Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královéhradečtí basketbalisté myslí na baráž o NBL. A zvažují posily

Libor Švandrlík (vpravo) z Hradce Králové v souboji s Lukášem Palyzou z Prostějova. | foto: Martin Veselý, MAFRA

15 2016
Ostudu v žádném případě proti favoritovi z nejvyšší soutěže neudělali, přesto by trenér basketbalových Královských sokolů Lubomír Peterka v další pohárové konfrontaci se špičkovým českým týmem z Prostějova bral vyrovnanější zápas.

Hned na začátku zápasu 5. pohárového kola s Prostějovem se prvoligoví basketbalisté Hradce Králové sice dostali do vedení, ale pak favorit z Kooperativa NBL vyrovnal a záhy získal několikabodový náskok.

Hosté, v současnosti třetí tým tabulky nejvyšší soutěže, ho postupně navyšovali a byť skóre třetí čtvrtiny bylo nerozhodné 17:17, nakonec si z Hradce odvezli zasloužený postup po výhře 101:70.

„Bohužel se nám nepovedl začátek zápasu, ten jsme měli špatný a od toho se utkání odvíjelo,“ přiznal trenér družstva, které stejně jako v minulých sezonách usiluje o to, aby se z 1. ligy, jejíž jednu ze dvou skupin nyní vede, propracovalo do baráže o nejvyšší soutěž.

Co se vašemu týmu na začátku nevedlo?
Nedávali jsme z dobrých příležitostí zpod koše a soupeř nás z toho trestal v protiútoku. Udělal hned šňůru a mohl hrát v klidu. Škoda, kdybychom vydrželi déle s vyrovnanějším skóre, snad by nás to nabudilo a zápas by byl vyrovnaný. I když beru, že některé úseky nebyly z naší strany špatné.

Fotogalerie

Prohráli jste o 31 bodů, tedy o dost, ale když se podíváte na výsledky Prostějova v nejvyšší soutěži, někteří jeho soupeři dopadli v této sezoně i hůř.
To je pravda. Je škoda, že jsme nastoupili až s přílišným respektem a tím jsme soupeři trochu pomohli. Navíc Prostějov nic nepodcenil, na začátku poslal do hry to nejlepší, co má. Když později jeho trenéři sestavu střídali, měli jsme lepší chvíle.

Hráli jste však s domácím špičkovým družstvem, ten rozdíl by měl být patrný.
Souhlasím, Prostějov má výborný tým a také trochu jiné podmínky, v jakých hráči basketbal dělají. V tom přece jen rozdíl je. Zatímco soupeř se může soustředit jen na basketbal, naši kluci přijdou z práce a jdou hrát. Neříkám to ale jako nějakou výmluvu.

Nemohli jste využít Radovana Kouřila, který vám v 1. lize často pomáhá. Ten naopak jako hráč Prostějova nastoupil proti vám. Bylo to hodně velké oslabení?
Určitě by nám pomohl stejně jako Tomáš Mahler, který bohužel nemohl nastoupit. Neříkám, že bychom s nimi byli schopní Prostějov porazit, ale snad bychom při jejich účasti v našem týmu byli nebezpečnější.

Dostali jste se v poháru až do 5. kola, v cestě do něj jste vyřadili i tým z nejvyšší soutěže.
To nás těší. I když samozřejmě respektujeme rozdíl mezi Kooperativa ligou a 1. ligou, vítězství nad Brnem bylo první oficiální soutěžní nad družstvem z nejvyšší soutěže. Ukazuje nám to posun vpřed. Sehráli jsme vyrovnané zápasy se soupeři z NBL v přípravě, teď jsme jeden porazili v poháru. Posílit se dvěma, třemi hráči, asi bychom s dolní polovinou NBL byli konkurenceschopní

Netajíte se tím, že se stejně jako loni chcete probojovat do baráže o nejvyšší soutěž. Platí to?
Platí, ale je to daleko, ještě za námi není ani základní část.

V té nyní tři kola před koncem vedete.
Vedeme, ale ještě nás čekají tři kola a hlavně důležité zápasy s JBC Brno a s Olomoucí, protože tyhle výsledky se přenesou do nadstavby. Ta bude těžká, ale chceme ji vyhrát, abychom mohli pořádat Final Four 1. ligy. To by pro postup do baráže, kam jdou dvě nejlepší družstva z této soutěže, byla velká pomoc.

Ke splnění cíle vám mohou pomoci i případné posily, zvažujete ještě nějaké na závěr sezony?
Rádi bychom. Máme něco rozjednaného, je čas do konce února, uvidíme.Najdete na iDNES.czmobilní verze