Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kopeckého vytáčely dlouhé zatáčky

4 2006
Cardiff - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Popáté v sezoně se automobilový jezdec Jan Kopecký prosadil do elitní desítky v mistrovství světa. Na Britské rallye, posledním dílu letošního seriálu, ji uzavřel. Za devátým Finem Rovanperäm zaostal o necelou půlminutu. "Tato rallye je mimořádně těžká, nemám s ní skoro žádné zkušenosti. Výsledek je pro mě parádní," řekl Kopecký.

Ve voze Škoda Fabia WRC navigoval Filip Schovánek. 

"Pěkné je i to, že jsme popáté v top ten."

V celkovém hodnocení šampionátu vybojoval čtrnácté místo. Životní výsledek zajel ve Španělsku, kde skončil pátý a vyrovnal český rekord Romana Kresty, bodoval také v Německu a ve Finsku.

Britská rallye rozhodně nepatří mezi snadné soutěže. Náročnost šotolinových úseků zvyšuje proměnlivé počasí. Letos si s posádkami pořádně zahrávalo. Chvílemi svítilo sluníčko, chvílemi hustě pršelo, padaly kroupy nebo vál prudký vítr.

"Je to jeden z nejtěžších závodů v sezoně, ale vůbec mi to nevadí. Čím budou horší podmínky, tím víc mi to dá," uvedl Kopecký, jemuž nebyla na obtíž ani jízda v blátě. "Někde jsou koleje, ale podklad je většinou tvrdý," popsal.

Největší problém měl s tím, jak se vypořádat s táhlými zatáčkami. Jinde ve světě totiž podobné nenajdete.

"Jsou nekonečně dlouhé. Nikdy nevíte, kdy skončí. Už byste chtěl narovnat kola a přitom zatáčka stále nekončí," pousmál se.

Celou soutěž zvládl bez větších chyb. Pouze v poslední etapě jej trápily nefunkční brzdy. Kvůli nim jednou málem vylétl z trati.

"Na dlouhé rovince jsem je chtěl ochladit. Ale jakmile jsem na ně znovu šlápnul, zjistil jsem, že nebrzdí," popsal horkou chvilku. "Ale naštěstí se nic hrozného nestalo," vydechl si závodník, kterého moderátor na jednom diváckém místě nazval československým pilotem.

Kopecký má za sebou solidní sezonu. Už v polovině ledna 2007 začíná v Monte Carlu nový ročník světového šampionátu. Čtyřiadvacetiletý závodník z Kostelce nad Orlicí by mezi světovou špičkou znovu neměl chybět. Chce absolvovat všech dvanáct evropských dílů prestižního seriálu.

"O programu i financích stále jednáme. Jasno bude, až v Monte Carlu sjedu ze startovní rampy," pousmál se Kopecký, který si odpočine pouze během vánočních svátků. "Jsem zvyklý na to být v jednom kole. Kdybych měl víc volna, asi bych se cítil nesvůj," dodal.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze