět tak na nejvyšší stupínek nedosáhl.

Největší aplaus několika tisíc diváků, kteří autodrom i přes pochmurné počasí navštívili, však sklidili Tomáš Enge a Štěpán Vojtěch. Liberečtí jezdci totiž více než na závodění mysleli na fanoušky a snažili se jim předvést něco ze svého řidičského umění. Enge tak například roztočil svou octavii do efektních piruet, i když byl jednou nohou a téměř celým tělem z vozu. Vše vyvrcholilo ve čtvrtfinálové vyřazovací jízdě, kdy na sebe opět narazili.

Hned po startu totiž oba vyrazili na trať v protisměru. "Chtěli jsme něco vymyslet pro lidi a pobavit je, protože o závod tentokrát nešlo," podotkl mladší z bratrské dvojice Vojtěchů. Jeho hlavní 'spolubavič' přijel na sever Čech přímo z pražského letiště. V osm ráno se totiž vrátil z testování v USA. "Únava je už trošku cítit, ale možná i díky tomu nejsem nijak nervózní. Navíc já vždy říkám, že pokud nemá auto 500 koní, tak o nic nejde. A tohle má jen 300," pousmál se Enge.

Kopecký na takové kousky moc myslet nemohl. Při premiérovém představení fabie v Čechách dostal za úkol vyhrát, navíc vůz je stále ve stádiu vývoje a často má technické problémy. "Každý sem přijel vyhrát, i když někdo to pojal jinak. Nám šlo o nejlepší výsledek při uvedení fabie a to se povedlo," řekl Kopecký. Ze skutečnosti, že jeho jméno bude zapsáno u první výhry tohoto vozu, nic světoborného nedělal. "Cítím se pořád stejně. Stále jsem stejný Honza Kopecký," dodal pokračovatel slavného závodnického rodu.

Stejně jako při loňské premiéře mistrovského setkání se na okruhu představili i zástupci autokrosu, rallyecrossu a slabší rallyeové kategorie N. Podobně jako Kopecký dokázal své prvenství obhájit i autokrosař Jaroslav Hošek. Tentokrát však nebojoval se zástupci slabší třídy do 1600 ccm, ale v kubatuře do 4000 ccm.

Šestnáctistovky vyhrál teprve sedmnáctiletý Ondřej Musil. Díky pětivteřinové penalizaci Pavla Červenky za předčasný start navázal na svou loňskou výhru v rallyeové skupině N i Marcel Tuček.

O tom, že akce měla pro řadu jezdců i prestižní a závodní charakter, svědčily souboje rallyecrossařů. Ani jeden ze čtyř speciálů totiž nepřestál kvalifikační jízdy, a tak musely být vyřazovací boje zrušeny.

Výsledky:
Rallye:
1. Kopecký (Škoda Fabia WRC), 2. Pech (Ford Focus WRC), 3. Š. Vojtěch (Peugeot 206 WRC).
Rallye, skupina N: 1. Tuček (Proton Petrh EVO VI), 2. Červenka (Mitsubishi Lancer EVO VI), 3. Poulík (Mitsubishi Lancer EVO VII).
Autokros, divize III do 4000 ccm: 1. Hošek (Ford), 2. Smrž (Peugeot), 3. Keřka (Tatra).
Autokros, divize IIIA do 1600 ccm: 1. Musil (Muby), 2. Turek (Škoda), 3. Hanák (VW).

Škoda Fabia WRC představená týmem Škoda Motorsport na autosalonu v Ženevě

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze