Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konkurs na VSŽ Košice by postihl i Spartu

23 1998
- I když jeden z hlavních majitelů Východoslovenských železáren Košice, Alexander Rezeš, v minulosti často vystupoval jako jediný vlastník fotbalové Sparty, pražský klub je ve skutečnosti majetkem akciové společnosti VSŽ Holding, kterému nyní reálně hrozí konkurs. Ten by se tedy týkal i existence slavného českého klubu.

Sparta totiž ve výroční zprávě o hospodaření VSŽ Holding za rok 1997 figuruje jako jeden ze 137 podniků, které slovenský ocelářský gigant ovládá. Podobně jako všechny podniky, které železárny vlastní a které se netýkají hutnické výroby, je i Sparta nyní na prodej. Z pohledu VSŽ Košice, které nemají na splácení mnohamiliardových dluhů, je Sparta postavena na roveň podnikům, jejichž akcie hodlá VSŽ Holding co nejrychleji prodat, jako například Slovenská pojišťovna nebo Poštovní banka.
Na toto téma se v úterý večer v Bratislavě uskutečnilo jednání, jemuž byli přítomni sparťanský prezident Alexander Rezeš, jeho syn Julius Rezeš, první viceprezident Sparty Milan Valašík a současný generální ředitel klubu Jozef Kopačka. "Alexander Rezeš mimo jiné znovu zdůraznil, že nehodlá Spartu prodat celou," ujišťuje Kopačka. "Chce si nechat kontrolní balík akcií, tedy jedenapadesát procent, aby v klubu stále mohl mít hlavní slovo."
Což v praxi znamená, že k mání je dvaačtyřicet procent sparťanských akcií, protože sedm procent vlastní od prosince 1993 drobní akcionáři. Právě takový podíl dostali při tehdejší transformaci Sparty z občanského sdružení na akciovou společnost řadoví členové klubu od předchozího majitele Sparty Petra Macha. Ten před pěti lety získal klub za pět milionů korun, které vložil do akciovky jako základní kapitál. Košické železárny v květnu 1996 Spartu koupily údajně za 900 milionů korun. Protože byl klub zatížen více než půlmiliardovým dluhem, zasvěcení odhadují, že Mach při tomto prodeji vydělal "pouhých" sto až tři sta milionů korun.
Na úterní schůzce sparťanských pohlavárů se podle dostupných zdrojů sáhodlouze diskutovalo o čtyřech nabídkách na kapitálový vstup do klubu. "Dva zájemci o spoluvlastnictví jsou z Čech, další dva ze zahraničí," uvedl Kopačka, avšak striktně odmítl cokoli z jednání konkretizovat. "Samozřejmě, že máme představu, kolik bychom za ať už třicet, nebo dvaačtyřicet procent chtěli stržit. Ale všechno se musí pečlivě probrat."
Nikoli tedy do konce tohoto týdne, jak si klubové vedení původně představovalo, ale do Vánoc by podle Kopačkova vyjádření mělo být jasno. "Další jednání o odprodeji podílu sparťanské akciové společnosti proběhne v pátek," řekl Kopačka. "A jméno strategického partnera bychom chtěli zveřejnit nejdéle do šesti týdnů. Také proto, aby sparťanská veřejnost měla klidné svátky."

Autor:


Témata: Holding
Najdete na iDNES.czmobilní verze