Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordní výhra na Barum Rally. Kopecký získal pohár. Napořád

29 2016
„Jan Kopecký je králem Barum Rally.“ Slova, která pronesl ruský jezdec Alexej Lukjaňuk, platí dokonale. Tovární jezdec Škody Motorsport totiž dokázal to, co se dosud nikomu nepovedlo. Vyhrál už popáté a natrvalo si zajistil putovní pohár.

„Je to nejemotivnější moment, který jsem kdy v rallye zažil,“ přiznal Kopecký, který o rekordní triumf bojoval až do závěrečného testu. Naháněl ho právě Lukjaňuk, který však havaroval.

Na cílové rampě si tak Kopecký vyslechl bouřlivý potlesk. Stejně jako zlínský Tomáš Kostka, který druhým místem vybojoval svůj nejlepší výsledek na Barumce.

Fotogalerie

Po sportovní stránce patřil letošní ročník k jednomu z nejnapínavějších za poslední roky. „Řešili jsme řadu výjezdů, vyprošťování aut i drobný požár vozu. Ale nikomu se nic nestalo a byla to úžasná jízda,“ pochvaloval si po závodě zástupce vedoucího soutěže Jan Regner.

Pro policisty i zdravotníky byl naopak letošek klidný. Žádný vážnější problém řešit nemuseli. „Opravdu šlo o jednu z nejvíc bezproblémových Barumek,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Policisté zaznamenali jen několik přestupků, zejména při páteční noční rychlostní zkoušce v centru Zlína. Krátce po jedné hodině v noci zasahovali u hromadné rvačky několika lidí.

„Zajistili a eskortovali na policejní služebnu osmatřicetiletého muže ze Vsetína. Rvačku vyprovokoval, nadýchal 1,8 promile,“ informovala Javorková. Od pátku do neděle zaznamenali policisté mírně zvýšený počet dopravních nehod, které se většinou staly fanouškům přijíždějícím k rychlostním zkouškám. V pátek došlo k šesti nehodám, které si vyžádaly tři zranění. V sobotu odpoledne se dvakrát bouralo u Velehradu, na místě bylo šest zraněných.

„Během celé soutěže jsme neměli nahlášenou žádnou krádež,“ uvedla Javorková.

Lidé také hodně využívali speciální telefonní linku pro informace o uzavírkách a objízdných trasách.

Zájem budilo Pechovo auto

Přestože kvůli teplotám nad třicet stupňů Celsia panovaly na trati i kolem ní místy až extrémní podmínky, zdravotníci řešili jen několik drobných úrazů závodníků.

„Šlo o natažená záda jezdců od pásů poté, co převrátili auto na střechu. Ošetřovali jsme odřené koleno či popáleniny vzniklé při čerpání paliva,“ přiblížil hlavní lékař soutěže Lubomír Nečas.

Několik menších úrazů fanoušků řešili zdravotníci při páteční noční erzetě. „Čekali jsme, že kvůli vedru budou u diváků kolapsy, ale překvapivě k ničemu takovému nedošlo,“ oddechl si Nečas.

Fotoaparáty cvakají - na trati je favorit Barum rally Jan Kopecký.

Zato diváci po celém kraji si užili náramně atraktivní podívanou. Barumka láká návštěvníky všech věkových kategorií. „Nejlepší bylo, jak auta po servisu vyjížděla ze stájí. Mechanici jezdce naváděli jen pohybem ruky, palcem jim dávali znamení, co je za nimi a jestli můžou jet. Byli perfektně sehraní,“ hlásil hned při první sobotní etapě desetiletý David Macháček.

Mimo hlavního favorita Kopeckého budil největší zájem další přední jezdec Václav Pech. „To není auto na rallye, to je formule,“ neslo se obdivně zástupem fanoušků, kteří na Pecha trpělivě čekali před startem druhé erzety. Na závodníka jezdícího v atraktivním Porsche 997 GT3 si fandové vždy museli počkat, protože tentokrát jezdil až u konce startovního pole.

Nejoblíbenější byla noční městská rychlostní zkouška, davy diváků si ale našly cestu i do Rajnochovic nebo Malenovic, kde pořadatelé připravili pro jezdce nový skok.

Autoři: ,


"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze