Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad naše Američany nestrhne atmosféra, věří v Jindřichově Hradci

Karel Forejt, trenér Jindřichova Hradce, radí svým svěřencům během time-outu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

6 2015
Účast v play-off, konečné osmé místo a nejlepší sezona v historii klubu. Tak vypadal minulý ročník jindřichohradeckých basketbalistů. Od soboty budou Lions znovu bojovat o první osmičku. „Každý postup do play-off bude úspěchem,“ ví dobře trenér Karel Forejt.

Vyhráli jste vámi pořádaný podzimní turnaj i turnaj na Slovensku. Příprava se tedy vydařila?
Tuším, že máme bilanci sedm výher ku dvěma porážkám. Dá se říci, že se nám dařilo, ale mistráky jsou zase úplně o něčem jiném. Nechci říci, že jsme si vybírali jenom lehčí soupeře, ale zvolili jsme trochu snadnější cestu, abychom do soutěže vstupovali s větším sebevědomím. Uvidíme, jestli se nám to povede.

Ještě vám zbývá necelý týden do startu ligy. Co byste chtěli dopilovat?
Už se budeme věnovat konkrétním věcem a konkrétnímu soupeři. Přijedou k nám Svitavy. Budeme hlavně ladit, protože minulý týden měli hráči ještě poměrně náročné tréninky. Chceme je nechat trochu odpočinout a spíš se věnovat taktické přípravě na soupeře.

Plánujete, že těsně před ligou nebo už v sezoně přivedete do týmu nového hráče?
Tuším, že kluby mohou posilovat až někdy do konce února. Ale my to momentálně v plánu vůbec nemáme. Uvidíme, jak bude sezona vypadat, jak nám to půjde, možná se pak rozhodneme podle aktuální situace.

Američané v Lions

Joshua Nofflet (27 let)
post: křídlo
výška, váha: 194 cm, 90 kg

Jerah Young (30 let)
post: pivot, křídlo
výška, váha: 203 cm, 105 kg

Stephon Lamar (24 let)
post: rozehrávač
výška, váha: 184 cm, 81 kg

Máte v týmu tři Američany, jak ti zvládli letní přátelské zápasy?
Zatím se mi jejich hra jeví dobře. V žádném případě je nechci srovnávat s těmi kluky, co u nás hráli v minulých sezonách. Charakterově jsou naše nové posily ze zahraničí výborné a zdá se, že jim nebude dělat problémy ani obranná hra. Hodnotím je tedy pozitivně.

Obrana. To vám trochu vadilo v loňském ročníku, kdy se právě Američané často nevraceli a nebránili tolik, jak byste chtěl. Na to jste se také zaměřili?
Samozřejmě jsme na tom pracovali. Ale nedokážu předjímat, co se stane, až sem přijde plná hala a jaké budou jejich reakce na hřišti. Snažíme se jim o defenzivě říkat, oni jsou schopní hrát dobrou obranu. Uvidíme, jestli se ale v zápasech nenechají unést atmosférou, která samozřejmě v přípravě nebyla, protože haly byly poloprázdné.

Kromě Američanů jste přivedli i mládežnického reprezentanta Jiřího Šoulu z Pardubic. Jak se uvedl?
Je to hráč, který byl na mistrovství Evropy do 20 let. Na šampionátu s ním byl i náš Lukáš Stegbauer. S nimi jsem spokojený a to, co jsme například od Jirky očekávali, tak to se splnilo. Dobře však hraje i Lukáš, toho se teď snažíme předělat z pivota na křídlo. Snad se nám to povede.

Chcete do budoucna stavět hlavně na mladých hráčích?
Nejen na Šoulovi a Stegbauerovi. Mladíků tu máme dost, k nim máme i zkušené kluky, jako je Stanislav Zuzák a Pavel Novák. Samozřejmě k tomu patří i americké posily, protože ony jsou vždycky pro mladé takovou berličkou. Vidí v Američanech dobré hráče a mohou se o ně opřít. Proto je tu máme, abychom mohli zase více do hry zapojovat mladé a ti se od nich mohli učit basketbal.

Máte od vedení klubu před sezonou stanovené cíle?
Chtěli bychom zase hrát play-off, o což se budeme všichni snažit. Ale neznáme kvalitu ostatních soupeřů, zatím nevíme, jak třeba posílili. Soutěž bude určitě vyrovnaná a myslím si, že postup do vyřazovací části sezony bude velkým úspěchem.

A vaše osobní představy?
Samozřejmě, že každý trenér chce hrát hezký basketbal, aby se líbil divákům. To bych chtěl i já. Potom u nás máme ještě interní cíle. Chceme vychovávat mladé hráče, takže když někdo z našeho klubu nakoukne do juniorských reprevýběrů, to je pro nás také úspěch.

Nedávno se česká reprezentace velice dobře ukázala na mistrovství Evropy, kde skončila sedmá. Myslíte si, že by to mohlo pomoci basketbalu, aby se o něj zvedl zájem?
Jsem o tom přesvědčený, kluci udělali basketbalu výbornou reklamu. Myslím si, že na utkáních vzroste návštěvnost a třeba přijde k basketu i řada nových dětí. A doufám, že úspěšné mistrovství Evropy by mohlo pomoci i Jindřichovu Hradci.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze