Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Liga basketbalistů má starého favorita, zato nový název

Momentka z utkání Prostějov - Nymburk | foto: Tomáš Frait, MF DNES

22 2014
Třiadvacátý ročník basketbalové ligy mužů odstartuje s jedinou výraznou změnou, a to v názvu. Po 16 letech přestala být hlavním partnerem ligy společnost Mattoni a od nové sezony se soutěž jmenuje Kooperativa NBL. Titul obhajuje Nymburk.

Středočeši stejně jako v minulém ročníku dostali výjimku a v základní části odehrají jen polovinu zápasů. Kvůli nabitému programu navíc nebudou obhajovat triumf v Českém poháru, do kterého se ani nepřihlásili.

"Když jsem se dozvěděl během léta, že Mattoni již s námi nebude spolupracovat, začali jsem jednání a získali nového partnera - Kooperativu. Jsme rádi, že se spojíme s nadnárodní společností, která věří basketbalu a že to pomůže oběma stranám," řekl předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta na tiskové konferenci. "Mattoni má jiné priority, basketbal však úplně neopouští. Máme projekt středoškolské ligy, na kterém s ní chceme spolupracovat," dodal.

Kooperativa dříve sponzorovala 11 sezon ligu volejbalistů. Nyní bude spolupracovat s basketbalem, podmínky smlouvy nebudou obě strany komentovat. "Platí však, že Kooperativa je štědřejší sponzor, než byla Mattoni," uvedl předseda ligy Zdeněk Bříza.

NBL se zúčastní stejných 12 týmů jako v minulé sezoně. Opět se v základní části bude hrát čtyřkolově, přičemž jen Nymburk sehraje polovinu zápasů, protože má kvůli navýšení počtu utkání ve VTB lize nahuštěný program. Z tohoto důvodu se ani nepřihlásil do Českého poháru, který v předchozích osmi ročnících vyhrál.

"Je to kvůli termínům. Máme program jak týmy v NBA, dvě třetiny rozpočtu padnou na náklady s cestováním, proto tam pohár nenacpeme," řekl Jansta, který je zároveň šéfem Nymburku. "Zase to ale bude motivace pro ostatní týmy, že mají šanci vyhrát trofej," dodal.

Jedenáctinásobný šampion Nymburk přes léto ještě posílil, když přivedl kvalitní zahraniční posily či zkušeného reprezentanta Luboše Bartoně. "Tým vypadá velmi dobře. V lize nebudeme mít konkurenci a znovu se pokusíme zakončit sezonu bez porážky. To není vychloubání, ale prostě fakt," řekl Bartoň.

Do play-off postoupí prvních osm celků a největší šance na přední umístění za Nymburkem se dávají Pardubicím, které získaly posily z Prostějova. Vicemistr z Hané prošel úplnou obměnou kádru, když z hlavních opor zůstali jen Radek Nečas a Pavel Slezák. K nim však vedení týmu přivedlo zajímavé posily jako Jana Tomance či mladého rozehrávače Radovana Kouřila, který se vrátil z angažmá ve Španělsku.

"U Prostějova uvidíme, jak si to sedne. Svou kvalitu si udržely i Ostrava a Opava, která by měla být ještě silnější. Podobně je na tom Děčín. Takže liga by měla být minimálně stejně kvalitní jako v minulé sezoně," uvedl Jansta.

Poslední dva celky se po sezoně utkají v baráži s nejlepšími dvěma týmy první ligy. "V minulé sezoně se baráž nehrála, protože z nižší soutěže do ní nikdo nechtěl. Uvidíme, jak to bude tentokrát," připomněl sportovní ředitel ligy Zdeněk Ringsmuth.

Sezona se naplno rozjede o víkendu, dnes se však předehrává zápas Nymburku s Ústím nad Labem. V pondělí od 17:45 budou zápasy NBL pravidelně vysílány na ČT Sport.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze